برای تجربه سعادت و خوشبختی راهی بجز جدی گرفتن قرآن نداریم!

folder_openمقالات

قرآن در زندگی‌ ما تبدیل شده است به کتابی که فقط جنبه‌ی تزئینی دارد.. یک کتاب که فقط زمان مرگ‌مان، قاری بر سرِ مزارمان می‌خواند. معمولا هم مرحوم عبدالباسط زحمت آن را می‌کشد!

کتابی که فقط زمان خواندن خطبه عقد، دستمان می‌گیریم، یا عید هر سال، سر سُفره ‌های هفت‌سین‌مان می‌‌گذاریم. زمانی که می‌خواهیم سفر برویم، از زیر قرآن رد می‌شویم که خُدایی نکرده بلایی سرمان نیاید!

البته بعضی از ما، در ماه رمضان با قرآن آشتی می‌کنیم و قدری بیشتر می‌خوانیمش! همه تلاشمان را هم می‌کنیم که تا آخرِ ماه رمضان ختمش کنیم، البته آن هم فقط به زبان عربی!!

وقتی هم که می‌خوانیمش اصلا به معنی آیات کاری نداریم، و فقط در همین اندازه‌‌ است که قوانین یَرملون، وقف و مَد را رعایت کنیم! به نظر شما ثواب این شیوه‌ی خواندن قرآن چقدر است؟


قرآن سراسر شگفتی است

چند نفر از ما تا همین امروز، یک بار قرآن را کامل خوانده‌ایم؟ البته منظورم ترجمه فارسی قرآن است نه عربی! آن هم مائی که این همه ادعای مسلمانی داریم و با اطمینان می‌گوئیم: بهشت حق مسلم ماست و بقیه آدمهای غیر مسلمان دنیا، باید در طبقه هفتم جهنم بسوزند!

به این جمله قدری فکر کنید.. یک کتاب که نویسنده‌اش خداوند است! خدایی که خالقِ همه‌ی ما، همه‌ی مخلوقاتِ زمین و آسمانهاست، یک کتاب نوشته است به اسم قرآن.  چقدر این کتاب را جدی گرفته‌ایم؟!

قرآن یک طرف; همه دنیا یک طرف

به نظر شما چه کسی بهتر از خداوند می‌تواند ما را در این دنیا راهنمایی کند؟

چه کسی بیشتر از خداوند به قوانین این جهان آگاه است؟ به درون ما آگاه است؟ چه کسی به ذهن ما و به خواسته های ما آگاه است؟ چه کسی به قول قرآن، صراط مستقیم را بهتر از همه می‌شناسد به جز خداوند؟

به نظر شما چه چیزی باعث شده است که اینچنین به قرآن بی اعتنا باشیم؟ کتابی که خیلی از ما باور داریم (البته ظاهرا) که از طرف خداوند است. چرا می‌گویم ظاهرا؟ چون اگر واقعا باور داشتیم که این کتاب را خُدااااا نوشته است، آیا باز هم اینقدر نسبت به آن بی اعتنا بودیم؟!

آنقدر ما را از خدایمان ترساندند که با خدا قهر کردیم، چه برسد به اینکه بخواهیم کتابش را بخوانیم! آنقدر از بچگی به ما گفتند: دست از پا خطا کنی به جهنم می‌روی، به عذاب الهی دچار می‌شوی، خدا دیگر دوستت ندارد، که عطای رسیدن به خداوندی با این ویژگی‌ها را به لقایش بخشیدیم!

گفتیم: نه رسیدن به خدا را می‌خواهیم، نه بهشتش را. بگذار به زندگی‌مان برسیم!!

آن عده‌ای هم که با قرآن قدری بیشتر از ما، باصطلاح دمخور هستند، یا فقط به دنبال حفظ کردن این کتاب هستند، یا می‌خواهند با صدای خوش و قاری بخوانند، یا می‌خوانند فقط برای رسیدن به ثواب آخرت!

دوباره می‌پرسم، خواندن کتابی که اصلا نمی‌فهمیم چه می‌خواهد به ما بگوید، چه اندازه ثواب دارد؟

اگر خدا را درست بشناسیم، اگر قوانینش را درک کنیم، اگر قانون فرکانس و ارتعاش را بشناسیم، خیلی از معادلات ذهنی‌مان که مجهول است، خود به خود پاسخ داده می‌شود!

آیات قرآن به ما کمک می‌کند تا معنی ثواب و گناه را درک کنیم، بفهمیم چه زمانی واقعا مسلمانیم. چه زمانی مومنیم. چه زمان‌هایی مُشرک هستیم. چه زمان‌هایی کافر!

مشکل ما این است که حتی یک بار هم نرفته‌ایم، قرآن را بخوانیم، اما بدون تعصب، بدون پیش داوری، بدون شنیده هایی که از قبل شنیده‌ایم. همیشه بقیه به ما گفتند، ما هم گفتیم: حتما درست است دیگر!

وقتی منطق قرآن را درک می‌کنیم، دیگر هیچ سوال و ابهامی درباره دستورات دینی برایمان باقی نمی‌ماند. اصل را از فرع تشخیص می‌دهیم. ایراد ما این است که خودمان را درگیر فرعیات کرده‌ایم و اصل را فراموش کرده‌ایم.

قرآن را که می‌خوانیم به سؤالاتی مثل: خدا چرا می‌گوید روزه بگیرید؟ چرا می‌گوید نماز بخوانید؟ چرا می‌گوید بجنگید؟ چرا می‌گوید شراب نخورید؟ چرا می‌گوید حجاب داشته باشید؟ چرا می‌گوید وضو بگیرید؟ و بسیاری از چراهای دیگر ذهنمان پاسخ داده می‌شود.

من بهشت همین دنیا را می‌خواهم!

همه به ما گفتند: قرآن قرار است فقط راهنمای ما باشد برای رسیدن به بهشتِ آن دنیا. وقتی هم که دیدیم افرادی به اسم قرآن و دین، کارهایی می‌کنند که هر جور کلاهمان را قاضی می‌کنیم، می‌بینیم آخرش به بهشت نمی‌رسد، بی خیال دین و خدا و قرآن و آخرت شدیم!

قرآن قرار است یک راهنمای تمام عیار باشد برای کسانی که می‌خواهند بهشت را، هم در این دنیا و هم در دنیای بعد از مرگ تجربه کنند. یک راهنما که باعث شود هم در این دنیا خوشحال و شاد باشیم و از زندیگ لذت ببریم، و هم در دنیای بعد از مرگ، غرق در نعمت و لذت باشیم.

از قرآن جوری برایمان تعریف کردند که انگار فقط آدمهایی که می‌خواهند آن دنیا به بهشت بروند، باید این کتاب را بخوانند!

چیزهایی درباره دین و قرآن گفتند که کم کم باور کردیم، قرآن برای مایی که می‌خواهیم هم این دنیای‌مان بهشت باشد، هم آن دنیای‌مان، هیچ برنامه ای ندارد! این باورها باعث شد که آرام آرام از قرآن دور شویم..

یک رستوران که به غذاهایش باید فقط نگاه کنیم!!

یک رستوران را تصور کنید که کلی غذاهای خوشمزه دارد، اما این رستوران یک قانون هم دارد. اینکه از غذاهاش نمی‌توانید بخورید، فقط می‌توانید به آن غذاهای خوشمزه نگاه کنید!

این مثال چقدر از نظر شما غیرمنطقی و دور از ذهن است؟! در مورد نعمت های این دنیا هم، اگر قرار باشد از آن نعمت‌ها لذت نبریم، دقیقا شبیه به داستان غذاهای خوشمزه‌ی آن رستوران است که فقط باید نگاهشان کنیم.


نعمتی که نتوانیم از آن استفاده کنیم

به نظر شما خداوند این همه نعمت، ثروت و زیبایی در این جهان خلق کرده است که من و شما بیایم به این جهان و فقط نگاهشان کنیم؟ استفاده نکنیم؟ به نظر شما ما آمده ایم که فقط به فکر رفتن به آن دنیا باشیم تا فقط بهشت آن دنیا را تجربه کنیم؟ (البته به شرط اینکه بعد از مرگ به ما اجازه دهند که به بهشت برویم!)

بسیاری از ما دیدگاه‌مان این است که، این دنیا فقیر و بدبخت باشیم تا عوضش آن دنیا به بهشت برویم! شاید به نظر شما این طرز فکر خنده دار باشد، اما هستند کسانی که این طرز فکر و باورشان است و خیلی هم سفت و سخت روی این باورشان پافشاری می‌کنند!

