برای تجربه سعادت و خوشبختی راهی بجز جدی گرفتن قرآن نداریم!

قرآن توو زندگی‌مون تبدیل شده به کتابی که فقط جنبه تزئینی داره.. یک کتاب که فقط زمان مرگمون قاری سر مزارمون میخونه (معمولا هم عبدالباسط زحمت خوندش رو میکشه!) یک کتاب که فقط زمان عقدمون سر سفره عقد و عید هر سال سر سُفره ‌های هفت سین مون میذاریم. وقتی هم که میخوایم بریم سفر از زیرش رد میشیم که بلایی سرمون نیاد.


قرآن تبدیل یک وسیله تزئینی شده است

قرآن تبدیل یک وسیله تزئینی شده است

البته بعضیامون ماه رمضون باهاش آشتی می کنیم و بیشتر می خونیمش! همه تلاشمون رو هم می کنیم که تا آخرِ ماه یه دورش بکنیم، البته اونم فقط به زبان عربی!!

وقتی هم که می‌خونیم یا اصلا حواسمون نیست یا اگر هم باشه فقط همین اندازه‌س که قوانین یَرملون و وقف و مَد رو رعایت کنیم! به نظر شما ثواب این شیوه خوندن قرآن چقدره؟

چند نفر از ما تا حالا یک بار قرآن رو کامل خوندیم. منظورم ترجمه فارسی قرآنه نه عربی! اون هم مایی که ادعای مسلمونی داریم و فکر می کنیم بهشت تنها و تنها حق مسلم ماست و بقیه آدمهای دنیا باید در طبقه هفتم جهنم بسوزن!

اصلا به این جمله یه ذره فکر کنید.. یک کتاب که نویسندش خدااااست! خدایی که خالق همه ما، همه مخلوقات و زمین و آسمونهاست یک کتاب نوشته به اسم قرآن. من و شما چقدر این کتاب رو جدی گرفتیم؟

قرآن یک طرف; همه دنیا یک طرف

به نظر شما کی بهتر از خداوند می تونه ما رو توو این دنیا راهنمایی کنه؟ کی بیشتر از خداوند آگاهه به قوانین جهان، به درون ما، به ذهن ما، به خواسته های ما.. کی واقعا؟ کی به قول قرآن صراط مستقیم رو بهتر از همه می شناسه به جز خداوند؟

به نظر شما چی باعث شده که اینقدر به قرآن بی اعتنا باشیم؟ کتابی که خیلی از ما باور داریم (البته ظاهرا) که از طرف خداونده. می دونی چرا میگم ظاهرا.. چون اگه واقعا باور داشتیم که این کتاب رو خدااااا نوشته آیا باز هم اینقدر بهش بی اعتنا بودیم؟!

اینقدر ما رو از خدا ترسوندن که با خدا قهر کردیم چه برسه به اینکه بخوایم کتابش رو بخونیم! اینقدر از بچگی به ما گفتند دست از پا خطا کنی رفتی جهنم، به عذاب الهی دچار میشی، خدا دیگه دوستت نداره، نابود میشی که عطای رسیدن به خداوند رو به لقاش بخشیدیم. گفتیم نه رسیدن به خدا را میخوایم نه بهشتش رو، بذار به زندگی‌مون برسیم!!


یک خدای ترسناک را چگونه بپرستیم؟

یک خدای ترسناک را چگونه بپرستیم؟

اونایی هم که با قرآن یه ذره بیشتر از ما دمخور هستند یا فقط دنبال حفظ کردنش هستند یا میخوان با صدای خوش و قاری بخونن یا میخوان بخونن فقط واسه ثواب آخرتش! و باز هم باید از خودمون بپرسیم: ثواب خوندن کتابی که اصلا نفهمیم چی داره میگه، چقدر میتونه باشه؟

اگه خدا را درست بشناسیم، اگه قوانین خدا رو درک کنیم، اگه قانون فرکانس و ارتعاش رو بشناسیم، دیگه خیلی از معادلات ذهنی مون که مجهوله، خود به خود حل میشه. دیگه معنی ثواب و گناه رو درک می کنیم. اونموقع میفهمیم چه وقتایی مسلمونیم. چه وقتایی مومنیم. چه وقتایی مُشرکیم. چه وقتایی هم کافر!

مشکل خیلی از ما اینه که یک بار نرفتیم خودمون قرآن رو بدون تعصب، بدون پیش داوری، بدون شنیده هایی که از قبلا شنیدیم، بخونیم. همیشه اینجوری بوده که بقیه گفتند ما هم گفتیم حتما درسته دیگه!

