مقصر اتفاقات بد زندگی ما کیست؟

یکی از ویژگی های مهم افراد موفق این است که مسئولیت همه اتفاقات زندگی خود را برعهده می گیرند.افراد ترسو و افرادی که دچار اختلال در شخصیت خود هستند همیشه دنبال مقصری در بیرون از خود هستند.بعضی اوقات والدین خود را مقصر شکست های زندگی خود می دانند، بعضی اوقات دولت را مقصر شکست های کسب و کار خود می دانند.حتی گاهی خداوند را مقصر شکست های خود می دانند! و می گویند خداوند برای ما این اتفاق را نخواسته است که من به این خواسته نرسیدم!

اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است.فردی که باور دارد همه اتفاقات زندگی خود را خودش با افکارش با باورهایش و با کانون توجه اش شکل می دهد، به هیچ عنوان دنبال مقصر در بیرون از خود نمی رود. بلکه با اطمینان می پذیرد که مقصر همه اتفاقات، همه شکست ها و همه ناخواسته های زندگی اش، فقط و فقط خودش است.

افراد ترسو هیچ وقتی مسئولیت شکست های خود را نمی پذیرند و قصد دارتد به هر شکل ممکن اطرافیان را مقصر جلوه دهند.این اطرافیان می تواند خانواده، جامعه، دوستان، دولت، دلار، خداوند و … باشد. اما افراد شجاع مسئولیت را فقط متوجه خود می دانند و اولا در مورد هر موضوعی سریع تصمیم می گیرند و دوما در صورتی که نتیجه آن تصمیم، نتیجه دلخواهشان نباشد مسئولیت آن را بر عهده می گیرند و اگر عاقل باشند احساس خود را بد نمی کنند و فقط بازخورد آن را گرفته و براساس آن تصمیم بعدی را بهتر و با تجربه بیشتری گرفته و قطعا با این روند نتایج دلخواه در زندگی شان خلق می کنند.

در مطالب قبلی اشاره کردم که خداوند در قرآن بارها و بارها اشاره کرده است که همه اتفاقات زندگی ما نتیجه افکار و فرکانس ها ارسالی خودمان و اعمالی است که خود انجام داده ایم و این موضوع را با جملاتی مثل بما قدمت ایدیهم، به ما کانوا یعملون و کلماتی مشابه آن بیان کرده است. پس اگر می خواهیم زندگی خوبی داشته باشیم، یک زندگی پر از اتفاقات خواسته، پر از پیروزی ها و پر از احساس خوب باید بپذیریم که هر اتفاقی را چه خوب و چه بد ما با افکارمان با احساسمان با کانون توجه مان خلق می کنیم و در این خلق هیچ کس و هیچ چیز دیگری دخالت ندارد..حتی خداوند!


مقصر اتفاقات بد زندگی

مقصر اتفاقات بد زندگی

آری خداوند نیز فقط یک سری قوانین را در این جهان وضع کرده است و سپس قدرت خلق زندگی هر کس را به خودش داده است و هیچ صلاحی و هیچ تصمیمی را برای هیچ کس نگرفته است و هیچ برنامه ریزی از قبل برای آینده او نکرده است.خداوند فقط یاری می رساند و هدایت می کند..هر کس را در مسیری که خود انتخاب کرده است. اگر مسیر بهشت باشد او را یاری می کند، اگر مسیر جهنم باشد باز هم او را یاری می رساند. این عین عدالت است. این عین اختیار و آزادی است.

پس نتیجه می گیریم کوچکترین اتفاق به ظاهر بد و ناخواسته رو خودمان با فرکانسی که ارسالی کرده ایم با باوری که داریم جذب کرده ایم..اگر ماشین خود را تعمیرگاه بردیم اما چند روز بعد از تعمیر باز هم خراب شد نگوییم این تعمیرکار خوبی نبود و کلی فحش نثارش کنیم بلکه بگوییم من چه باوری و چه فرکانسی دارم که به سمت این تعمیرکار هدایت شده ام! قبول دارم پذیرفتن این موضوع سخت است اما حقیقت همین است و جز این نیست..

وقتی می گویم همه اتفاقات نتیجه باورهای خودمان است منظورم دقیقا همه اتفاقات است. چه اتفاقات کوچک و چه اتفاقات به ظاهر بزرگ.. زیرا این بزرگ و کوچک بودن اتفاقات برای ما انسانهاست ولی برای جهان هستی و برای خداوندی که این قوانین را وضع کرده است کوچک و بزرگ معنایی ندارد. یعنی همان قوانینی که بر یک ذره کوچک در حد اتم حاکم است، بر کل کهکشان راه شیری نیز حکومت می کند.

بپذیریم هیچ اتفاقی بیرون از ما باعث تغییر در زندگی ما نمی شود. نه قیمت دلار، نه رئیس جمهور، نه مجلس، نه تحریم ها و … . عده ای بسیار کمی این موضوع را پذیرفته اند و همان عده کم هستند که موفق شده اند و تحت هر شرایطی در حال پیشرفت هستند.چه دلاری بالا رود چه پایین، چه تحریم باشد چه نباشد، هر رئیس جمهوری که بر سر کار بیاید، هر مذاکره ای، هر نماینده مجلسی، هر کشوری که زندگی کنند، در هر خانواده ای که متولد شده باشند.

اینها همان اتفاقات بیرون از ما هستند که هیچ تاثیری در زندگی ما ندارند که اگر داشته باشند عدالت خداوند زیر سوال می رود. در مورد عدالت خداوند در مطالب بعدی بیشتر صحبت می کنیم. بپذیریم و باور کنیم هر اتفاقی بیرون از ما نتیجه افکار و باورهای ماست. نتیجه فرکانس های ارسالی ماست . نتیجه آن چیزی است که در درون ماست.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تفاوت صبر کردن و تحمل کردن!
نوشتهٔ بعدی
الذین امنوا و عملوا الصالحات!
فهرست