خداوند این جهان را خلق کرده است تا من و شما بیایم در این جهان و درست مثل خودش خلق کنیم. خلق کنیم و لذت ببریم. پیشرفت کنیم و لذت ببریم. رشد کنیم و لذت ببریم. از نعمتها و ثروت‌های بی انتهایش استفاده کنیم و لذت ببریم. در یک کلام ما با این هدف پا به این جهان مادی گذاشتیم که لذت ببریم.

حتما می‌پرسید پس آخرت‌مان چه می‌شود؟! تکلیف دنیای بعد از مرگمان چه می‌شود؟ آخرت ادامه همین دنیاست.. این دنیا چگونه زندگی می‌کنیم، آن دنیا هم به همان شکل ادامه می‌دهیم. خداوند در قرآن می‌گوید: کسی که در این دنیا نابیناست، آن دنیا نابیناتر است!

اینکه گفته‌اند: دنیا مزرعه‌ی آخرت است، دقیقا همین موضوع را یادآوری می‌کند.. اینکه اینجا هر چه بکاریم، آن دنیا همان را برداشت می‌کنیم. وقتی به کاشتن فکر می‌کنیم، ناخودآگاه این فرضیه در ذهنمان شکل می‌گیرد که پس باید اینجا سختی و زجر بکشیم تا آن دنیا در رفاه و آسایش باشیم!

در ذهن ما کاشتن، کاری زجرآور و برداشت محصول، کاری لذت‌بخش تعریف شده است. این ذهنیت، شاید در دوران گذشته درست بوده. اما امروزه با این همه پیشرفتِ تکنولوژی می‌بینیم که هم مرحله کاشتِ محصول راحت و لذتبخش شده و هم مرحله برداشتِ محصول.

باید ذهنیت‌مان را درست کنیم و باور کنیم که ما آمده‌ایم اینجا بکاریم و لذت ببریم و آن دنیا برداشت کنیم و بیشتر لذت ببریم.

آیا ارزش کتاب قرآن به اندازه‌ی یک کتاب درسی هم نیست؟

ما کتابهای درسی و جزوه های دانشگاهی‌مان را بارها و بارها خواندیم. نکات مهمش را یادداشت کردیم. زیر مطالب مهم‌اش خط کشیدیم، هایلایت کردیم، شب را تا صبح خواندیم و حفظ کردیم. برای چه؟ برای یک امتحان مسخره و یک مدرک بلا استفاده!

حالا تصور کنید خداوندی که خالق زمین و آسمانها و هر چه بین آنهاست، خداوندی که خالقِ ما انسان‌هاست، خالقی که همتایی ندارد، یک کتاب چاپ کرده و بیرون داده است. کتابی که ۳۰۰ الی ۴۰۰ صفحه‌ بیشتر نیست!.. به نظر شما این کتاب را چند بار باید بخوانیم؟


قرآن جزوه آموزش زندگی است

قرآن جزوه آموزش زندگی است

کتابی که کامل ترین، جامع ترین و منطقی

ترین کتاب دنیاست. کتابی که از ۱۴۰۰ سال پیش تا همین امروز، خودِ خداوند از آن محافظت کرده است. جوری که یک فتحه آن، تبدیل به کسره نشده است، چه برسد به اینکه یک حرف یا یک کلمه از این کتاب کم یا زیاد شود. (همین الان در دنیا چندین و چند نسخه از کتابهای آسمانیِ تورات و انجیل را می‌توانید پیدا کنید!)

کتابی که فقط برای مردم زمان پیامبر(ص) نبود، بلکه آنقدر بصورت جامع به مسائل پرداخته است که فارغ از زمان و مکان، می‌‌شود از این کتاب استفاده کرد. کتابی که تضمین کرده است، اگر به آن عمل کنیم، لاخوف علیهم و لاهم یحزنون می‌شویم.. نه دیگر از چیزی می ترسیم و نه نگران می‌شویم! این یعنی آرامش.. و آرامش همان چیزی است، همان گمشده‌ای است که همه آدم‌ها برای رسیدنِ به آن صبح‌شان را به شب‌شان دوخته‌اند!

من که مثل علمای بزرگ و مفسرین، قرآن را نمی‌فهمم!

