چه کسی گفته است وحی مخصوص پیامبران است؟ خداوند به همه وحی می‌کند!

آیا خداوند تنها به پیامبران وحی می کند؟ قرآن را که مطالعه می کنیم و کلمه وحی را در آن جستجو می کنیم، می بینیم در چندین آیه به موضوع وحی اشاره شده است. وحی به مادر موسی(ع) ، وحی به زنبور عسل، وحی به حواریون عیسی (ع).

آیات قرآن که به قلب پیامبر الهام شده است پاسخ به درخواست های پیامبر بوده است که توسط خداوند به آن درخواست ها پاسخ داده شده است. شرایط جامعه ای که پیامبر در آن زندگی می کرده است بدون شک در موضوعات آیات نازل شده موثر بوده است.

در بعضی از آیات از کلمه یسئلونک استفاده شده است. یعنی از تو درباره فلان موضوع سوال می کنند به آنها بگو … . بطور مثال موضوع برده و برده داری در زمان پیامبر مرسوم بوده است و از مسائل جامعه آن زمان بوده است و به همین دلیل آیاتی درباره آن نازل شده است.

مواردی مانند چند همسری نیز با توجه به اینکه آن زمان جنگهای زیادی اتفاق می افتاده است و طبیعتا عده زیادی در این جنگ ها کشته می شدند و زن و فرزندان بسیاری بدون سرپرست می ماندند. شرایط حکم می کرده است که یک مرد، سرپرستی چند زن و فرزند را به عهده بگیرد.

خداوند انعطاف پذیر است!

پس این دیدگاه که تمام قرآن حُکم الهی است و باید در همه زمانها و در هر شرایطی اجرا شود از اساس اشتباه است. حتی خود خداوند در مواردی که انجام یک عمل را توصیه می کند و یا انجام فعلی را حرام می داند، شرایط را در نظر می گیرد!

بطور مثال خداوند چهار چیز را حرام اعلام می کند اما می گوید اگر در حال مرگ بودید و در حالت اضطرار به مقدار کم می توانید مصرف کنید. به روزه گرفتن بسیار سفارش کرده است اما می گوید اگر بیمار بودید یا در سفر می توانید کفاره بدهید یا بعد از بیماری روزه بگیرید.

خداوند به قرآن بصورت صفر و یکی به مسائل نگاه نمی کند. اما گویا عده ای خود را از خداوند هم بالاتر می دانند که می گویند حکم این است و جز این هم نیست!

آیات مرتبط با وحی خداوند!

همانطور که پیش از این اشاره شد، وحی تنها مختص پیامبران خدا نیست..طبق آیه ۷ سوره قصص به مادر موسی(ع) وحی شده است. مادر موسی(ع) پیامبر نبود.

وَأَوْحَیْنَا إِلَى أُمِّ مُوسَى أَنْ أَرْضِعِیهِ فَإِذَا خِفْتِ عَلَیْهِ فَأَلْقِیهِ فِی الْیَمِّ وَلَا تَخَافِی وَلَا تَحْزَنِی  إِنَّا رَادُّوهُ إِلَیْکِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِینَ

و به مادر موسى وحى کردیم که: شیرش بده و اگر بر او بیمناک شدى به دریایش بینداز و مترس و غمگین مشو، او را به تو باز مى‌گردانیم و در شمار پیامبرانش مى‌آوریم.

طبق آیه ۱۱۱ سوره مائده به حواریان عیسی مسیح وحی شده است .حواریان مسیح(ع) پیامبر نبودند.

وَإِذْ أَوْحَیْتُ إِلَى الْحَوَارِیِّینَ أَنْ آمِنُوا بِی وَبِرَسُولِی قَالُوا آمَنَّا وَاشْهَدْ بِأَنَّنَا مُسْلِمُونَ

و [یادکن] هنگامى را که به حواریّون وحى کردم که به من و فرستاده‌ام ایمان آورید. گفتند: «ایمان آوردیم و گواه باش که ما مسلمانیم»

طبق آیه ۶۸ سوره نحل به زنبور عسل وحی می شود:

وَأَوْحَىٰ رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ

و پروردگار تو به زنبور عسل وحى کرد که از پاره‌اى کوهها و از برخى درختان و از آنچه داربست مى‌کنند، خانه‌هایى براى خود درست کن


آیا وحی مخصوص پیامبران است

آیا وحی مخصوص پیامبران است

روی عقل خودتان حساب نکنید!

