ان مع العسر یسری

در این پست قصد دارم توضیحاتی را درباره آیه ۵ سوره شرح با شما همراهان سایت انسان توحیدی به اشتراک بگذارم.. خود من پیش از این درباره معنای آیه ان مع العسر یسری اینطور برداشت می کردم که بعد از هر سختی آسانی است. اما این برداشت کاملا اشتباه است. معنای درست آیه این است که (مع) با هر سختی آسانی هم هست. یعنی راه حل هر مسئله ای، درون همان مسئله است. کافیست باور کنیم و ایمان بیاوریم به خداوندی که همه ما را به راه حل مسائل مان هدایت می کند. چگونه؟ از هزاران هزار دستی که دارد. با هزاران هزار شیوه و روشهای مختلف.

هر مسئله ای که در زندگی مان با آن برخورد می کنیم حتما و بدون شک (فَإِنَّ) راه حلی هم دارد. اما چه کسانی به راه حل مسئله دسترسی دارند، کسانی که این آیه را باور کنند و به آن ایمان داشته باشند. همه چیز بستگی به ایمان ما دارد که به سمت سختی ها و مشکلات هدایت شویم یا به راه حل همان مسائل و مشکلات و به سمت آسانی ها هدایت شویم.

اگر این آیه را باور کنیم دیگر هیچ وقت نگران آینده نیستیم زیرا می دانیم با هر مسئله ای که در آینده با آن مواجه شویم، خداوند ما را به راه حل آن هدایت می کند و به راحتی آن را حل می کنیم، رشد می کنیم و لذت می بریم. فراموش نکنید ما آمده ایم به این جهان که با مسائل و تضادهایمان برخورد کنیم ، آن را حل کنیم، و با حل مسائل مان رشد کنیم.

افرادی از حل مسئله فرار می کنند که تصور می کنند توانایی حل مسئله ندارند. به همین دلیل می ترسند که با مسائل برخورد کنند. آنها می ترسند منطقه امن زندگی شان را رها کنند و حرکت کنند. آنها تصورشان این است که من مسائل این منطقه را حل کرده ام و با آن آشنا هستم و بیرون از این منطقه یعنی مسائل جدید، مشکلات جدید، تضادهای جدید و برخورد با مسائل و مشکلات جدید ترس دارد. اما برای چه کسی ترس دارد؟ برای کسی که بر این باور است که توانایی حل مشکلات و مسائل زندگی اش را ندارد.

ان مع العسر یسری

ان مع العسر یسری

مثال: در کلاس درس ریاضی نشسته ایم. معلم مسئله را روی تخته سیاه نوشته و می خواهد به یکی از دانش آموزها بگوید که پای تخته بیاید و مسئله را حل کند. چه کسانی می ترسند ، نگرانند و خودشان را از دید معلم پنهان میکنند؟ و برعکس چه کسانی مشتاق هستند که معلم آنها را صدا کند و مسئله را حل کنند؟

تفاوت دانستن و ندانستن راه حل مسائل زندگی هم دقیقا شبیه مثال بالاست. افراد موفق لذت می برند از حل مسائل، زیرا ایمان دارند به توانایی هایشان. آنها ایمان دارند که راه حل در خود مسئله هست فقط باید به راه آن مسئله هدایت شد و طبق آیه ۱۲ سوره لیل این وظیفه خداوند است که هدایت کند ما را.. (إِنَّ عَلَیْنَا لَلْهُدَىٰ) البته بر ماست که هدایت کنیم

کافیست باور کنیم که ما می توانیم به ترس هایمان غلبه کنیم و از آنجائیکه نقطه مقابل ترس ، ایمان است، باید ایمان مان را به خداوند تقویت کنیم. باید ایمان مان را به قدرت خداوند بیشتر کنیم. باید باور کنیم خداوندی را که وظیفه خودش می داند ما را هدایت کند به سمت آسانی ها، به سمت راه حل مسائلمان.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
ایمان،تقوا،عمل صالح
نوشتهٔ بعدی
تفاوت صبر کردن و تحمل کردن!
فهرست