اولو الالباب چه کسانی هستند؟ چگونه می‌توانیم اولوا الالبات باشیم؟

بسیاری از ما، انسان های زود باوری هستیم! هر حرفی را به راحتی می پذیریم و باور می کنیم و طبق قانون، جهان چیزی نیست به جز ماشین اثبات باورهای ما به خودمان! جهان طبق قوانین، شرایطی معادل و هم سنگ با افکار و باورهایمان را به ما نشان می دهد و ما آن شرایط را به عنوان واقعیت این جهان باور می کنیم. خداوند در قرآن می گوید اولو الالباب باشید!

یک واقعیت ثابت در این جهان وجود ندارد. واقعیت آن چیزی است که ما باور کرده ایم! جهان طبق قانون، چیزی را که زیاد به آن توجه می کنیم و با توجه زیاد، آن را باور می کنیم به ما نشان می دهد.

با توجه به اینکه کانون توجه ما باورهای ما را می سازند لذا تنها کاری که باید انجام دهیم، کنترل ورودی های ذهن مان است. همان که قرآن نامش را تقوا می گذارد.

اگر ما این موضوع را درک کنیم دیگر نه تعصب به قومیت خاصی داریم، نه تعصب به دین و مذهب خاصی. زیرا می دانیم آنچه نتایج زندگی ما را خلق می کند، باورهای ماست نه اعتقاد به یک دین خاص و نه تعلق داشتن به یک کشور و یا قومیتی خاص!

آیه ۱۸ سوره زمر چه می گوید؟

ما باید طبق گفته قرآن جزو اولو الالباب باشیم و بعد از شنیدن هر گفته ای و هر سخنی درباره آن فکر کنیم و زیباترین آنها را که به ما کمک می کند بپذیریم و باور کنیم و در زندگی مان بر اساس آن عمل کنیم. خداوند در آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید:

الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَ أُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَاب

همان کسانی که سخن را می شنوند، پس نیکوترین آن را پیروی می کنند، آنها کسانی هستند که خداوند هدایتشان کرده است و آنها خردمندانند

قرآن را باید بخوانیم و درباره آن فکر کنیم. قرآن یک کتاب فرکانسی است. وقتی قرآن را بدون تعصب و بدون پیش داوری مطالعه می کنیم می فهمیم که این سخنان نمی تواند گفته های یک انسان باشد. به قول کافران نمی تواند افسانه های گذشتگان باشد. نمی تواند دروغی باشد که محمد(ص) خود بهم بافته است!!

قرآن را که می خوانیم، متوجه می شویم که می خواهد چیزی به ما بگوید که گویا تا الان هیچ کس درباره آن به ما چیزی نگفته است. می خواهد آگاهی های را به ما بدهد که تا این لحظه حتی از زبان یک نفر هم نشنیده ایم!

قدری تفکر لازم است

چرا این قرآن که موجب رشد پیامبر شده است و آن موفقیت ها را در آن شرایط برای او رقم زده است، نتوانسته است باعث شود این همه کشورهایی که ادعای اسلام دارند، پیشرفت کنند و در حوزه های مختلف حرفی برای گفتن در جهان داشته باشند؟!

تنها حوزه ای که این کشورها در آن بسیار پیشرفت کرده اند ساخت بناهایی مانند امامزاده و توسعه حرم است تا دُکانی درست کنند و به مردم بگویند برای ارتباط با خداوند باید با مُنشی ها او هماهنگ کنید!

وقتی بدون تعصب قرآن را می خوانیم چیزهایی را درک می کنیم و به آگاهی هایی می رسیم که هیچ کدام از مُفسرین در طول تاریخ اسلام هیچگونه اشاره ای به این آگاهی ها نکرده اند!

اولو الالباب باشیم

اولو الالباب باشیم

طبق آیه صریح قرآن، برای درک آیات قرآن لازم نیست حتما مدرک حوزوی یا مدرک تفسیر قرآن داشته باشیم، قرآن ساده و روان قوانین جهان هستی را توضیح می دهد و می توان به راحتی حرف خداوند را فهمید، بدون نیاز به تفسر و توجیح!

