[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

خداوند طبق وعده‌ی خود در آیه 38 سوره بقره ما را لحظه‌ای بدون هدایت رها نکرده است. کتاب قرآن، کتاب راهنماست، اما برای چه کسی؟ برای آنهایی که به زمین هبوط کرده‌اند.

قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا ۖ فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُمْ مِنِّي هُدًى فَمَنْ تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

گفتيم: همه از بهشت فرو شويد؛ پس اگر از جانب من راهنمايى برايتان آمد، بر آنها كه از راهنمايى من پيروى كنند بيمى نخواهد بود و خود اندوهناك نمى‌شوند.

قرآن راهنمایِ انسان‌هایی است که در زمین زندگی می‌کنند. همه دستوراتش، داستانهایش، پند و اندرزهایش فقط به درد ما زنده‌ها می‌خورد. به درد ما که از بهشت هبوط کرده‌ایم.

سؤال: آیا خواندن قرآن برای مُرده‌ها ثواب دارد؟ پاسخ:به نظر شما وقتی کسی نمی‌تواند در زمین، برای دیگری کاری انجام دهد، آیا می‌شود که برای آن شخص، زمانی که دیگر در این دنیا نیست کاری کرد؟!

پیامبری که قدرت هدایت ما را در این دنیا نداشت، چگونه ممکن است در آن دنیا ما را نجات دهد؟! قدری فکر کنیم! خداوند در قرآن بارها به پیامبرش یادآوری می‌کند که تو فقط بشارت بده و انذار کن!

بارها به پیامبرش یادآوری می‌کند که هدایت وظیفه‌ی تو نیست. تو وکیل آنها نیستی. آیه 41 سوره زمر:

إِنَّا أَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ لِلنَّاسِ بِالْحَقِّ ۖ فَمَنِ اهْتَدَىٰ فَلِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا ۖ وَ مَا أَنْتَ عَلَيْهِمْ بِوَكِيلٍ

ما اين كتاب را به حق براى هدايت مردم بر تو نازل كرديم. پس هر كس كه هدايت يافت به سود خود اوست، و هر كه گمراه شد به زيان خود به گمراهى افتاده و تو وكيل آنها نيستى.

همه‌ی ما روح‌های مُجردی هستیم که به زمین آمدیم، مدتی در آن هستیم و باز همانطور مُجرد به جایگاه اصلیِ‌مان برمی‌گردیم. ما فقط می‌توانیم برای خودمان کاری بکنیم، ما فقط می‌‌توانیم خودمان را نجات دهیم.

بپذیریم که آیات قرآن برای راهنماییِ ما زنده‌ها نازل شده است. آنهایی که مُرده‌اند دیگر نیازی به هدایت ندارند. نیازی به دستورات دینی ندارند. آنها به جایگاه اصلیِ‌شان برگشته‌اند.

در هیچ کجای قرآن اشاره‌ای به این نمی‌کند که اعمال ما در سرنوشت آنهایی که رفته‌اند می‌تواند تأثیری داشته باشد. دنیای آنها متفاوت است. دنیایی که ما از آن خبر نداریم امّا ایمان داریم که وجود دارد.

ایمان داریم و به همین دلیل در این دنیا، به فکر آن دنیایِ‌مان هم هستیم. چون می‌دانیم آنجا که رفتیم، دیگر نه خودمان و نه هیچکس دیگر، نمی‌تواند برای نجات‌مان کاری بکند!

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست