چرا باور نداری که می‌تواند نابرده رنج هم، گنج میسر شود؟!

همه ما از کودکی با این بیت شعر آشنا شده ایم که نابرده رنج، گنج میسر نمی شود، مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد. با این شعر آشنا شدیم و بعد آرام آرام آن را باور کردیم. غافل از اینکه همین باور قرار است زندگی را برایمان تبدیل به یک رنج بی پایان کند!

وقتی با قوانین خداوند آشنا می شویم متوجه می شویم اگر در صراط مستقیم خداوند قدم برداریم، اگر به هدایت خداوند و الهامات قلبمان گوش دهیم و البته به آن عمل کنیم، همه نعمت های خداوند می تواند به راحتی و بدون هیچ رنجی وارد زندگی مان شود!

ورودی های ذهن مان را حرف والدین، معلم، جامعه، رسانه ها و فیلم ها تشکیل داده اند. ورودی های ذهن مان را زندگی نامه افراد موفقی تشکیل دادند که یا خود فرد در آن زندگی نامه تنها از سختی های مسیرش گفته است و یا نویسنده برای جذاب کردن کتاب یا فیلم اش، سختی های راه را بُلد کرده و وقتی فرد بعد از تحمل رنج و سختی بسیار موفق شد، از خوشی های آن موفقیت، یا اصلا نمی گوید و یا تنها یک صفحه از کتابش، تنها یک سکانس از فیلمش را به موفقیت فرد اختصاص می دهد!

باید بپذیریم هر کجای زندگی مان دچار رنج و سختی شده ایم، یعنی افکار و باورهایمان با قوانین خداوند هماهنگ نیست.

هر چیزی را باور کنی همان واقعیت زندگی توست!

وقتی مصاحبه با افراد موفق را می خوانیم یا یک فیلم یا مستندی از موفقیت های آنها می بینیم، باورمان می شود که رسیدن به موفقیت بدون رنج و سختی ممکن نیست و زمانی که این را باور کردیم کار تمام است. طبق قانون، ما هم برای رسیدن به خواسته هایمان به مسیرهایی هدایت می شویم که با رنج و سختی همراه باشد.

مطلب زیر بخشی از مصاحبه با یکی از قهرمان های رشته پرورش اندام ایران است که در سطح حرفه ای و جهانی موفقیت های بزرگی کسب کرده است. ایشان در حوزه ی ورزش بدنسازی به مقام های قهرمانی زیادی رسیده است و با آب و تاب از سختی های مسیر می گوید:

  • من کارگر بودم. از سر کار ساختمانی خسته و کوفته می رفتم باشگاه و تا پای مرگ وزنه می زدم! هرچه داشتم فروختم و خرج ورزش بدنسازی کردم. مسئولین هیچ کمکی به من نکردند و از آنها گله مندم.
  • به خاطر کشورم و عشقی که به وطنم دارم پیشنهادات کشورهای خارجی را رد کردم اما مسئولین کشور هیچ کمکی به من نکردند.
  • مجری برنامه از ایشان سوال کرد که همه می گویند شما برای مشاوره ورزشی و برنامه تمرینی و تغذیه هزینه ی خیلی بالایی می گیرید این درست است؟
  • پاسخ داد بله.. من به این خاطر هزینه ی زیادی از ورزشکار می گیرم که همین اولِ راه پشیمان شود و سمت این ورزش نیاید! زیرا واقعا ورزشِ پر خرج و سختی است ، پُر از آسیب است ، اکثر اوقات تمام عمرت باید در رژیم باشی و خیلی چیزها را نخوری.
  • من در عروسی برادرهایم شرکت نکردم ، به خاطر رژیم و مسابقه! اکثر اوقات با خانواده ام غذا نمی خورم چون در رژیم هستم.

نکته اینجاست که اهرم رنج و لذت در ذهن این فردِ موفق به گونه ای است که وقتی از تمام آن سختی هایی می گوید، لذت می برد! او بخاطر رسیدن به هدفش که بسیار برای او مهم بوده است حاضر شده است این اندازه به خودش سختی بدهد.

