سُنت الهی یعنی خداوند برای کسی پارتی بازی نمی کند; حتی پیامبر خدا!

احتمالا درباره معنای واژه سُنت الهی یا سُنت خداوند در سایت های مذهبی جستجو کرده اید و با انبوهی از کلمات عربی و ناآشنا مواجه شده اید. مطالبی که وقتی آن را خواندید نه تنها چیزی دستگیرتان نشد بلکه بیشتر سر در گُم شدید.

کافیست تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا به آگاهی هایی جدید از آیات قرآن دست پیدا کنید. مطمئن باشید زمانی که معنای درست سُنت خداوند را درک می کنید نگاه تان به خداوند و قوانین حاکم بر جهان هستی بطور کامل تغییر خواهد کرد.

معنای لغوی و اصطلاحی سُنت

سنت در لغت به معنای سیره و روش‌، خوی، عادت، طبیعت و سرشت است. این واژه از ریشه «سنّ» گرفته شده است و تکرار و استمرار را می‌رساند. در این مقاله قرار نیست به حدیث و روایات اشاره شود اما قطعا دانستن معنای لغوی سُنت در درک بهتر مطالبی که در ادامه می آید به شما کمک خواهد کرد.

تعریف سُنت الهی

جامع ترین و کامل ترین تعریف را سایت اسلام کوئست اینگونه بیان کرده است:

“سنت الهی عبارت است از: مجموعه قوانین ثابتی که در نظام هستی جاری است، اعم از قوانین مادی یا معنوی. به عبارت دیگر، قانون اسباب و مسببات که در قرآن «سنّت خدا» نامیده می‌شود”

همه شما درباره قوانینی مانند قانون جاذبه، قانون انرژی، قانون علت و معلول مطالبی خوانده اید. به نظر شما وجه اشتراک همه این قوانین چیست؟ پاسخ این است که این قوانین هیچ وقت تغییر نمی کنند و همیشه ثابت هستند.

به عنوان مثال قانون جاذبه برای انسانهای ۱۰۰۰ سال قبل، برای ما و حتی برای انسانهای ۱۰۰۰ سال بعد از ما هم ثابت است. حتما از خودتان می پرسید این توضیحات چه ارتباطی با معنای سُنت الهی دارد؟

قانون جاذبه یک مثال از سُنت الهی

قانون جاذبه یک مثال از سُنت الهی

قوانین جهان مادی ما تحت هیچ شرایطی و برای هیچکس تغییر نمی کنند. این وعده خداوند است! قانون جاذبه می گوید اگر سیبی را  رها کنید به سمت پایین می رود! اگر این سیب را یک میلیون سال قبل هم رها می کردند باز به سمت پایین سقوط می کرد.

مهم نیست این سیب را من رها کنم یا شما و یا پیامبر خدا، باز هم این سیب به سمت پایین سقوط می کند. اینکه سیب را چه کسی رها می کند و در چه زمانی رها می کند اصلا مهم نیست. در هر صورت سیب به سمت پایین سقوط می کند.

این نکته را هزار بار با خودت تکرار کن:
خداوند به خاطر هیچکس قوانین خود را تغییر نمی دهد حتی اگر آن شخص پیامبر خدا باشد!

سنت های خداوند همیشه ثابت هستند

بیایید آیاتی که به سُنت الهی اشاره کرده است را مرور کنیم:

سُنَّهَ مَنْ قَدْ أَرْسَلْنَا قَبْلَکَ مِنْ رُسُلِنَا وَ لَا تَجِدُ لِسُنَّتِنَا تَحْوِیلًا  ۷۷ سوره اسراء

ما آیین همه پیمبرانی را که پیش از تو فرستادیم نیز همین قرار دادیم، و این طریقه ما را تغییرپذیر نخواهی یافت.

سُنَّهَ اللَّهِ فِی الَّذِینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلُ ۖ وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّهِ اللَّهِ تَبْدِیلًا  ۶۲ سوره احزاب

این سنّت خدا است که در همه ادوار امتهای گذشته برقرار بوده و بدان که سنّت خدا هرگز مبدّل نخواهد گشت.

فَهَلْ یَنْظُرُونَ إِلَّا سُنَّتَ الْأَوَّلِینَ  فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِیلًا  وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِیلًا  ۴۳ سوره فاطر

پس آیا اینان جز آنکه به طریقه امم گذشته هلاک شوند انتظاری دارند؟ و طریقه خدا را هرگز مبدّل نخواهی یافت و طریقه حق (و سنّت الهی) را هرگز تغییر پذیر نخواهی یافت.

