تفسیری متفاوت از سوره والعصر بر اساس قوانین بی تغییر جهان هستی!

سوره والعصر صد و سومین سوره از قرآن می باشد. نام سوره از آیه اول آن گرفته شده است. در این سوره خداوند به عصر و زمان سوگند یاد می‌کند که انسان‌ها در زیان هستند، مگر کسانی که اهل ایمان و عمل صالح باشند و یکدیگر را به حق و صبر سفارش کنند.

ابتدا بیایید سوره عصر را یک بار با یکدیگر بخوانیم و سپس بر اساس قوانین جهان هستی، آیه به آیه، معنای آن را بررسی کنیم.

وَالْعَصْرِ ﴿١﴾

سوگند به عصر

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿٢﴾

بی تردید انسان در زیان کاری بزرگی است

إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿٣﴾

مگر کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند و یکدیگر را به حق توصیه نموده و به شکیبایی سفارش کرده اند

اگر بخواهیم قوانین جهان هستی و تفکر و تعقل خود را کنار بگذاریم، پس راهی نداریم به جز اینکه به روایات و احادیث رجوع کنیم!

در روایات آمده است مراد از اهل ایمان، کسانی‌اند که به ولایت امام علی(ع) ایمان دارند. از پیامبر(ص) نقل شده است هر کس این سوره را بخواند عاقبت کار او به صبر و شکیبایی ختم خواهد شد و در روز قیامت همراه با یاران حق محشور خواهد شد. منبع

قدری تفکر لازم است..

اکنون بیایید قدری درباره آیات تفکر کنیم و بر اساس قوانین جهان هستی دوباره سوره والعصر را بخوانیم:

خداوند به عصر و زمان سوگند یاد می کند! آنجا که خداوند خودش سوگند یاد می کند یعنی قرار است مطلب مهمی را به ما بگوید! یعنی باید با دقت بیشتری ادامه آیات را بخوانیم..

انسانها در خسران و زیانند! إِنَّ یعنی بدون شک، قطعا، بدون تردید انسانها در خسران و زیان هستند. اما آیا همه انسانها زیان کارند؟ در ادامه آیه می گوید مگر کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند و یکدیگر را به حق توصیه نموده و به شکیبایی سفارش کرده اند.

ایمان و عمل صالح همان صراط مستقیم خداوند است که وقتی در آن قرار بگیریم بدون شک از گروه زیان کاران خارج می شویم. اما به نظر شما ایمان یعنی چه؟ آیا هر کسی که مسلمان است، با ایمان هم هست؟ آیا کسی که شیعه علی(ع) است لزوما با ایمان هم هست؟

ایمان یعنی ما مطمئن باشیم که خداوند پاسخ می دهد. ایمان یعنی هیچ شکی نداشته باشیم که خداوند هر لحظه ما را هدایت می کند. ایمان یعنی اینکه خیال مان راحت باشد که خداوند روزی رسان ماست. ایمان واقعی بدون شک منجر به انجام عمل صالح می شود!


سوره والعصر و قوانین جهان هستی

سوره والعصر و قوانین جهان هستی

ایمان به گردش تسبیح در دستمان و جای مُهر روی پیشانی مان نیست. ایمان یک حس درونی است. ایمان هیچ ارتباطی به دین و مذهب ندارد. به اینکه مسلمان هستیم یا شیعه ارتباطی ندارد.

اگر می گوییم ایمان داریم اما حرکت نمی کنیم، قدم اول را برنمی داریم و در یک کلام اگر می ترسیم، یعنی هنوز ایمان نداریم. یعنی ایمان مان در حد حرف است. ایمانِ در حد حرف را همه دارند! همه می توانند ادعا کنند که مومن هستند!

اگر ایمان واقعی داشته باشیم، همیشه احساس آرامش، احساس توکل، احساس امید و احساس شادی داریم. مهمترین قانون خداوند چه بود؟

احساس خوب = اتفاقات خوب ،  احساس بد = اتفاقات بد

چرا در قرآن عمل صالح را تعریف نکرده است؟

پاسخ: زیرا خداوند نمی خواهد ما را محدود کند. هر عملی که ناشی از داشتن احساس خوب باشد، عمل صالح است. زیبایی های خداوند را دیدن عمل صالح است. شکرگزاری کردن عمل صالح است. کتاب خواندن عمل صالح است. آواز خواندن عمل صالح است و … .

البته نیاز است در مسیر ایمان و عمل صالح دو نکته مهم را بخاطر بسپاریم و دیگران را هم به آن سفارش کنیم:

  • مسیر درست و خدای درست که همان حق است (وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ) را بشناسیم. مسیر درست همان صراط مستقیم خداوند است و خدای درست را تنها باید از طریق قرآن بشناسیم.

پیشنهاد می کنم کتاب “خداوند انسان نیست” را از بخش محصولات سایت تهیه کرده و مطالعه کنید تا به درک درستی از خداوندی که خودش را در قرآن معرفی می کند برسید

  • در این مسیر زود نا امید نشویم، خسته نشویم و صبر داشته باشیم (وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ). ایمان داشته باشیم که خداوند پاسخ می دهد. ایمان داشته باشیم که شرایط هر چقدر هم که سخت باشد، به مو می رسد اما پاره نمی شود! طبق قوانین جهان هستی، فرکانس های ارسالی ما همان لحظه پاسخ داده نمی شود بلکه باید به یک قدرت مشخصی برسد که باعث خلق نتایج در جهان مادی شود. پس باید صبور باشیم.

باید به یاد داشته باشیم تفاوت است بین صبر کردن و تحمل کردن. صبر کردن همراه با احساس خوب است. اما تحمل کردن از روی اجبار و همراه با احساس بد است.

جهت کسب آگاهی های بیشتر درباره معنای درست صبر کردن مقاله ” تفاوت صبر کردن و تحمل کردن ” را مطالعه کنید

نتیجه آنکه کافیست ایمان مان واقعی باشد، ایمانی که مُنجر به عمل صالح شود. کافیست در صراط مستقیم خداوند باشیم، عجول نباشیم و برای رسیدن به خواسته هایمان صبر داشته باشیم و در اینصورت بی تردید از گروه انسانهای خسران دیده و زیانکار خارج می شویم.

فرکانس ایمان یا فرکانس کفر؟!

این جهان تنها فرکانس ما را می شناسد. کاری ندارد که چه چیزی می گوییم یا چه چیزی می خوانیم. طوطی وار خواندن هیچ آیه و حدیث و سوره ای معجزه نمی کند. نه یک بار خواندن آن و نه هزار بار خواندن آن!

خداوند تنها به فرکانس ما پاسخ می دهد. طبق قانون بی تغییر خداوند، فرکانس ایمان، نتایج خودش را دارد و فرکانس کفر بدون شک نتایجی متفاوت از فرکانس ایمان!

اکنون با توجه به توضیحاتی که داده شد یک بار دیگر مطلب زیر را بخوانید و قدری درباره آن فکر کنید!

در روایات آمده است مراد از اهل ایمان، کسانی‌اند که به ولایت امام علی(ع) ایمان دارند. از پیامبر(ص) نقل شده است هر کس این سوره را بخواند عاقبت کار او به صبر و شکیبایی ختم خواهد شد و در روز قیامت همراه با یاران حق محشور خواهد شد!!

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
زندگی ما می‌تواند یک تراژدی غم انگیر نباشد; همه چیز به ما بستگی دارد!
نوشتهٔ بعدی
خودت را از اکثریتی که مشرک هستند جدا کن; اهل ایمان در اقلیت هستند!
فهرست