مهاجرت ایمان می خواهد!

اگر به شما ستم می شود، مهاجرت کنید. خداوند در آیه ۴۱ سوره نحل به کسانی که به آنها ظلم می شود پیشنهاد مهاجرت می دهد و پاداش مهاجرت طبق وعده خداوند، جایگاه خوب و حسنه در دنیا و حتی بیشتر از آن در آخرت است. در انتهای همین آیه خداوند می فرماید: لو کانوا یعلمون (ای کاش می دانستند) به ما می گوید افراد بسیاری یا از این وعده خبر ندارند و یا اگر دارند به وعده خداوند ایمان ندارند!

خداوند در آیه ۴۱ سوره نحل اینگونه می فرماید:

وَالَّذِینَ هَاجَرُوا فِی اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا ظُلِمُوا لَنُبَوِّئَنَّهُمْ فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً  وَلَأَجْرُ الْآخِرَهِ أَکْبَرُ  لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ

و کسانی که پس از آن که ستم دیدند، در راه خدا هجرت کردند ، یقیناً در این دنیا جایگاه خوبی خواهیم داد و مسلماً پاداش آخرت بزرگتر است ، ای کاش می دانستند

افرادی که با قرآن و قوانین خداوند آشنا هستند وقتی شرایط زندگی شان باعث آزار و اذیت آنها می شود نه درگیر می شوند، نه دشنام می دهند، بلکه موقعیت شان را تغییر می دهند (مهاجرت می کنند) و خداوند برای کسانی که برای خود ارزش قائل هستند چه می کند؟

پاداش مهاجرت چیست؟

طبق آیه ۴۱ سوره نحل خداوند با چند تاکید بیان می کند لنبوئنهم (لام تاکید اول و حرف نون هم تاکید دوم است) یعنی خداوند (به عنوان یک سیستم) می فرماید حتما، قطعا، بدون شک، بدون هیچ تردیدی به چنین افرادی در دنیا حسنه می دهیم، حسنه یعنی هر آنچه که در ذهن آنها به عنوان خوبی تعریف شده باشد و حتی در آخرت که آن خوبی ها و لذت ها و آرامش ها به اوج خود می رسد بیشتر از دنیا به آنها داده می شود.

اکنون که مشتاق دریافت این حسنات شده اید باید بدانید آنها که خداوند این چنین قاطعانه به ایشان وعده داده است چه صفاتی دارند؟ در آیه بعد یعنی آیه ۴۲ سوره نحل خداوند اینگونه می فرماید:

الَّذِینَ صَبَرُوا وَعَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ

همان کسانی که صبر کردند و تنها بر پروردگارشان توکل می کنند

آری.. نشانه بارز این افراد، صبر است. افرادی که تحمل نمی کنند، خواری و خفت را نمی پذیرند و برای خودشون ارزش قائل هستند. آنها که ترس از مهاجرت را با توکل به خداوند خنثی می کنند. آنها که ایمان دارند مشکلی نیست که خداوند نتواند آن را حل کند.

کافیست تمام ترس هایتان را روی یک برگه بنویسید و بعد جلو هر ترسی قدرت خداوند را بنویسید. کدام ترس است که در برابر قدرت خداوند بتواند قد علم کند؟ و مرحله بعدی به شما بستگی دارد که چقدر به این قدرت اعتماد می کنید؟ چه اندازه به این قدرت توکل می کنید؟ زیرا به میزان توکل و ایمانتان قدم برمی دارید و حرکت می کنید.


مهاجرت ایمان می خواهد

مهاجرت ایمان می خواهد

خداوند در آیه ۹۷ سوره نساء نیز به مهاجرت اشاره کرده است. در این آیه در پاسخ به سوال فرشتگان که از انسانها می پرسند در دنیا چه وضعیتی داشتید؟ عده ای می گویند ما در زمین مستضعف بودیم. فرشتگان می گویند مگر زمین خدا پهناور نبود که مهاجرت کنید؟! 