سُنَّهَ اللَّهِ الَّتِی قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلُ ۖ وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّهِ اللَّهِ تَبْدِیلًا  ۲۳ سوره فتح

سنّت الهی بر این بوده و ابدا در سنّت خدا تغییری نخواهی یافت

خداوند در آیات بالا بطور واضح بیان می کند که قوانین جهان هستی ثابت است و دچار هیچگونه تغییر و تبدیلی نمی شود. این قوانین می تواند قوانین فیزیک باشد مثل قانون جاذبه یا قوانین متافیزیک باشد مثل قانون جذب، قانون تکامل یا قانون ارسال فرکانس.

خداوند قدرتِ مطلق جهان است، اما قدرتش باعث نشده است که به قول معروف پارتی بازی کند و قوانین خود را برای افرادی مانند پیامبرانش تغییر دهد. خداوند در عین قدرتمند بودن، عادل نیز هست.

قوانین جهان هستی

سنت خداوند غیرقابل تغییر است

آیا معجزات پیامبران چیزی فراتر از قوانین بوده اند؟

آری.. خداوند قادر است اما عادل هم هست. خداوند قادر است اما قانومند هم هست. خداوند حتی برای پیامبر خود قوانین حاکم بر جهان هستی را تغییر نمی دهد.

زمانی که نوح نبی(ع) از خداوند درخواست می کند فرزندش را نجات دهد. خداوند با خود نگفت، نوح(ع) پیامبر ماست ، او سالهاست که در مسیر هدایت مردم رنج کشیده است اکنون خواسته ای از ما دارد، نامردی است که آن را اجابت نکنیم! 

خداوند در آیه ۴۵ و ۴۶ سوره هود در پاسخ به درخواست نوح نبی(ع) اینگونه می فرماید:

وَنَادَىٰ نُوحٌ رَبَّهُ فَقَالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِی مِنْ أَهْلِی وَإِنَّ وَعْدَکَ الْحَقُّ وَأَنْتَ أَحْکَمُ الْحَاکِمِینَ

و نوح به درگاه خدا عرض کرد: پروردگارا، فرزند من از اهل بیت من است (که وعده لطف و نجات به آنها دادی) و وعده تو هم حتمی است و قادرترین حکم فرمایانی.

قَالَ یَا نُوحُ إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِکَ ۖ إِنَّهُ عَمَلٌ غَیْرُ صَالِحٍ ۖ فَلَا تَسْأَلْنِ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ ۖ إِنِّی أَعِظُکَ أَنْ تَکُونَ مِنَ الْجَاهِلِینَ

خدا خطاب کرد که ای نوح، او از خاندان تو نیست، او را عمل بسیار ناشایسته است، پس تو از من تقاضای امری که از آن آگاه نیستی مکن، من تو را پند می‌دهم که از مردم جاهل مباش

داستان نجات فرزند نوح

داستان نجات فرزند نوح

جمع بندی:

در این جهان مادی، قوانین (سُنت های خداوند) حاکم است و از طرفی این قوانین ثابت و بدون تغییر است. وقتی ایمان می آوریم که بر این جهان، خداوندی قانونمند حکومت می کند دیگر نگران نیستیم. وقتی درک می کنیم که قانون برای من و پیامبر خدا یک واکنشی دارد، آرام می شویم. 

وقتی می فهمیم که احساس بد باعث اتفاقات بد می شود و حتی اگر پیامبر خدا هم احساس بدی داشته باشد باید منتظر اتفاقات بد باشد، بیشتر عاشق خداوند می شویم.

در این جهان قانونمند مهمترین کار ما این است که قوانین خداوند را بشناسیم و باورهایی هماهنگ با این قوانین بسازیم تا به سعادت دنیا و آخرت برسیم. 

پیشنهاد می کنم برای مطالعه مقالات جدید سایت حتما در بخش خبرنامه سایت ایمیل خود را ثبت کنید تا درج مقالات جدید را به شما اطلاع دهیم.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • لطفا برای مصادیق علمی که اشاره شد منبع معتبر ارائه کنید. به تازگی کشف شده که ….

