قوانین خداوند، دقیق و بی‌نقص در حال اجراست. دلیل ناخواسته‌های زندگی‌ِ ما، دلیل مشکلات و رنج‌ها و دردهایی که داریم، خودِ ما هستیم، نه قوانینِ خداوند.

ما انتظار داریم خداوند و جهانش به ساز ما، به ساز هوی و هوسهای ما برقصند. اما آیه 71 سوره مؤمنون تأکید می‌کند که این یک توهّم است.

وَ لَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءَهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ ۚ بَلْ أَتَيْنَاهُمْ بِذِكْرِهِمْ فَهُمْ عَنْ ذِكْرِهِمْ مُعْرِضُونَ

اگر حق از پى هوسهايشان مى‌رفت، آسمانها و زمين و هر كه در آنهاست تباه مى‌شد. ولى ما اندرزشان فرستاديم و آنها از اندرزشان رويگردان شدند.

اگر رقصی هم باشد، رقص ما با سازِ زیبای قوانینِ خداوند است. چه رقصی زیباتر از این!

خداوند در قرآن از امانتی صحبت می‌کند که زمین و آسمان‌ها آن را نپذیرفتند، اما انسان آن را پذیرفت!

آسمان‌ها و زمین و بقیه موجودات، گفتند: ما بی چون و چرا، تابع قوانینِ تو می‌شویم. آنها امانت را که همان قدرت اختیار است، نپذیرفتند.

اما انسان این امانت بزرگ را پذیرفت. انسان قدرت اختیار دارد. او می‌تواند و این اختیار را دارد که قوانینِ خداوند مخالفت کند. او می‌تواند بر خلاف قوانینِ خداوند عمل کند و تا مرز نابودی پیش برود!

این همه انسان‌هایی که در ناخواسته‌ها و مشکلات‌شان غرق شده‌اند، همان‌هایی هستند که نمی‌خواهند تابع قوانینِ خداوند باشند. همان‌هایی که دلیل مشکلات‌شان را خداوند می‌دانند!

آنها تابع هوی و هوسهایِ خود هستند. هوی و هوسهایی که حدّ و مرزی ندارد و می‌تواند انسان را نابود کند. می‌تواند انسان را تا اَسفل السافلین پایین ببرد.

اگر می‌خواهیم نتیجه بگیریم. اگر می‌خواهیم شاد باشیم، آرامش داشته باشیم، از زندگیِ‌مان لذت ببریم، راهی نداریم جز اینکه خودمان را با قوانینِ خداوند هماهنگ کنیم.

چه قوانینی بهتر از این قوانین! قوانینی که نتیجه‌اش لذت، شادی و آرامش است. و چه قانون‌گذاری بهتر از خداوند. قانون‌گذاری که تنها به نفع ما انسانها کار می‌کند!

تبعیّت از هوی‌و‌هوس بجز خُسران در دنیا و آخرت، نتیجه‌ای ندارد. خوش به سعادت کسی که خیلی زود به این آگاهی می‌رسد و به آن عمل می‌کند.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعده کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عده‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عده کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

از رحمت خدا ناامید نشو
سریع ترین و بهترین روش جذب خواسته ها
فهرست