إِنَّ الَّذِینَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلَائِکَهُ ظَالِمِی أَنفُسِهِمْ قَالُوا فِیمَ کُنتُمْ قَالُوا کُنَّا مُسْتَضْعَفِینَ فِی الْأَرْضِ قَالُوا أَلَمْ تَکُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَهً فَتُهَاجِرُوا فِیهَا فَأُولَئِکَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِیرًا

کسانى که بر خویشتن ستمکار بوده‌اند، وقتى‌ فرشتگان جانشان را مى‌گیرند، مى‌گویند: «در چه حالبودید؟» پاسخ مى‌دهند: «ما در زمین از مستضعفان بودیم» مى‌گویند: « مگر زمین خدا وسیع نبود تا در آن مهاجرت کنید؟» پس آنان جایگاهشان دوزخ است، و دوزخ‌ بد سرانجامى است.

مستضعف یعنی بی ایمان!

آری فرشتگان به انسانهایی که ظلم را تحمل می کنند و مهاجرت نمی کنند وعده عذاب جهنم داده اند. نکته جالب این آیه، جلمه ظالمی انفسهم است. یعنی آنهایی که به خودشان ظلم کرده اند. وقتی آیات قرآن را مطالعه می کنیم و ریشه ظلم را بررسی می کنیم، می بینیم هر جا سخن از ظلم شده است منظور آیه ظلم به خود بوده است.

طبق قوانین خداوند، شما نمی توانید به دیگران ظلم کنید. شما تنها می توانید به خودتان ظلم کنید. اگر کسی فکر می کند به او ظلم شده است بداند که مشکل از خود اوست. تا مظلومی نباشد، ظالمی نیست. اگر کسی بر این باور است که به او ظلم می شود بداند که این ظلم نتیجه ی بی ایمانی خودش است. ظلم نتیجه فرکانس کفر است. اگر ایمان به خداوند داشته باشد قطعا از آن شرایط مهاجرت می کند و دیگر ظلم معنایی ندارد.

هر شرایط ناخواسته ای در زندگی شما هست، هر تضادی که با آن دست و پنجه نرم می کنید، هر رابطه بدی که با همسر خود یا اطرافیان تان دارید و فکر می کنید که به شما ظلم شده است، یا خداوند شما را نمی بینید، یا حتما صلاح خداوند است، بدانید و آگاه باشید که همه شرایط، اتفاقات و افرادی که در زندگی شماست از درون خود شما آغاز می شود. همه آن شرایط نتیجه بی ایمانی خودتان است.

این آیه اشاره به یک باور محدودکننده درباره ثروت نیز دارد. متاسفانه باور بسیاری از افراد این است که اگر در این دنیا مستضعف و فقیر باشند و شرایط بدی داشته باشند خداوند در آخرت برای آنها جبران می کند، خداوند در آن دنیا آنها را به بهشت می برد و غرق در نعمتهای الهی می شوند. این ذهنیت به این دلیل ایجاد شده است که از طریق مذهب، جامعه، والدین و … شنیده اند که فقر انسان را به خداوند نزدیک تر می کند!

 اما واقعیت ماجرا دقیقا برخلاف آن چیزی است که شنیده اند و پذیرفته اند. ثروتمند شدن معنوی ترین کار دنیاست. انسان هر چه ثروتمند تر شود نزد خدا عزیزتر می شود.

پیشنهاد می کنم مقاله ثروتمند شدن معنوی ترین کار دنیا را مطالعه کنید تا باورتان نسبت به ثروت و ثروتمندان تغییر کند.

امیدوارم مطالعه این مقاله و آگاهی های آن برای شما مفید بوده باشد. باز هم تاکید می کنم آنچه نتایج را در زندگی شما خلق می کند، شنیدن این آگاهی ها نیست. بلکه درک کردن و سپس عمل کردن به این آگاهی ها است که شرایط زندگی تان را تغییر می دهد. بسیاری از افراد آیات قرآن را می خوانند و می شنوند. اما فاصله است بین شنیدن، درک کردن و عمل کردن به قرآن.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
از خداوند نترسید!
نوشتهٔ بعدی
تو فوق العاده ای!
فهرست