وقتی منطق قرآن رو درک می کنی دیگه درباره دستورات دینی هیچ سوالی برات باقی نمی مونه. اصل رو از فرع تشخیص میدی. همه ما خودمون رو درگیر فرعیات دین کردیم و فراموش کردیم که اصل چیه!

اینکه خدا چرا میگه روزه بگیرید؟ چرا میگه نماز بخونید؟ چرا میگه بجنگید؟ چرا میگه شراب نخورید؟ چرا میگه حجاب داشته باشید؟ چرا میگه وضو بگیرید؟ و خیلی از چراهای دیگه ذهنمون پاسخ داده میشه.

من بهشت همین دنیا رو میخوام!

همه به ما گفتن این قرآن قراره فقط راهنمای ما باشه برای رسیدن به بهشتِ اون دنیا. وقتی هم که دیدیم افرادی به اسم قرآن و دین کارهایی می کنند که هر جور کلاهمون رو قاضی می کنیم، می بینیم آخرش به بهشت نمیرسه، دیگه کلا بی خیال دین و خدا و قرآن و آخرت شدیم!

قرآن قراره یه راهنمای تمام عیار باشه برای کسانی که میخوان بهشت رو هم توو این دنیا و هم در دنیای بعد از مرگ تجربه کنند. یه راهنما که باعث بشه هم توو این دنیا خوشحال باشن و لذت ببرند و هم توو دنیا بعد از مرگشون غرق در نعمت و لذت باشند.

قرآن رو یه جوری برامون تعریف کردند که انگار فقط آدمهایی که میخوان اون دنیا برن بهشت باید برن دنبالش و بخوننش (البته به زبان عربی). چیزهایی درباره دین و قرآن گفتند که کم کم باور کردیم قرآن برای مایی که میخوایم هم این دنیامون بهشت باشه هم اون دنیامون، هیچ برنامه ای نداره! این باورها باعث شد که آروم آروم از قرآن دور بشیم..

یک رستوران که به غذاهاش فقط باید نگاه کنی!

یه رستوران رو تصور کن که کلی غذاهای خوشمزه داره اما این رستوران یه قانون داره. این که از غذاهاش نمی تونی بخوری، فقط می تونی نگاهشون کنی! این مثال چقدر در ذهن شما غیرمنطقی و مسخرس؟! داستان نعمت های این دنیا اگه قرار باشه ازشون لذت نبریم هم دقیقا میشه داستان غذاهای توو همون رستوران که فقط باید نگاهشون کنیم.


نعمتی که نتوانیم از آن استفاده کنیم

نعمتی که نتوانیم از آن استفاده کنیم

به نظر شما خداوند این همه نعمت و ثروت و زیبایی توو این جهان خلق کرده که من و شما بیایم و فقط نگاهشون کنیم؟ استفاده نکنیم؟ به نظر شما ما اومدیم که فقط به فکر رفتن به اون دنیا باشیم تا بهشت رو اون دنیا تجربه کنیم؟ (البته به شرط اینکه بعد از مرگ بذارن بریم بهشت!)

خیلی ها اینجوری فکر می کنند. میگن این دنیا فقیر و بدبخت باشیم که عوضش اون دنیا بریم بهشت! شاید به نظر شما این طرز فکر خنده دار باشه، اما هستند کسانی که این طرز فکر و باورشونه و خیلی هم سفت و سخت رو این باورشون پافشاری می کنند.

خداوند این جهان رو خلق کرده تا من و شما بیایم مثل خودش خلق کنیم و لذت ببریم. پیشرفت کنیم و لذت ببریم. رشد کنیم و لذت ببریم. از نعمتها و ثروتهای بی انتهاش استفاده کنیم و لذت ببریم. در یک کلام اومدیم به این جهان مادی که لذت ببریم.

حتما می پرسید پس آخرت چی؟ تکلیف دنیای بعد از مرگمون چی میشه؟ آخرت ادامه همین دنیاست.. این دنیا چجوری زندگی می کنی اون دنیا هم به همون شکل ادامه میدی. خداوند در قرآن میگه کسی که این دنیا نابیناست، اون دنیا نابیناتره..

اینکه میگن دنیا مزرعه‌ی آخرت است دقیقا همین رو میگه.. اینکه اینجا هر چی بکاریم اون دنیا همون رو درو می کنیم. وقتی به کاشتن فکر می کنیم، ناخودآگاه این فرضیه به ذهنمون میاد که پس باید اینجا سختی و زجر بکشیم تا اون دنیا در رفاه و آسایش باشیم!

