آگاهی،ایمان،اقدام،نتیجه

سلام به همه همراهان عزیز سایت انسان توحیدی. وقتی آیات قرآن را مرور می کنیم متوجه می شویم چند کلیدواژه بارها و بارها در قرآن تکرار شده است. این تکرارها نشان از اهمیت موضوع دارد و لازم است بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. خدا در آیه ۵۶ سوره ذاریات می فرماید: وَ مَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ. خدا در این آیه به صراحت هدف از خلقت جن و انس را پرستش خود اعلام می کند که اشاره  به کلیدواژه ای به نام یکتا پرستی و توحید می کند. ایمان به اینکه تنها یک قدرت در جهان است. ایمان به اینکه ما یک رب داریم.

وقتی در جستجوگر گوگل هدف از خلقت انسان را جستجو می کردم به نتایج جالبی رسیدم. افراد بر اساس تمام دیدگاه ها به دنبال هدف خدا از خلقت خود بودند به جز قرآن. نظر همه برایشان مهم بوده است به جز نظر قرآن که کلام همان خداست. تصویر زیر گویای مطلب است.


هدف خلقت انسان در گوگل

نتیجه جستجوی جمله هدف خلقت انسان در گوگل

کلیدواژه بعدی که بسیار در قرآن تکرار شده است کلمه ایمان است. ایمان به همان خداوند یکتا. ایمان یعنی باور داشتن. باور به اینکه خدا قدرت مطلق جهان است. باور به اینکه خدا رزاق است. خدا توانا است. خدا بخشنده و مهربان است. همه ما این صفات خداوند را شنیده ایم. اما سوال اینجاست که چند نفر از ما این صفات را باور کرده ایم و به آن ایمان داریم؟

خدا در آیه ۱۴ سوره حجرات می فرماید: قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا ۖ قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلَٰکِنْ قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا یَدْخُلِ الْإِیمَانُ فِی قُلُوبِکُمْ ( اعراب بادیه‌نشین گفتند: ایمان آوردیم. بگو: ایمان نیاورده‌اید، بگویید که تسلیم شده‌ایم و هنوز ایمان در دلهایتان داخل نشده است ). بسیاری از ما حتی به معنای واقعی تسلیم محض خداوند نشده ایم. واژه مسلمان در قرآن منظور فردی که دین اسلام را به عنوان دین خود انتخاب کرده است نیست. بلکه هر انسانی که در برابر خدا تسلیم باشد مسلمان است.

ایمان بدون عمل بی معناست

به قول قرآن زمانی ایمان در قلب ما داخل می شود که اقدام هم با آن همراه باشد. هر جا که قرآن از ایمان سخن گفته است بدون استثنا عمل را هم به دنبالش آورده است. الذین امنوا و عملوا الصالحات. نتایج زمانی در زندگی ما ایجاد می شود که اقدامی باشد. اقدام همان حلقه گمشده قانون جذب است. اقدام زمانی انجام می شود که ایمان و باور باشد.


ایمان به خدا و اسلام در قرآن

ایمان به خدا و اسلام در قرآن

موسی(ع) به خدا ایمان داشت که به سمت دریا حرکت کرد. مادر موسی به خدا ایمان داشت که سبد را داخل آب انداخت. ابراهیم(ع) به خدا ایمان داشت که هاجر و اسماعیل(ع) را در بیابان رها کرد. به خدا ایمان داشت که چاقو را زیر گلوی اسماعیل(ع) گذاشت. او به خدا ایمان داشت که بدون هیچ ترسی وارد آتش شد.

همه مثالهای بالا همراه با یک اقدام بود. ایمان بدون عمل بی معناست. اگر هدفی دارید اما برای آن اقدامی نمی کنید دو علت دارد. ۱- باور ندارید که می توانید به آن هدف برسید. ۲- می ترسید که در مسیر رسیدن به آن هدف شکست بخورید. هر دو دلیل ناشی از بی ایمانی است. پاسخ مورد اول را آیه ۱۸۶ سوره بقره به زیبایی داده است. آنجا که خدا خود را معرفی می کند و در ادامه می گوید هرگاه کسی مرا بخواند دعای او را اجابت کنم. پس طبق آنچه که خداوند فرموده است، تمام خواسته ها اجابت می شود. همان چیزی که در قانون جذب می گویند تمام خواسته ها توسط کائنات (همان خدا) پاسخ داده می شود.

درک آیات قرآن به معنای درک قوانین جهان هستی است

درک قرآن از درک قوانین جهان هستی جدا نیست. قانون جذب همانی را می گوید که قرن ها قبل پیامبران آن را فریاد می زدند. همان که قرآن از ۱۴۰۰ سال پیش آن را فریاد می زند اما گوش شنوایی پیدا نمی کند. قرآن را باید بخوانیم و به آنچه گفته است ایمان بیاوریم و باور کنیم تا بتوانیم به آن عمل کنیم. عمل کنیم تا نتایج آرام آرام در زندگی ما پدیدار شود. تا نتایج به ما نشان دهد که سلامتی، خوشبختی ، ثروت، عشق ، آرامش و همه آنچه که از زندگی می خواهیم در قرآن آمده است و ما تشنه لبان گرد جهان می گردیم!

درک آیات قرآن یعنی درک قوانین جهان هستی

درک آیات قرآن یعنی درک قوانین جهان هستی

توصیه می کنم مطلب “قرآن یک گنج نامه است” را بخوانیم تا بیدار شویم و با قرآن آشتی کنیم. آشتی با قرآن یعنی آشتی با خدا. یعنی باورسازی صحیح درباره شناخت خدا. از یاد نبریم که عمل به قرآن باعث خلق نتایج می شود نه فقط خواندن آن. بخوانیم و کلمه به کلمه آن را باور کنیم.

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
سال نو با افکار نو مبارک!
نوشتهٔ بعدی
آیه گرافی بر اساس قوانین
فهرست