قانونی مهم بنام قانون تکامل

به نام خالق زیبایی ها.سلام به همه همراهان سایت انسان توحیدی. در این پست قصد دارم اشاره ای داشته باشم به یک قانون مهم که اکثر ما انسانها در زندگی آن را از یاد می بریم و در مسیر رسیدن به اهداف به آن توجهی نمی کنیم. قانونی که حتی خداوند آن را در سیستم جهان قرار داده و البته خود نیز آن را رعایت کرده است و بارها در آیات قرآن انسان را بدلیل بی توجهی به این قانون و از یاد بردن آن مورد خطاب قرار داده است و آن قانون تکامل است.

خداوند و قانون تکامل

​​​​​​​خداوند قادر و عِالم بر همه امور، زمین و آسمانها را در شش روز آفریده است و در آیات مختلف قرآن به این نکته اشاره می کند بطور مثال:

همان کسى که آسمانها و زمین و آنچه را که میان آن دو است در شش روز آفرید آنگاه بر عرش استیلا یافت رحمتگر عام [اوست] در باره وى از خبرهاى بپرس [که مىداند]  سوره: ۲۵ , آیه: ۵۹

و اوست کسى که آسمانها و زمین را در شش هنگام آفرید و عرش او بر آب بود تا شما را بیازماید که کدامیک نیکوکارترید و اگر بگویى شما پس از مرگ برانگیخته خواهید شد قطعا کسانى که کافر شدهاند خواهند گفت این [ادعا] جز سحرى آشکار نیست  سوره: ۱۱ , آیه: ۷

 و در حقیقت آسمانها و زمین و آنچه را که میان آن دو است در شش هنگام آفریدیم و احساس ماندگى نکردیم سوره: ۵۰ , آیه: ۳۸

البته این موضوع که این جهان و موجودات آن به یکباره خلق نشده است و دوره تکامل خود را طی کرده است از نظر علمی هم کاملا به اثبات رسیده است. خداوند در داستان حضرت نوح (ع) که در آیه ۴۰ سوره هود به آن اشاره شده است به ایشان می فرمایند از هر حیوان یک جفت نر و ماده در کشتی سوار کن که این موضوع نیز اشاره به قانون تکامل دارد.

قانون تکامل و انسان عجول

خداوندی که قادر مطلق است هیچ مخلوقی را بدون تکامل خلق نکرده است حال چگونه است که ما انسانها در رسیدن به خواسته های خود قصد داریم این قانون را دور بزنیم. می خواهیم یک شبه پولدار شویم. یک شبه لاغر شویم.یک شبه چاق شویم.یک شبه زبان انگلیسی را یاد بگیریم و … .


قانون تکامل

قانون تکامل

خلق هر موجودی،هر خواسته ای، هر هدفی قطعا یک روند دارد و اگر روند آن طی نشود یا به آن نمی رسیم و اگر هم برسیم به این دلیل که ظرف ما آماده نشده است خیلی زود به حالت قبل و یا شاید بدتر از حالت قبل خود برمی گردیم.شما اگر یک پروانه را قبل از اینکه دوره تکامل خود را در پیله طی نکند از پیله خارج کنید بدون شک می میرد.رعایت نکردن قانون تکامل یعنی استفاده از آمپول و هورمون در رشته بدنسازی.یعنی استفاده از وام و قرض در راه اندازی کسب و کار و خیلی مثال های دیگر که بدون شک همه ما در زندگی با آن برخورد داشته ایم.

انسان عجول آفریده شده است و قرآن نیز بارها به این نکته اشاره نموده است مانند آیه ۱۱ سوره اسراء و یا آیه ۳۷ سوره انبیاء:

خُلِقَ الْإِنْسَانُ مِنْ عَجَلٍ سَأُرِیکُمْ آیَاتِی فَلَا تَسْتَعْجِلُونِ

آدمی در خلقت و طبیعت بسیار شتابکار است، (ای مردم) ما آیات (قدرت و حکمت بالغه) خود را به زودی به شما می‌نمایانیم (و شما را عذاب می‌کنیم) پس تعجیل مدارید.

سنت الهی تغییر ناپذیر است

طبق آیه ۴۳ سوره فاطر در قرآن که می فرماید فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِیلًا وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِیلًا

(سنت الهی را هرگز مبدّل نخواهی یافت و سنّت الهی را هرگز تغییر پذیر نخواهی یافت)

لذا قوانین حاکم بر جهان هستی (همان سنت الهی در قرآن) بدون تغییر است و هیچ راه گریزی جز هماهنگی با آن نیست و هر کس به هر دلیلی و با هر توجیهی بخواهد آن را دور بزند بدون شک و قطعا شکست خواهد خورد. پس هر لحظه باید این قانون را به خود یادآوری کنیم و مصداق های آن را در زندگی خود پیدا کنیم و این نکته مهم را نیز به خاطر بسپاریم که خداوندی که خود قدرت مطلق است به این قانون پایبند است حال چگونه ما انسانها می خواهیم بدون اینکه تکامل خود را طی کنیم به هدف خود برسیم؟!

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
احساس من، قطب نمای من
نوشتهٔ بعدی
آیه ۱۸۶ سوره بقره
فهرست