خودت را ببخش!

طبق قوانین خداوند، احساس گناه بدترین فرکانس ارسالی به جهان هستی است. بسیاری از ما بخاطر بعضی از اشتباهاتمان هیچگاه خود را نمی بخشیم. گاهی چندین سال است که هنوز هم وقتی آن اشتباهات یا گناهان را به یاد می آوریم، خود را سرزنش می کنیم و احساس گناه همه وجودمان را فرا می گیرد.

هر گناهی که مرتکب شده اید بدانید که بعد از استغفار، خداوند همان لحظه ما را می بخشد. چرا؟ با چه منطقی؟ به یک دلیل و منطق بسیار ساده.. زیرا گناه من و شما هیچ ضرری به خداوند نمی رساند!

تصور کنید شما بیمار هستید و پزشکتان شما را از خوردن بعضی از غذاهای مضر، منع می کند. شما نمی توانید جلوی خود را بگیرید و آن مواد غذایی را مصرف می کنید. وقتی به پزشک خود مراجعه می کنید، آیا از او طلب بخشش می کنید؟! آیا با خود فکر می کنید که شاید پزشکتان شما را نبخشد؟!

خداوند بخشنده است!

به همان اندازه که این موضوع، برای شما یک امر بدیهی است که اگر مواد غذایی مضر را مصرف کنم، ضررش تنها به خودم می رسد و نه پزشکم، به همان اندازه هم نبخشیدن گناهان شما توسط خداوند، غیر منطقی است.

خداوند می داند که داشتن احساس گناه چقدر به ما آسیب می رساند. به همین دلیل در آیه ۵۳ سوره زمر می فرماید: من همه گناهان را می آمرزم. البته یک شرط دارد! شرط سختی هم نیست. کافیست بنده خداوندی اینچنین بخشنده و مهربان باشیم!

 قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ

بگو: اى بندگان من که بر زیان خویش اسراف کرده‌اید، از رحمت خدا مأیوس نشوید. زیرا خدا همه گناهان را مى‌آمرزد. اوست آمرزنده و مهربان

طبق آیه ۵۳ سوره زمر، خداوند خطاب به بندگانش می فرماید: از رحمت او مأیوس نشوید زیرا او همه گناهان را می آمرزد. این جمله خیال همه ما را راحت می کند.

خداوند واضح و روشن می گوید: اگر بعد از این آیه همچنان در احساس گناه باقی ماندید، بدانید که مقصر اتفاقات بد و ناخوشایندی که در آینده تجربه می کنید تنها خودتان هستید. زیرا طبق قانون اصلی جهان هستی احساس خوب = اتفاقات خوب و احساس بد = اتفاقات بد. احساس گناه بدترین نوع احساس بد است.

شرک خط قرمز خداوند!

طبق آیه ۴۸ سوره نساء، خداوند تنها یک گناه را نمی بخشد و آن شرک است.

إِنَّ اللَّهَ لَا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِکَ لِمَنْ یَشَاءُ ۚ وَمَنْ یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَىٰ إِثْمًا عَظِیمًا

همانا خداوند گناه کسانى را که به او شرک آورند نمى‌آمرزد؛ و گناهان دیگر را براى هر که بخواهد مى‌آمرزد

و هر که به خدا شرک آورد، دروغى ساخته و گناهى بزرگ مرتکب شده است

شرک خط قرمز خداوند است. شرک خط قرمز قرآن است. اگر بندگی خداوند را بکنیم، اگر تنها او را بپرسیم و از او یاری بخواهیم. اگر خداوند را تنها قدرت جهان بدانیم و تنها به او توکل کنیم. اینها همه، یعنی ما یک انسان توحیدی هستیم. توحید نقطه مقابل شرک است.

برای انسان توحیدی خداوند رحیم است و رحمان. بخشنده است و مهربان. غفور است و آمرزنده. در مقابل برای انسان مشرک همان خداوند می شود خداوندی منتقم، می شود خداوند عذاب دهنده. می شود شدیدالعقاب!

اگر بندگی خداوند را می کنیم دیگر نباید حتی لحظه ای در احساس گناه باقی بمانیم. با وجود خداوندی اینچنین بخشنده و آمرزنده، ماندن در احساس گناه، خود گناه کبیره است.

امیر طبسی

احساس گناه بدترین فرکانس ارسالی به جهان هستی

احساس گناه بدترین فرکانس ارسالی به جهان هستی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام جناب طبسی
  اگر خودم را نبخشم و غرق احساس گناه درکل احساس بد باشم مگر چیزی عوض میشه .خیلی با خودم حرف زدم که تا الان این احساس غیراز مریضی .درامد کم.قهر با خدا.درکل داغون بودن در تمام ابعاد مگر چیزی دیگری برام داشته
  باید ازخودش هدایت بخوام باید به خودش متوسل شم
  خدایا من به خودم ظلم کردم
  اما الان میخوام بگم خدایا سپاسگزاریت را هروز روزیم کن
  خدایا شکرت

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
حل مسئله لذت بخش است!
نوشتهٔ بعدی
شفایی برای بیماری دل!
فهرست