همه‌ی اساتید موفقیت می‌گویند: اگر می‌خواهید موفق شوید باید روی خودتان کار کنید. منظور از روی خودمان کار کردن چیست؟ برای این کار به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

تنها ابزار مورد نیاز ما سِلاح تقواست! تقوا تنها سِلاحی است که با آن می‌توانیم رویِ خودمان کار کنیم. تنها ابزاری است که با آن می‌توانیم روی ذهن‌مان کار کنیم.

تقوا یعنی میزان توانایی ما در کنترل ذهن‌مان. در تمام موفقیت هایی که تا به امروز توسط افراد موفق دنیا، رقم خورده است، قطعا و بدون شک می‎توان ردّ پای کنترل ذهن (تقوا) را پیدا کرد.

ما هم طبق توصیه‌های خداوند در قرآن (آن هم نه یک بار، بلکه بارها و بارها) برای رسیدن به سعادت و خوشبختی در دنیا و آخرت، راهی نداریم جز اینکه ورودی‌های ذهن‌مان را (چشم، گوش، قلب) کنترل کنیم.

ما یعنی انسان، تشکیل شده است از جسم، روح و ذهن. جسم یک نگهدارنده است. جسم، قرار است ذهن و روح ما را در کنار هم نگه ‎دارد.

روح، همان اصلِ ماست که تکّه‌ای از خداوند است. ذهن هم اگر چه چموش است و کنترلش کمی سخت، اما برای تشکیل موجودی به نام انسان، ضروری است.

روی خودمان کار کردن یعنی تلاش برای هماهنگ کردن ذهن چموش‌مان با روح الهیِ‌مان. ذهن، جایگاه نجواهای شیطان است. همان شیطانی که قرار است با نجواهایش ما را محزون کند:

إِنَّمَا النَّجْوَىٰ مِنَ الشَّيْطَانِ لِيَحْزُنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَلَيْسَ بِضَارِّهِمْ شَيْئًا إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

قطعا نجواكردن كار شيطان است كه مى‌خواهد مؤمنان را محزون كند و حال آنكه هيچ زيانى، جز به فرمان خداوند، به آنها نمى‌رساند. و مؤمنان بايد كه بر خدا توكل كنند. آیه 10 سوره مجادله

روح ما با حُزن و خوف هیچ رابطه‌ای ندارد. شیطان فقط اجازه دارد با ذهن ما بازی کند. توسط ذهن، ما را رام خود کند. چه زمانی؟ تنها زمانی که ذهن‌مان، رابطه‌اش را با روح‌مان قطع می‌کند.

درست زمانی که بندِ بندگی ما قطع می‌شود. این وعده خداوند است تا زمانی که ما بندگیِ خداوند را می‌کنیم، شیطان به ما تسلّطی ندارد.

روی خودمان کار کردن، یعنی هر اقدامی که ذهنِ سرکش‌مان را با روح پاک و الهی‌مان هماهنگ کند. که نتیجه اش احساس خوب است. که نتیجه اش لا خوف علیهم و لا هم یحزنون است.

روی خودمان کار کردن، یعنی نچسبیدن به افکار، باورهای و اعتقادات پوسیده‌یِ پدرانمان! یعنی تعقّل و تفکّر درباره‌ی هر آنچه که تا به امروز شنیده‌ایم، دیده‌ایم، خوانده‌ایم و … .

نتیجه‎‌ی رویِ خودمان کار کردن باید اقدامات جدید باشد. باید باعث شود رفتارهای جدید از ما سر بزند. اگر تغییری در رفتار ما اتفاق نیفتاده است. یعنی هنوز به اندازه‌ی کافی روی خودمان کار نکرده‌ایم.

میزانِ ما برای اینکه بدانیم چقدر روی خودمان کار کرده‌ایم. چقدر تلاش‌های ذهنیِ ما مؤثر بوده است، تنها نتایج ماست.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعده کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عده‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عده کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سریع ترین و بهترین روش جذب خواسته ها
فهرست