  پاسخ
 • با سلام
  ممنون از مطالب خوبتان.
  همانطور که شما هم معتقد هستید، خداوند انسان را به تفکر و تعقل دعوت کرده است. انسان یا باید قدرت عقل را بپذیرد یا نپذیرد. پذیرش براساس مصلحت مورد قبول نیست. نمیشود از عقل استفاده کرد برای رد کردن برخی خرافات ( که با عقل جور در نمی آیند) ولی در خصوص برخی مسائل دینی که خط قرمز هستند بگوییم عقل انسان کامل نیست.
  تا آنجا که من در متون علمی مطالعه کرده ام هنگامی که مطلبی را ذکر میکنند، در کنار آن به منبع موضوع ارجاع میدهند. منبع موضوع حاصل یک تحقیق علمی و اثبات شده دانشگاهی یا آزمایشگاهی است. به این صورت که صحت و اعتبار آن موضوع از سطح ژورنال، سطح علمی داوران و سطح اعتبار بین المللی آن شناخته میشود. در این مقالات هیچ رفرنسی را پیدا نمیکنید که گفته باشد ” به تازگی دانشمندان کشف کرده اند ….” بلکه گفته میشود بنا بر تحقیقات انجام شده توسط صاحب اثر فلان نتیجه حاصل شده و تعدادی دانشمند با اعتبار سنجی مطالب ادعا شده، اجازه چاپ و ارائه را صادر نموده اند.
  در خصوص منابع مطلب شما:
  آتش بر ابراهیم:
  “می توان گفت: امکان تبدیل انرژی موجود در آتش به ماده وجود دارد و از لحاظ علمی محال نیست، گرچه در حالت طبیعی، امکان تبدیل سریع آن به گل و گیاه، دور از ذهن بشر بوده و به عبارتی “محال عادی” است، اما چون این تغییر و تحول، “محال علمی” نیست، بعید نیست که بشر نیز بتواند در آینده این کار را انجام دهد” بدون منبع.
  گفته شما:
  به تازگی عنصری در همین ترکیب کشف شده است که می تواند آن را در حین شعله وری خنثی کند و اثر سوزندگی اش را از بین ببرد. بدون منبع؟
  در خصوص رود نیل نیز منبع مورد اشاره شما خود به منبعی ارجاع نداده است و فاقد اعتبار علمی و استناد می باشد. هر کس میتواند بدون رفرنس دهی هر داستانی و روایتی را سر هم نمیاد و با دهان به دهان شدن آن، رفته رفته تبدیل به خرافه میگردد.
  در مطلبی که در ویرگول منتشر نمودید خاطرم هست که گفته بودید خدا وعده کرده که از کتابش محافظت میکند ولی تضمینی برای احادیث نیست. برخی احادیثی که ممکن است از روی مصلحت گروهی ساخته پرداخته شده باشند.
  از آنجا که اگر کلام ما حتی یک نفر شود بنابراین پسندیده است بسیار در این موضوع حساسیت به خرج دهیم.
  با تشکر.

  پاسخ
  • کاملا با شما موافقم و البته درس گرفتم.. اون بخش از مقاله رو برای روشن تر شدن معنا و مفهوم سنت الهی آوردم که از قضا گویا بیشتر باعث سردرگمی مخاطب میشه..
   بعد از این سعی میکنم فقط نتایج مطالعات و تحقیقات خودم رو در مقالاتم بیارم و در استفاده از مطالب دیگران بیشتر احتیاط کنم.
   بخش اکتشافات رو برای جلوگیری از گمراه شدن مخاطب حذف میکنم.
   بابت انتقاد بجا و سازنده شما بسیار بسیار سپاسگزارم..

   پاسخ
 • وقتی اولین بار با مطالب شما در ویرگول برخورد داشتم بسیار خوشحال شدم که بالاخره کسی پیدا میشود که به دور از تعصب به کلام خدا فکر کند.
  خوشحالم از آشنایی با وبسایت شما.

  پاسخ
 • امیدوارم امثالی مثل شما اینطور نگاهی به قرآن داشته باشند
  ولی حیف که بعضی از افراد تقلید کورکورانه غلط از خرافه باوران اخوند ها می کنند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
قوانین رسیدن به ثروت ساده است! اما عمل به قوانینش سخت است!
نوشتهٔ بعدی
برای تجربه سعادت و خوشبختی راهی بجز جدی گرفتن قرآن نداریم!
فهرست