وابستگی یعنی شرک!

به نام خالق زیبایی ها. به نام خالق عشق. این بار قصد داریم تفاوت وابستگی و دلبستگی در روابط را بررسی کنیم. وابستگی به هر چه غیر از خداوند نمونه ای از شرک به اوست. وابستگی به همسرت، به دوست دختر یا دوست پسرت یعنی شرک. بهتر است ابتدا شرک را از نظر معنایی بررسی کنیم و بعد بپردازیم به این موضوع که چرا رابطه ای که از روی عشق نیست بلکه نوعی وابستگی است، شرک به خداوند محسوب می شود.

معنای شرک

شرک یعنی دلیل وجود یک رابطه عاشقانه را عاملی بیرون از خودتان بدانید. عامل بیرونی یعنی هر عاملی که شما هیچ کنترلی بر روی آن ندارید. شرک یعنی قدرتی که خداوند به شما برای ساختن همه جنبه های زندگی تان داده است را نادیده بگیرید و آن را به عواملی بیرون از خود بدهید.

وابستگی نمونه بارزی از شرک است و موجب می‌شود همه توانایی را که خداوند به شما برای تجربه جهان اطرافتان و لذت بردن از زندگی داده است نادیده بگیری. شرک است که موجب می‌شود فرد نتواند با خودش در صلح باشد و از هماهنگی با خودش بیرون بیاید. شرک است که موجب می‌شود انسان فراموش کند زندگی او با باورها و فرکانس هایش ساخته می شود، نه با حضور یا عدم حضور یک فرد دیگر.

شرک یعنی زندگی ات را وابسته به حضور عاملی بدانی که خودش فانی است و در ساده ترین حالت، مرگ قادر به جدایی این رابطه است و اساس این شرک نیز باور کمبود است که در اینجا به این شکل خودش را نشان می‌دهد که آدم خوب کم است. به دلیل این باور محدود کننده، به جای تجربه عشق، وابستگی را تجربه می نمایی که نتیجه اش قطعا از دست رفتن آن رابطه است.

به همین دلیل است که قرآن، توحید را فریاد می زند و در مقابل از شرک به آن ظلمی عظیم یاد می کند و خط قرمز قرآن است. اینجاست که ضرورت ایجاد نگاه توحیدی در هر جنبه ای از زندگی مان بهتر درک می شود.

در آیه ۴۸ سوره نساء خداوند می فرماید:

إِنَّ اللّهَ لاَ یَغْفِرُ أَن یُشْرَکَ بهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَن یَشَاء وَمَن یُشْرِکْ باللّهِ فَقَد افْتَرَی إِثْمًا عَظِیمًا

همانا خدا اینکه به او شرک ورزیده شود نمی آمرزد و غیر از آن را برای هر که بخواهد می آمرزد، و هر کس به خدا شرک ورزد، افترا و گناهی بزرگ مرتکب شده

وابستگی نوعی شرک است

وابستگی یعنی‌، تمرکز بر نداشتن یک چیز. طبق قانون بر هر آنچه که تمرکز نمایی، قطعا در تجربه ات رخ می دهد. ساده ترین نگاه برای حل این مسئله و اصلاح وابستگی این است که‌، به یاد بیاورید که همه ما روزی از این جهان می رویم. پس حتی اگر عشق تان شما را ترک نکند و رابطه مان عالی باشد، قطعا مرگ جزئی از زندگی ما خواهد بود. به همین دلیل حتی فارغ از هماهنگی با قوانین جهان هستی، وابسته شدن به یک عامل غیر ماندگار مثل یک رابطه، غیرمنطقی به نظر می رسد.


وابستگی یا دلبستگی

وابستگی یا دلبستگی

پس لازم است موضوعی اساسی تر را در درونتان اصلاح نمایید. لازم است مهم ترین رابطه زندگی‌تان را یعنی رابطه‌ی شما با منبع و با خداوند را اصلاح نمائید. رابطه ای که همیشگی است و در همه حال به او نزدیک هستید و می توانید به او وصل شوید. رابطه‌ای که همیشگی است و باید تنها به این رابطه وابسته شوید و روی این رابطه حساب کنید.

از دوره کودکی تان، هزاران دوست در زندگی شما وارد شده و سپس خارج شده و سپس بعدا افراد بهتری وارد روابط تان شده اند. حتی همین فردی که معتقدید بهتر از او نیست، قبلا در زندگی تان نبوده و حتی کوچکترین ایده ای درباره تجربه این رابطه نداشته اید.

پس باید به یاد آورید که‌، قطعا دلیل حضور این فرد در زندگی تان، حاصل باورهای خودتان است، باورهایی که توانسته‌ اید در ذهنتان بسازید. بنابراین تا زمانی که این جنس از باورها را داشته باشید، قطعاً باعث می‌شود حتی اگر این فرد هم این رابطه را ترک کند‌، فرد بهتری به این رابطه هدایت ‌شود و بدون شک به مسیرهای بهتری هدایت خواهید شد.

اگر به یاد بیاورید که شما موجودات مجردی هستید که تنها به این جهان آمده اید و تنها از این جهان خواهید رفت، دیگر نگران رفتن یا آمدن آدمهای زندگی تان نخواهید بود. زیرا ساده ترین اتفاقی که می تواند شما را از یک رابطه جدا کند، مرگ است. پس دلیلی ندارد به چیزی وابسته شوید که اصولا ماندگار نیست.

در عوض اگر به خدایی وابسته شوید که دلیل اصلی حضور آن فرد دلخواه کنونی در زندگی تان است، وابستگی عاقلانه‌ای است. زیرا خداوند همیشه هست و همان خدایی که آن رابطه زیبا را به شما داده است، باز هم می تواند روابط زیباتری به شما هدیه دهد.

با عزت نفس شروع کن

اگر سوالتان این است که اولین گام برای تغییر چیست؟ پاسخ ایجاد عزت نفس است. اول عزت نفس را در خود ایجاد کنید، سپس رابطه تان را سر و سامان دهید. اول عزت نفس را در خود ایجاد کنید، سپس همسرتان را انتخاب کنید. اول عزت نفس را در خود ایجاد کنید، سپس هر کارِ دیگری را انجام دهید.

ایجاد عزت نفس همه چیز را در تجربه تان تغییر می دهد، زیرا تفاوت انجام این کارها با عزت نفس یا انجامشان بدون عزت نفس، مانند تفاوت موفقیت و شکست است. امیدوارم مطالعه این مقاله باعث شود تا در روابط تان تجدیدنظر کنید. این نکته را بخاطر بسپارید اگر رابطه تان با خداوند درست شود، روابط تان با تمام دنیا درست خواهد شد.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
ثروتمند شدن معنوی ترین کار دنیا!
نوشتهٔ بعدی
بی خیال باش!
فهرست