[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

نگران حرف مردم بودن و ترس از حرف مردم، نقطه ضعف اکثر ما آدم‌هاست. نقطه ضعفی که حتی پیامبر اسلام(ص) هم آن را داشت! تفاوت، در نحوه برخورد ما با این نقطه ضعف است.

پیامبر(ص) هم این نقطه ضعف را داشت، اما تسلیمش نشد. او از حرف مردم ترسید، اما طبق آیه 37 سوره احزاب، علیرغم وجود آن ترس‌ها، اقدام کرد و دستور خداوند را اجرا نمود:

وَإِذْ تَقُولُ لِلَّذِي أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَأَنْعَمْتَ عَلَيْهِ أَمْسِكْ عَلَيْكَ زَوْجَكَ وَاتَّقِ اللَّهَ وَتُخْفِي فِي نَفْسِكَ مَا اللَّهُ مُبْدِيهِ وَ تَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ ۖ فَلَمَّا قَضَىٰ زَيْدٌ مِنْهَا وَطَرًا زَوَّجْنَاكَهَا لِكَيْ لَا يَكُونَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ حَرَجٌ فِي أَزْوَاجِ أَدْعِيَائِهِمْ إِذَا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَرًا ۚ وَكَانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا

و تو، به آن مرد كه خدا نعمتش داده بود و تو نيز نعمتش داده بودى، گفتى: زنت را براى خود نگه‌دار و از خداى بترس. در حالى كه در دل خود آنچه را خدا آشكار ساخت مخفى داشته بودى و از مردم مى‌ترسيدى، حال آنكه خدا از هر كس ديگر سزاوارتر بود كه از او بترسى. پس چون زيد از او حاجت خويش بگزارد، به همسرى تواش درآورديم تا مؤمنان را در زناشويى با زنان فرزند خواندگان خود، اگر حاجت خويش از او بگزارده باشند، منعى نباشد. و حكم خداوند شدنى است.

همه‌ی ما در وجودمان انواع ترس‌ها را داریم. ترس از حرف مردم هم یکی از همین ترس‌هاست. اما تفاوت انسانهای موفق، انسانهایی که در مسیر الله قدم برمی‌دارند، این است که ترس‌های دیگری دارند که خیلی بزرگتر از ترس از حرف مردم است!

آنها می‌ترسند بخاطر حرف مردم، از مسیر خداوند خارج شوند. آنها می‌ترسند بخاطر حرف مردم، به اهدافشان نرسند. آنها می‌ترسند بخاطر حرف مردم، عمرشان تمام شود اما از زندگی‌شان لذّت نبرند.

ترس‌هایی بزرگتر از ترس از حرف مردم را در وجودمان پیدا کنیم. ترس‌ از اینکه قرار است بخاطر حرف مردم، فردا حسرت بخوریم. ترس‌ از اینکه قرار است بخاطر حرف مردم، جزو زیانکاران باشیم. ترس از اینکه بخاطر حرف مردم، فردای قیامت پیش خُدایمان، سرافکنده باشیم.

حرف مردم بوده، هست و تا ابد هم خواهد بود. تا وقتی که مردم باشند، حرف‌ها، کنایه‌ها، انتقادها، دلسوزی‌ها، توصیه‌هایشان هم هست. یا بشنو و بگذر یا بشنو و متوقف شو!

هر روز به خودمان بگوئیم: من در این دنیا آنقدر فرصت ندارم تا دیگران را هم تجربه کنم. این فرصت کوتاه به من داده شده است تا خودم را تجربه کنم. تا ایده‌ها، دیدگاه‌ها و سلایق خودم را در زندگی‌ام پیاده کنم، تجربه کنم، در صورت نیاز اصلاحشان کنم، ادامه بدهم و لذّت ببرم.

اگر حرف مردم را از قسمت‌های مختلف زندگی‌مان حذف کنیم، احتمالا چیزی از آن نماند!!

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سریع ترین و بهترین روش جذب خواسته ها
فهرست