این دیدگاه که تنها مفسرین قرآنی باید به ما بگویند خداوند در قرآن چه گفته است همان دیدگاهی است که مشرکین مکه درباره پیامبر می گفتند. آنها می گفتند تو سواد نداری، حتما یکی به تو این حرف ها را یاد داده که در جواب آنها و درباره این منطق ضعیف شان خداوند در آیه ۱۰۳ سوره نحل می فرماید:

وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّهُمْ یَقُولُونَ إِنَّمَا یُعَلِّمُهُ بَشَرٌ لِّسَانُ الَّذِی یُلْحِدُونَ إِلَیْهِ أَعْجَمِیٌّ وَ هَذَا لِسَانٌ عَرَبِیٌّ مُّبِینٌ

و به راستی (ما) می دانیم که آنها می گویند: همانا بشری (این آیات را) به او آموزش می دهد  در حالی که زبان کسی که اینها به او نسبت می دهند عجمی( غیر عربی) است ، و این (قرآن به) زبان عربی آشکار است

طبق قانون، آنچه که نتایج زندگی ما را رقم می زند کانون توجه و باورهای ماست و لذا ما باید به تمام احادیث و حتی آیات قرآن با این دید که آیا آنچه گفته اند به ما کمک می کند یا نه نگاه کنیم و در صورتی که برایمان مفید بود آن را بپذیریم و باور کنیم.

این حدیث که “دنیا، بهشت کافر است و زندان مومن” را باید بپذیریم یا نه؟

باور کردن حدیث بالا باعث می شود همیشه در سختی و  فشارهای روحی، روانی و جسمی باشیم. زیرا طبق این حدیث قرار است این دنیا برای آنکه به خداوند ایمان دارد، زندان باشد! خداوند در آیه ۷ سوره نحل می فرماید:

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى و َهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً  وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ

هر کسی که کار شایسته ای انجام دهد ، (خواه) مرد باشد یا زن ، در حالی که مؤمن است ، او را به حیاتی پاک زنده می داریم و مسلماً پاداششان را به بهترین اعمالی که انجام می دادند ؛ به آنها می دهیم

طبق آیه ۷ سوره نحل، اگر شخص مومن چه مرد چه زن در صورت دارا بودن فاکتور ایمان، حیات طیبه را تجربه می کند و این حدیث در تضاد کامل با قرآن است. پس به راحتی باید از آن حدیث اعراض کنیم و از خداوند بخواهیم ما را با آیات قرآن به آن حیاط طیبه و آن پاداش عظیم هدایت کند.

کلام آخر اینکه قرآن می خواهد به ما بگوید یک نیرویی هست که بر اساس باورهای ما با ما معامله می کند. پس ما باید آن باوری را که به ما کمک می کند را در در ذهن مان بسازیم. خداوند در قرآن الگوهایی را در قالب داستان های قرآنی به ما معرفی می کند که با تکیه بر این نیرو، به راحتی به هدفشان رسیده اند.

بطور مثال بزرگترین امپراطوری زمان موسی(ع) را بدون ریخته شدن حتی یک قطره خون از دماغ موسی و اطرافیانش در دریا غرق می کند، و این تنها زمانی اتفاق افتاد که موسی(ع) به آن نیرو اعتماد کرد!

خداون در سوره حمد می فرماید: از من طلب هدایت کنید تا من شما را به مسیری مستقیم هدایت کنم. مسیری که نعمت ها و ثروت ها به راحتی و بدون هیچ رنج و غمی وارد زندگی مان می شود!

خداوند و وعده هایش را باور کنیم،  تا نعمت و ثروتِ بی انتهای خداوند بدون هیچ رنجی وارد زندگی مان شود

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
از نظر قرآن حجاب یک اجبار نیست، یک انتخاب است! نظر قرآن درباره حجاب خواندنی است!
نوشتهٔ بعدی
حرف همه را باور کردیم، به نتیجه نرسیدیم! یکبار حرف خداوند را باور کنیم!
فهرست