یعنی توو ذهن ما کاشتن کار زجرآور و برداشت محصول کار لذت بخش تعریف شده. این ذهنیت شاید در دوران گذشته درست بوده باشه. اما الان با این همه پیشرفته تکنولوژی می بینیم که هم مرحله کاشت محصول راحت و لذتبخش شده و هم مرحله برداشت محصول.

باید ذهنیتمون رو درست کنیم و باور کنیم که ما اومدیم اینجا بکاریم و لذت ببریم و اون دنیا برداشت کنیم و بیشتر لذت ببریم.

آیا ارزش کتاب قرآن به اندازه یک کتاب درسی هم نیست؟


ارزش قرآن به اندازه یک کتاب درسی هم نیست؟

ارزش قرآن به اندازه یک کتاب درسی هم نیست؟

ما کتابهای درسی و جزوه های دانشگاهی مون را بارها و بارها خوندیم. نکات مهمش رو یادداشت کردیم. زیر مطالب مهمش خط کشیدیم و هایلایت کردیم، شب رو تا صبح راه رفتیم و حفظ کردیم. برای چی؟ برای یک امتحان مسخره و یک مدرک بلا استفاده!

حالا فکر کنید خداوندی که خالق زمین و آسمانها و هر چه بین اونه، خداوندی که خالق ما انسان هاست، خالقی که همتا نداره، یک کتاب چاپ کرده و داده بیرون که کلا ۳۰۰ الی ۴۰۰ صفحه‌اس!.. به نظر شما این کتاب رو چند بار باید بخونیم؟

کتابی که کامل ترین و جامع ترین و منطقی ترین کتاب دنیاست. کتابی که از ۱۴۰۰ سال پیش تا الان خود خداوند ازش محافظت کرده جوری که یک فتحه اون تبدیل به کسره نشده چه برسه به اینکه یک حرف یا یک کلمه ازش کم و زیاد بشه. (همین الان توو دنیا چندین و چند نسخه از تورات و انجیل رو میتونی پیدا کنی!)

کتابی که فقط برای مردم زمان پیامبر(ص) نیست، بلکه اونقدر جامع به مسائل پرداخته که فارغ از زمان و مکان میشه ازش استفاده کرد. کتابی که تضمین کرده که اگه بهش عمل کنی لاخوف علیهم و لاهم یحزنون میشی .. نه دیگه از چیزی می ترسی و نه نگران میشی! این یعنی آرامش.. و آرامش همون چیزی که ما واسه رسیدنِ بهش صبحمون رو به شبمون دوختیم!


قرآن تاریخ انقضا ندارد

قرآن تاریخ انقضا ندارد

من که مثل علمای بزرگ و مفسرین، قرآن رو نمیفهمم!

خداوند در آیه های زیادی فرموده: ما قرآن را ساده و واضح بیان کردیم تا در اون تعقل کنید و بیندیشید. همه ما می تونیم این کتاب رو بخونیم و بفهمیم، بدون نیاز به هیچگونه تفسیری، بدون نیاز به تقلید کورکورانه از دیگران.

خداوند در هیچ کجای قرآن نگفته فهمیدن کتاب، پیش شرطی داره، نیاز به علم خاصی داره. همه ما در دوران راهنمایی و دبیرستان کم و بیش با زبان عربی آشنا شدیم. همین اندازه کافیه تا خوندن قرآن رو شروع کنیم و از خداوند بخوایم که ما رو هدایت کنه.

خداوند هدایت همه موجودات رو بر خودش وظیفه کرده. پس نا امید نباشید و نگید من که نمی فهمم.. نگید درک قرآن ماله از ما بهترونه.. ماله یه سری افراد خاص و بزرگه. شروع کنید و مطمئن باشید که خداوند هم توو این مسیر بهتون کمک می کنه.

خداوند هادی و حامی همه انسانهاست. پس از خداوند بخواه و شروع کن، شک نکن که آروم آروم با منطق قرآن آشنا میشی و می فهمی که خدا میخواد بهت چی بگه. مسیر رو برات آروم آروم روشن میکنه. خداوند سرپرست و یاور کسانیه که ایمان آوردن و اونها رو از تاریکی به روشنی می بره. (اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ)

پس بیاین با قرآن آشتی کنیم. قرآن رو فقط برای ثوابش نخونیم، بخونیمش با این هدف که درکش کنیم و مهمتر از اون بهش عمل کنیم. تمام قوانین جهان هستی بی کم و کاست در این کتاب اومده. قوانینی که اگه باورش کنیم و بهش عمل کنیم، می تونیم توو زندگی مون به هر خواسته ای و به هر هدفی که میخوایم برسیم.

