[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

از نگاه خیلی از ما انسانها، دنیا زمانی قشنگ است که هیچ مسئله‌ای نداشته باشد. هیچ تضادی نداشته باشد. همه چیز باصطلاح بر وفق مُراد‌مان باشد. اما خداوند به ما قدرت حل مسئله داده است تا مسائل را حل کنیم، نه اینکه آنها را پاک کنیم!

خداوند از ما می‌خواهد تا ظرفیت‌مان را بیشتر کنیم. یعنی بجای اینکه از خدا بخواهیم تا مسئله‌ای نباشد. قدرت حل مسئله را در خودمان ایجاد کنیم.

به عنوان مثال: وقتی اندازه‌ی مشکلی 10 باشد، اما اندازه‌ی ظرفِ درونیِ من 100 باشد، قطعا از آن مشکل فرار نمی‌کنم.

اما اگر اندازه‌ی مشکلی 10 باشد و اندازه ظرف درونیِ من 5 باشد، قطعا از خداوند می‌خواهم مراعات حال من را بکند و آن مشکل را از سر راه زندگی‌ام بردارد. آیه 104 سوره بقره:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقُولُوا رَاعِنَا وَقُولُوا انْظُرْنَا وَاسْمَعُوا ۗ وَلِلْكَافِرِينَ عَذَابٌ أَلِيمٌ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، مگوييد «راعنا»، بگوييد «انظرنا». و گوش فرا داريد كه براى كافران عذابى است دردآور.

بجای اینکه از خداوند بخواهیم دنیا را برای ما جور دیگری بسازد. بجای اینکه بخواهیم تا خداوند قوانینش را دور بزند!! از او بخواهیم تا ما را به سمت راه حلِ آن مسئله هدایت کند. بشنویم و عمل کنیم.

ما باید مسائل و مشکلاتمان را ببینیم، باید آن را بپذیریم نه اینکه نسبت به آن، کافر باشیم و بپوشانیم. همه‌ی اساتید حوزه‌ی روانشناسی می‌گویند: مرحله اول برای حل مسئله، پذیرفتن آن مسئله است.

آیه 104 سوره بقره می‌خواهد همین نکته‌ی مهم را به ما یادآوری کند. می‌خواهد به ما بگوید نسبت به مسائل و مشکلات زندگیِ‌مان کافر نباشیم. نسبت به نقاط ضعفِ درونمان کافر نباشیم. آنها را نپوشانیم با این نگاه که اگر آنها را نبینیم، یعنی وجود ندارند!!

نتیجه‌ی این کُفر، چیزی به جز عذاب الیم نیست. زیرا تا زمانی که مشکل باشد، درد و رنج ناشی از آن مشکل هم، در زندگیِ‌مان وجود دارد.

ما راهی نداریم جز اینکه به دنبال راه حل باشیم تا با حلِ آن مسئله رشد کنیم و نتیجه‌ی رشد، چیزی بجز لذّت بردن از این دنیا نیست. دنیایی که شاید ناخواسته‌های ما هم در آن باشد!

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • Zahra2062
  زهرا فلاحتی
  شهریور 31, 1400 3:20 ق.ظ

  استاد خیلی عالی بود این فایل فوق العاده بود 👏🏻👏🏻👏🏻
  بیشتر نیاز دارم این مطالب رو بشنوم نشانه های غرور و کم ظرفیتی چیه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از رحمت خدا ناامید نشو
سریع ترین و بهترین روش جذب خواسته ها
فهرست