خداوند در آیات مختلف قرآن می‌فرماید: ما قرآن را ساده و واضح بیان کردیم تا در آن تعقل کنید و بیندیشید. همه ما می‌توانیم این کتاب را بخوانیم و بفهمیم، بدون نیاز به هیچگونه تفسیری، بدون نیاز به تقلید کورکورانه از دیگران!

خداوند در هیچ کجای قرآن نگفته است، فهمیدن قرآن، نیاز به پیش شرطی دارد، نیاز به علم خاصی دارد. همه ما در دوران راهنمایی و دبیرستان کم و بیش با زبان عربی آشنا شده‌ایم. همین اندازه کافیست تا خواندن قرآن را شروع کنیم و از خداوند بخواهیم تا ما را در این مسیر هدایت کند.

خداوند هدایت همه موجودات را بر خودش وظیفه کرده است. پس نا امید نباشیم و نگوئیم: من که نمی فهمم.. نگوئیم: درک قرآن مالِ از ما بهتران است.. مخصوص یک عده افراد خاص و بزرگ است. شروع کنیم و مطمئن باشیم که خداوند هم در این مسیر به ما کمک خواهد کرد.

خداوند هادی و حامیِ همه انسانهاست. پس از خداوند بخواهیم و شروع کنیم، شک نکنیم که آرام آرام با منطقِ قرآن آشنا می‌شویم و می‌فهمیم که خداوند می‌خواهد چه به ما بگوید. مسیر را برایمان آرام آرام روشن می‌کند. خداوند سرپرست و یاور کسانی است که ایمان آورده‌اند و آنها را از تاریکی به روشنی می‌برد. (اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ)

پس بیائید با قرآن آشتی کنیم. قرآن را فقط برای ثوابش نخوانیم، بخوانیمش با این هدف که درکش کنیم و مهمتر از آن، به آیات قرآن عمل کنیم. تمام قوانین جهان هستی، بی کم و کاست در این کتاب آمده است. قوانینی که اگر باورش کنیم و به آن عمل کنیم، می توانیم در زندگی‌مان به هر خواسته ای و به هر هدفی که می خواهیم برسیم.

​​​​​​​همه کتابهایی را که در حوزه موفقیت، قانون جذب، ثروت، دین‌شناسی، خداشناسی، تربیت فرزند، جامعه‌شناسی در طول تاریخ منتشر شده است، باید بگذاریم در یک کفه ترازو و قرآن را به تنهایی در  کفه‌ی دیگر ترازو. چرا؟


قرآن یک گنج نامه است

قرآن یک گنج نامه است

زیرا تمام اصول و فنونی که انسان‌ها برای رسیدن به موفقیت در زمانهای مختلف و با روشهای مختلف بیان کرده‌اند ناخالصی دارد. به یک دلیل خیلی ساده. همه آن اطلاعات و آگاهی های نوشته شده در کتابها، بر اساس درکِ ناقص نویسنده‌ی کتاب از قوانین جهان هستی بوده است (مجموعه ای از باورهای درست و غلط نویسنده).

اما قرآن را کسی نوشته است که خودش قوانین را در این جهان وضع کرده است و بهتر از هر کسی به ماهیت این قوانین آگاه است. در یک کلام، تمام اصول موفقیت در کتاب قرآن خلاصه شده است.

اگر به این نتیجه رسیدید که برای قرار گرفتن در کوتاه‌ترین، سریع‌ترین و لذتبخش ترین مسیرِ رسیدن به سعادت و خوشبختی (یعنی صراط مستقیم) راهی به جز مطالعه و درک قرآن ندارید، با من و مطالب سایت، همراه شوید.

این اطمینان را به شما می‌دهم که تمام مطالب و محصولات سایت، به شما برای درک صحیح آیات قرآن و تشخیص اصل از فرع کمک خواهد کرد و آگاهی‌هایی از قرآن به شما می‌دهم که لاجرم شما رو در صراط مستقیم خداوند قراره می‌دهد. تمام مقالات، تصاویر و محصولات سایت، تاییدکننده کلام خداوند و آیات قرآن است.