​​​​​​​همه کتابهایی رو که در حوزه موفقیت، قانون جذب، ثروت، دین‌شناسی، خداشناسی، تربیت فرزند، جامعه‌شناسی در  طول تاریخ منتشر شده بذار توو یه کفه ترازو و قرآن رو بذار توو کفه دیگه ترازو. شک نکن که کفه قرآن به مراتب سنگین تره. چرا؟

چون همه اصول و فنونی که انسانها برای رسیدن به موفقیت در زمانهای مختلف و با روشهای مختلف بیان کردن ناخالصی داره. به یک دلیل خیلی ساده. همه اون اطلاعات و آگاهی های نوشته شده توو کتابها، بر اساس درک ناقص نویسنده کتاب از قوانین بوده (مجموعه ای از باورهای درست و غلط نویسنده)

اما قرآن رو کسی نوشته که خودش قوانین رو وضع کرده و بهتر از هر کسی به ماهیت این قوانین آگاهه. در یک کلام تمام اصول موفقیت در کتاب قرآن خلاصه شده.


قرآن گنج نامه است

قرآن گنج نامه است

قرآن تنها منبع معتبر است

اگه به این نتیجه رسیدید که برای قرار گرفتن توو کوتاه‌ترین، سریع‌ترین و لذتبخش ترین مسیرِ رسیدن به سعادت و خوشبختی (یعنی صراط مستقیم) راهی به جز مطالعه و درک قرآن ندارید، با من و مطالب سایت همراه بشید.

اگه هنوز عضو خبرنامه سایت نشدید بهتون پیشنهاد می کنم:

از طریق فرمی که در انتهای همین صفحه قرار گرفته عضو سایت بشید تا هم بتونید مقالات جدید سایت رو دریافت کنید و هم اینکه بتونید کتاب ‘من، خداوند، ثروت’ رو که با قیمت ۲۹،۰۰۰ تومان توو قسمت محصولات سایت قرار گرفته، بصورت کاملا رایگان دانلود کنید و از مطالعه کتاب لذت ببرید. کتابی که باورهای درستی رو بر اساس آیات قرآن درباره ارتباط خدا و ثروت توو ذهنتون میسازه.

من این اطمینان رو به شما میدم که تمام مطالب و محصولات سایت، به شما برای درک صحیح آیات قرآن و تشخیص اصل از فرع کمک میکنه و آگاهی‌هایی از قرآن به شما میده که لاجرم شما رو در صراط مستقیم خداوند قراره میده. بدون شک تمام مقالات، تصاویر و محصولات سایت، تاییدکننده کلام خداوند و آیات قرآن است.

اگه میخواین از همین امروز خوندن قرآن رو شروع کنید (البته به زبان فارسی). پیشنهاد می کنم از ترجمه ساده و روان جناب آقای آیتی استفاده کنید. چون هم ساده و کلمه به کلمه ترجمه شده و هم اینکه نظرات و برداشت های شخصی خودش رو به ترجمه اضافه نکردن! (برخلاف بسیاری از ترجمه های موجود در بازار)

از طریق دکمه پایین می تونید نسخه pdf ترجمه کل قرآن رو دانلود کنید و هر روز چند آیه مطالعه کنید.

ترجمه روان قرآن کریم از عبدالمحمد آیتی

 

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام و احترام
  بنام الله یکتا
  حمد و سپاس که مخصوص رب العالمین ست .
  سیستمی بودن الله یکتا را سپاس که در مدار شناخت خویشتنم و خالق ام و شناخت قوانین حاکم برهستی به سایت شما که جهان بینی توحیدی ست ، هدایت شدم تا منم با کمک خداوند در راه احدناصراط المستقیم صراط الذین انعمت علیهم همراه باشم . خداوند را هزاران بار سپاس که سیستمی بودن وجودش مقدس ‌و پاک و ذلالش ، از عدالت رب است .

  پاسخ
  • سلام.. خداوند هر لحظه در حال هدایت ماست.. چه بهتر که این هدایت به سمت صراط مستقیمش باشد.. در صورت تمایل به پیج اینستاگرام بنده هم حتما سری بزنید.. با سایر دوستان در حال تمرین یکتاپرستی هستیم… آدرس پیج اینستاگرام بنده: AmirTabasi_Com

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
سُنت الهی یعنی خداوند برای کسی پارتی بازی نمی کند; حتی پیامبر خدا!
نوشتهٔ بعدی
قرآن معصومیت پیامبران را تایید نمی کند! کدام پیامبران اشتباه کرده اند؟
فهرست