خواستن خداوند با خواستن من و شما متفاوت است! تفسیر فعل یشاء در قرآن!

خداوند این جهان را بر اساس یک سری قوانین ثابت و بدون تغییر اداره می کند. خداوند از این قوانین به نام سُنت های الهی یاد می کند. قوانینی ثابت و بدون تغییر..

در بعضی از آیات قرآن با عباراتی مواجه می شویم که به معنای خواستن خداوند ترجمه شده است. خواستن خداوند با کلماتی مانند ولو شاء الله، یرید الله و اراد الله در آیات مختلف بیان شده است. اما آنچه که مهم است معنایی است که پُشت این کلماتِ به ظاهر شبیه هم آمده و باید به آن توجه کرد.

اگر منظور خداوند تنها یک نوع خواستن بود قطعا از کلمات مختلف با ریشه های مختلف که معنا و مفهوم متفاوتی دارد استفاده نمی کرد. ولو شاء الله از ریشه شیء بوده و به معنای مشیت الهی است. مشیت خداوند همان قوانین بی تغییر خداوند است. همان سُنت های الهی که خداوند بارها می فرماید هیچ تغییری در آنها نیست.

ولو شاء الله یعنی اگر خدا می خواست آن اتفاق رُخ می داد. یعنی خداوندی که بر انجام هر کاری قادر و توانا است قطعا بر اساس یک سری قوانین است که آن کار خاص یا اتفاق خاص را رقم نمی زند!

قوانین خداوند ثابت است!

یکی از شکرگزاری های ما باید همین موضوع باشد. اینکه خداوند قوانینی در این جهان وضع کرده است که ثابت است و تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کند.

این قوانین برای من، شما، رئیس جمهور و حتی پیامبر خدا یکسان است. این قوانین برای مردم هزار سال قبل، مردم این زمانه و مردم هزار سال بعد یکسان است. این قوانین برای مردم ایران، مردم چین، مردم آمریکا و مردم هر جای دیگری در این کره زمین یکسان است.

وقتی قوانین مشخص است و البته ثابت و بدون تغییر، ما تنها یک وظیفه در برابر این قوانین داریم. آن هم هماهنگ شدن با این قوانین است. آن کسی که این قوانین را درک می کند و سپس تمام زندگی اش را بر اساس این قوانین می چیند، بدون شک تمام نعمت ها و ثروت های خداوند وارد زندگی اش خواهد شد. این یک قانون است.

ولو شاء الله یعنی اجابت درخواست به شرطی که بر اساس قوانین باشد

ولو شاء الله یعنی اجابت درخواست به شرطی که بر اساس قوانین باشد

خداوند یک انسان نیست که بخواهد برای مان دلسوزی کند، یا با ما لج بازی کند، یا برای ما پارتی بازی کند. خداوند تنها بر اساس مشیت و قانون خودش عمل می کند. قرآن پُر است از آیاتی که خداوند بی توجه به اینکه چه کسی درخواست می کند، خواسته اش را تنها زمانی اجابت می کند که بر اساس قوانین باشد.

پیشنهاد می کنم کتاب خداوند انسان نیست را از طریق بخش محصولات سایت تهیه و مطالعه کنید

رد شدن درخواست نوح پیامبر!

نمونه بارز رد شدن درخواست هایی که بر خلاف قوانین خداوند است، درخواست نوح نبی(ع) برای نجات فرزندش است. خداوند در قرآن آیه ۴۵ سوره هود و آیه ۴۶ سوره هود می فرماید:

وَنَادَىٰ نُوحٌ رَبَّهُ فَقَالَ رَبِّ إِنَّ ابْنِی مِنْ أَهْلِی وَإِنَّ وَعْدَکَ الْحَقُّ وَأَنْتَ أَحْکَمُ الْحَاکِمِینَ

نوح پروردگارش را ندا داد: اى پروردگار من، پسرم از خاندان من بود و وعده تو حق است و نیرومندترین حکم‌کنندگان تو هستى

قَالَ یَا نُوحُ إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِکَ ۖ إِنَّهُ عَمَلٌ غَیْرُ صَالِحٍ ۖ فَلَا تَسْأَلْنِ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ ۖ إِنِّی أَعِظُکَ أَنْ تَکُونَ مِنَ الْجَاهِلِینَ

گفت: اى نوح، او از خاندان تو نیست، او عملى است ناصالح. از سر ناآگاهى از من چیزى مخواه. برحذر مى‌دارم تو را که از مردم نادان باشى

اگر خواسته ای بر خلاف قوانین خداوند باشد از طرف هر شخصی حتی پیامبر خدا هم که باشد، اجابت نمی شود. و اگر خواسته ای با قوانین خداوند همسو و هماهنگ باشد در لحظه و بدون درنگ اجابت می شود! از طرف هر شخصی و فارق از دین و مذهب او..

امیر طبسی 

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
فرمول اصلی برای موفقیت در تمام جنبه های زندگی، کنترل ذهن است!
نوشتهٔ بعدی
تحلیل ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی بر اساس قوانین جهان هستی! حتما بخونش!
فهرست