با توجه به آیات بالا آنچه تفاوت دارد شیوه وحی کردن و نحوه ارتباط ما با خداوند است. بطور مثال وحیِ آیات قرآن به قلب پیامبر(ص) توسط جبرئیل(فرشته خداوند) انجام گرفته است. حضرت موسی(ع) از پُشت درخت، صدای الله را می شنیده است . من و شما نیز الهامات به قلبمان الهام می شود  (فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا آیه ۸ سوره شمس)

خداوند از هزاران راه می تواند ما را هدایت کند. از طریق هزاران دست خود می تواند مسیر رسیدن به خواسته هایمان را به ما الهام کند. این الهامات به همه ما می شود اما نکته مهم اینجاست که همه به این الهامات عمل نمی کنند! و به همین دلیل است که همه نتایج یکسان نمی گیرند.

بسیاری از ما روی عقل خودمان بیشتر از الهامات خداوند حساب می کنیم. بسیاری از ما روی تجربه های قبلی مان بیشتر از الهامات خداوند حساب می کنیم. بسیاری از ما روی تجربه و عقل دیگران بیشتر از الهامات خداوند حساب می کنیم!

الهامات خداوند غیرمنطقی است!

الهامات خداوند یک ویژگی بارز دارد و آن ویژگی این است که الهامات خداوند غیرمنطقی هستند! ما باید آنقدر به خداوند ایمان داشته باشیم و به او اعتماد کنیم که بتوانیم به آن الهامات به ظاهر غیر منطقی و غیرعقلانی عمل کنیم.

  • منطقی نیست که یک مادر که نگران جان فرزند اش است او را درون رودخانه ای بیاندازد. اما خداوند به مادر موسی(ع) می گوید اگر می خواهی جان فرزندت را نجات دهی، او را به رود نیل بیانداز!!
  • منطقی نیست پیامبری که می خواهد پیروانش را نجات دهد به سمت دریا فرار کند. اما خداوند به موسی(ع) می گوید برای نجات خودت و پیروانت به سمت دریا فرار کن!!
  • منطقی نیست که برای فرار از اتاقی به سمت هفت دری که می دانی قفل است فرار کنی. اما خداوند به یوسف می گوید به سمت درهای بسته فرار کن!!
  • منطقی نیست که در یک منطقه کوهستانی شروع به ساختن کِشتی کنی. اما خداوند به حضرت نوح(ع) می گوید کشتی ساختن را شروع کن!!
  • منطقی نیست که زن و فرزند شیرخواره ات را در بیابان خشک عربستان رها کنی و بروی. اما خداوند به حضرت ابراهیم(ع) می گوید زن و فرزند را بگذار و تنها مسیر را ادامه بده!!

همه آنها منطق خود را کنار گذاشتند و بدون هیچ استدلال و دلیل منطقی به آن الهامات عمل کردند و نتایج آن شد که می دانید!

به الهامات قلبت عمل کن!

باید آرام آرام ذهن مان را پاک کنیم از هر آنچه که تاکنون شنیده ایم یا خوانده ایم. باید آرام آرام قلب مان را پاک کنیم از هر چه احساس نارواست. آن وقت ما هم می توانیم مانند همه پیامبران، امامان، عالمان و هر آدم بزرگ دیگری، کلام خداوند را بشنویم.

باید وقتی الهامات خداوند را شنیدیم، بدون آنکه دنبال دلیل و منطق باشیم به آن الهامات عمل کنیم تا هدایت شویم. به کدام مسیر؟ به همان مسیری که خواسته ماست نه آنکه خداوند برایمان می خواهد!

اگر ثروت بخواهیم به سمت ثروت هدایت مان می کند. قدرت بخواهیم به سمت قدرت هدایت مان می کنم. به قول قرآن :کلا نمد هولاء و هولاء . اگر بخواهیم به جهنم هم برویم خداوند به ما کمک می کند و ما را هدایت می کند!

خدایا ما را به راه راست . به راه کسانی که به آنها نعمت داده ای هدایت کن

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تا حالا به شباهت‌های خداوند و چرخ و فلک فکر کردید؟ یک تمثیل زیبا برای شناخت خداوند!
نوشتهٔ بعدی
هرگز نمی‌توان با تقلید کورکورانه به حقیقت خداوند و ایمان رسید!
فهرست