[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

اگر بتوانیم قرآن را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن یک کلمه قطعاً توحید است. کلیدواژه‌ای که در زندگیِ ما یا اصلا وجود ندارد و یا آنقدر کم‌رنگ است که نتیجه‌ای را وارد زندگیِ‌مان نمی‌کند! اما در عوض نقطه‌ی مقابلش، یعنی شِرک به خداوند، در زندگیِ ما انسان‌های به ظاهر مسلمان و مؤمن، خودنمایی می‌کند!

وقتی اصل در قرآن توحید است، پس باور کردنش نباید برایمان خیلی سخت باشد، وقتی همان قرآن می‌گوید: شِرک تنها گناهی است که مغفرت خداوند شامل حالش نمی‌شود.

آیه 116 سوره نساء و آیه 48 سوره نساء، واضح و روشن به این موضوع اشاره می‌کند:

إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ ۚ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِيدًا

قطعاً خدا كسى را كه براى او شريكى قرار دهد نمى‌آمرزد و جز آن هر گناهى را براى هر كه خواهد، مى‌آمرزد. و هر كس كه براى خدا شريكى قرار دهد سخت به گمراهى افتاده است.

إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَ يَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ ۚ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَىٰ إِثْمًا عَظِيمًا

قطعاً خدا گناه كسانى را كه به او شرك آورند نمى‌آمرزد و گناهان ديگر را براى هر كه بخواهد مى‌آمرزد. و هر كه به خدا شرك آورد، دروغى ساخته و گناهى بزرگ مرتكب شده است.

چگونه است که برای درمان بیماریِ‌مان، همزمان به دو پزشک مراجعه نمی‌کنیم، داروهای تجویز شده‌ی دو دکتر را همزمان استفاده نمی‌کنیم. اما برای درمان گرفتاری‌هایمان همزمان به چند خدا مراجعه می‌کنیم؟!

اگر به این شیوه عمل کردن، باعث درمان بیماریِ‌مان می‌شود. می‌توانیم اُمید داشته باشیم که مراجعه به چند خدا هم، حاجت روایمان کند!

باید بپذیریم که شِرک ما به خداوند، کوچکترین آسیبی به او و مُلکش نمی‌زند. شِرک من، فقط باعث درمان نشدن بیماریِ من می‌شود. یا حتّی بدتر از آن، ممکن است باعث افزایش دردِ آن بیماری شود.

نگاه‌مان را به خُدایمان تغییر دهیم. هر قانونی، هر توصیه‌ای، هر تهدیدی، هر دستوری که در کتابش قرآن آمده است، همه و همه تنها به سود من است. تنها برای آسایش من است. لذّت بیشتر من است.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست