• برای پاسخ به سؤالات، لازم است ابتدا از اینجا وارد سایت شوید یا اگر تاکنون ثبت نام نکرده‌اید، فرم عضویت را تکمیل نمائید.
  • به عقاید دیگران احترام بگذاریم، نظر خود را بیان کنیم و سعی در تخریب افراد نداشته باشیم.
  • از بحث‌‌های بی نتیجه خودداری کنیم و به دنبال قانع کردن دیگران نباشیم. طبق قانون:شخصی را که در مدار آگاهی‌های ما نیست، نمی‌توانیم با اجبار وارد مدار خودمان کنیم.
  • به کمک فِلش‌های کوچک سبز و قرمز به سؤالات دوستانتان امتیاز بدهید.
  • اگر گزینه اشتراک (قابل نمایش برای اعضای سایت) را تیک بزنید، زمانی که شخصی به این سؤال پاسخ دهد، از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.
Zahra2062Zahra2062 پرسیده شده در 1 ماه پیش
آیه ۹۷ سوره آل عمران ایا همین معنی ظاهری مدنظر هست که همان زیارت کعبه در مکه هست یا معنی باطنی دیگری هم دارد؟
تاکنون 1 پاسخ داده شده است.
امیر طبسیimanhamechizast پاسخ داده شده در 1 ماه پیش

فِيهِ آيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَقَامُ إِبْرَاهِيمَ ۖ وَمَنْ دَخَلَهُ كَانَ آمِنًا ۗ وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا ۚ وَمَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ
در آنجاست آيات روشن و مقام ابراهيم. و هر كه بدان داخل شود ايمن است. براى خدا، حج آن خانه بر كسانى كه قدرت رفتن به آن را داشته باشند واجب است. و هر كه راه كفر پيش گيرد، بداند كه خدا از جهانيان بى‌نياز است.
ظاهر آیه به زیارت خانه خدا اشاره می کند و با توجه به شرایط زمان پیامبر(ص) که دین اسلام دینی نوپا و حکومت اسلامی، حکومتی تازه تأسیس بود، برای نشان دادن وحدت و قدرت مسلمین امری واجب بود و امنیتی که از آن صحبت می کند، منظور همان امنیت حاجیان خانه خدا در مکه و در زمان پیامبر(ص) است.

اما مقام ابراهیم را، آن هم ابراهیمی که توحیدی ترین شخصیت از نگاه قرآن است، نمی توان به یک مکانِ خاص، محدود کرد. بلکه منظور باورهای توحیدی ابراهیم نبی و خداپرستی خالص اوست و جای خالیِ باورهای توحیدی او، در جامعه شِرک آلود امروز ما به شدت احساس می شود.

فهرست