وقتی گفته هایش را می خوانیم، متوجه می شویم انگار رنج بردن در ذهن او قابل تحسین است. او می خواهد این پیام را به مخاطب بدهد که اگر می خواهی در رشته بدنسازی قهرمان شوی باید سختی بکشی، باید زجر بکشی!

نابرده رنج گنج میسر می شود

نابرده رنج گنج میسر می شود

این باور در اکثر ما آدم ها وجود دارد. بسیاری دوست دارند سختی بکشند، رنج بکشند تا متفاوت باشند! به عبارت بهتر، آنها به رنج هایی که در مسیر رسیدن به خواسته شان متحمل می شوند افتخار می کنند. آنها می خواهند وقتی به موفقیت رسیدند با افتخار بگویند ببین من چقدر پوست کلفتم. ببین من چقدر سختی کشیده ام!

چیزی در وجودمان هست که دوست داریم بلا سرمان بیاید، بعد با سختی و رنج بسیار از آن مشکل و مسئله عبور کنیم، با صورت زمین بخوریم، بعد بگوییم ببینید من این چنین آدمی بودم!

در ذهن ما موفقیت یعنی زجر کشیدن!

برای رسیدن به موفقیت لازم است اول باورهای صحیح و قدرتمندکننده را در ذهنمان بسازیم و بعد اقدام کنیم. اما ما همیشه یا افراطی عمل می کنیم یا برعکس اصلا اقدامی نمی کنیم!

ما یا خودمان را با کار و تلاش فیزیکی زیاد و البته با باورهای نامناسب، نابود می کنیم و یا هیچ کاری نمی کنیم و منتظر هستیم باورهایمان معجزه کند که این طرز فکر بخاطر کج فهمی های ما درباره قانون است.

همیشه باید اول: روی باورهایمان کار کنیم یعنی هر حرفی را فارغ از اینکه گوینده آن چه کسی است و به چه موفقیت هایی رسیده است نپذیریم. ما باید تنها آنچه را باور کنیم که به نفع ماست و به ما در مسیر رسیدن به خواسته هایمان آن هم به ساده ترین شکل ممکن، کمک می کند.

دوم: در مسیر رسیدن به خواسته هایمان در کنار باورهای قدرتمند کننده به ایده ها و هدایت هایی که به ما گفته می شود عمل کنیم و تکامل مان را فراموش نکنیم.

وقتی به الهاماتی که به قلب مان می شود عمل می کنیم از هر اقدام و عملی در مسیر رسیدن به خواسته ها و اهداف مان لذت می بریم. زیرا آن اقدام با توجه به شرایط حال حاضرمان امکان پذیر است و لازم نیست برای انجامش دچار رنج و سختی شویم.

لذت بردن نقطه مقابل رنج کشیدن برای کسب موفقیت است پس باید باور کنیم که نابرده رنج هم، می تواند گنج میسر شود. کافیست باور کنیم تا به مسیرهایی هدایت شویم که بدون رنج و سختی به اهداف و خواسته هایمان برسیم.

در انتها باید به یک نکته مهم اشاره کنیم: موضوع این است که رنج نکشیدن را نباید با تلاش نکردن اشتباه بگیریم. قرار است برای رسیدن به خواسته ها و اهداف مان رنج نکشیم اما قرار نیست یک گوشه بنشینیم تا خواسته هایمان با یک بشکن، جلوی مان ظاهر شود!

وقتی برای رسیدن به یک خواسته ای انگیزه و اشتیاق داریم و آن هدف، موضوع مورد علاقه ما باشد، آن وقت اقداماتی هم که برای رسیدن به آن هدف نیاز است را با عشق و علاقه انجام می دهیم، نه از روی اجبار که تبدیل شود به رنج و سختی.

باور کن که نابرده رنج هم گنج می تواند میسر شود

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
حرف همه را باور کردیم، به نتیجه نرسیدیم! یکبار حرف خداوند را باور کنیم!
نوشتهٔ بعدی
طبق آیات قرآن، نتیجه ذکر گفتن، ارتباط مستقیم دارد با باورهای ما
فهرست