اگر به دنبال یک ترجمه روان و کلمه به کلمه از قرآن هستید، ترجمه‌ی مرحوم عبدالمحمد آیتی رو پیشنهاد می‌کنم. می‌توانید از اینجا فایل pdf و فایل doc آن را که برای چاپ آماده شده است دانلود کنید.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعده کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عده‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عده کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • Zahra2062
  زهرا فلاحتی
  اردیبهشت 29, 1400 6:32 ق.ظ

  سلام استاد من چه جوری میتونم از مقالات استفاده کنم کجا تو سایت ثبت نام کنم

  پاسخ
  • سلام.. سایت از صفر داره آماده میشه.. مقالات هم احتمالا چند روز یک بار در سایت قرار داده بشه.. یا بصورت یک فایل پی دی اف در اختیار دوستان قرار بگیره.. تا زمانی که محصولات در سایت قرار نگیره نیازی به ثبت نام نیست..

   پاسخ
 • استاد کاملا شیوا و روان هست و خیلی قابل فهم خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم

  پاسخ
 • استاد بی صبرانه منتظرم تا سایت بروز رسانی بشه

  پاسخ
 • Avatar
  لیلا داوری
  خرداد 1, 1400 1:41 ب.ظ

  سلام استاد طبسی خیلی خوشحالم که سایت راه اندازی شد و بی صبرانه منتظر بودم خدا رو هزاران بار سپاس ، اینکه به قول شما با کتاب قانون (قرآن ) آشتی کنیم و بیشتر آشنا بشیم ، بنده مدتهاست که بدنبال شناخت قوانین حاکم بر جهان هستی، هستم با مطالعه آیات و استفاده عملی از فرمایشات خداوند ، الحمد لله زندگیم در تمام جنبه ها به لطف و رحمت خداوند عالی هست و خیلی خوشحالم که ار اول ماه رمضان ۱۴۰۰ با مطالب شما آشنا شدم مطالب شما بسیار بسیار پر محتوا و فرکانسی براساس قوانین خداوند هست و مطالب شما مثل شاه کلیدی ست برای لذت بردن از زندگی و سعادتمندی در دنیا و آخرت ، خیلی خیلی متشکرم از نحوه ی نگرش و آموزه های بسیار زیباتون ، در پناه خداوند شاد ، سلامت و سعادتمند باشید .

  پاسخ
 • Avatar
  مجید بختیارپور عمران
  خرداد 3, 1400 3:25 ب.ظ

  بسیار سپاسگزارم از دانشی که با تلاش بسیار کسب کردی و بصورت رایگان داری در اختیار ما میزاری و زیباتر از همه اینه خیلی ساده و روان داری زبان خدا و کلام خدارو برای هضم ما آماده میسازی درود بر شما استاد محترم و خیلییییی خوشحالم برای دوباره راه اندازی سایتتون خیلی پرمحتواست من خیلی سایت دور زدم گشتم دیدم واقعا سایت شما فکرمو مشغول کرده چون خیلی جدید و بروز و دلچسب و گواراست مثل آب شرب خوشمزه و هر روز سرک میکشیدم ببینم سایت راه افتاد یا نه که خدارو شکر امروز دیدم راه انداختی خیلی ممنون و سپاس از زحمات بی دریغتان بقول قران خداوند به پیامبران میگفت به مردم بگو من برای اینکه شما رو هدایت کنم هیچ طلبی ندارم و هیچ هزینه نمیخواهم فقط رسالتم اینه شما را از منجلاب فقر و فلاکت درونی نجات بدم که متاسفانه یسری فرکانسشون خیلی منفی بود الانم شما هم راهتان همان راهه در عصر جدید با هر ابزاری که داریم به بهترین نحو بهره ببریم و به دیگرانم بهره برسانیم این است رسالت انسانیت….دروود بر شما استاد عزیز😍

  پاسخ
  • ممنونم از نظر زیباتون.. راه اندازی دوباره سایت، اون هم از صفر، یه مقدار سخت بود ولی انگیزه و علاقه ای بود که حاضر شدم دوباره از صفر سایت رو بیارم بالا.. انشااله در ادامه مطالب و مقالات سایت قبلی رو بروزرسانی می کنم و آروم آروم در سایت قرار میدم.. خداوند یاری کنه تا در این مسیر ثابت قدم بمونم..

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سریع ترین و بهترین روش جذب خواسته ها
از رحمت خدا ناامید نشو
فهرست