قرآن معصومیت پیامبران را تایید نمی کند! کدام پیامبران اشتباه کرده اند؟

به ما گفتن پیامبران، قدیسه هایی بودن که هیچ وقت در طول زندگی شون اشتباه و گناهی نکردن! به ما گفتن همه پیامبران معصوم هستند و اصلا نمی تونستند خطا و اشتباهی مرتکب بشن!

قرآن رو که می خونیم، می بینیم از پیامبرانی گفته که اشتباه کردن، از خدا بخاطر اون اشتباهات، استغفار کردن و خداوند هم اونها رو بخشیده. اگه میخوای به این سوالات ذهنتون یه جواب قانع کننده بدید، تا انتهای این مقاله با من باشید چون قراره با همدیگه این موضوع رو از چند زاویه بررسی کنیم و به اصل داستان پی ببریم.


آیا پیامبران معصوم هستند؟

آیا پیامبران معصوم هستند؟

خاصیت جهان مادی اجازه نمیده که کسی بدون اشتباه باشه!

​​​​​​​به نظر من بهتره مقاله رو بجای اینکه با این سوال شروع کنیم که: آیا پیامبران هم مثل ما خطا کردند یا نه؟ سوال را اصلاح کنیم و از خودمون بپرسیم:

آیا اصلا در جهان مادی امکان اشتباه نکردن وجود داره یا خیر؟ پاسخ منفیه.. امکان نداره توو این جهان و با قوانینی که خداوند بر این جهان مادی حاکم کرده، کسی بتونه بگه من در طول زندگیم اصلا اشتباه و خطایی مرتکب نشدم.

تنها در یک صورت، شخصی می تونه همچین ادعایی بکنه که مثل یک گیاه زندگی کنه! توو زندگیش اصلا تصمیمی نگرفته و اصلا اقدامی نکرده! حالا چرا میگیم نمیشه؟

این جهان، جهانی دو قطبیه. جهانی بین صفر و یک، سرد و گرم، بالا و پایین، خوب و بد و … . یعنی دقیقا بر خلاف دنیای بعد از مرگ که یا صفر مطلقه یا یک مطلق. یا مثبته یا منفی. یا بهشته یا جهنم.

این جهان، جهانیه که هم خوبی هست هم بدی. هم خیر هست هم شر. هم فقر هست هم ثروت. هم بیماری هست هم سلامتی. گرفتید منظورم چیه؟ ادامه مقاله رو بخونید، بهتر متوجه میشید.

در این دنیا خوب مطلق و بد مطلق نداریم!

این دنیا مخلوطی از مثبت ها و منفی هاست، خوبی ها و بدی هاست، فقر و ثروتهاست. توو همچین جهانی، آدمِ بدون اشتباه نمی تونه وجود داشته باشه.

خداوند از یک طرف به ماهیت خلقت انسان (وسوسه های نفس، شیطان ذهن و …) آشناست و از طرف دیگه از ماهیت دو قطبی بودن این جهان آگاهه. پس اون بهتر از هر کس دیگه‌ای میدونه که هیچ انسانی (چه پیامبر، چه غیرپیامبر) نمیتونه در این جهان مادی زندگی کنه و اشتباهی هم ازش سر نزنه.

خدا از هیچکدوم از ما انتظار نداره که اصلا مرتکب اشتباهی نشیم. انتظار نداره که هیچ وقت از مسیر درست خارج نشیم. خدا نمیگه اشتباه نکن، فقط میگه اگه مرتکب خطا و اشتباهی شد سریع برگرد و دوباره در صراط مستقیم قرار بگیر.

مثال GPS وقتی مسیری رو اشتباه رفتم!

چند وقت قبل یه مسافرت کوتاه داشتم به مشهد. من خیلی به خیابونهای مشهد آشنا نیستم و به همین دلیل از یه نرم افزار نقشه خوان با سخنگوی فارسی که توو گوشیم داشتم، استفاده کردم تا مسیر رو بهم نشون بده و راهنماییم کنه.

مقصد رو بهش دادم و حرکت کردم. توو مسیر که داشتم میرفتم، حواسم پرت شد و از یه خروجی اشتباه خارج شدم. فکر می کنید چه اتفاقی افتاد؟ GPS ماشینم رو منفجر کرد؟! یا چی خاموش کرد؟! نه! مسیر درست رو از همون جایی که بودم دوباره بهم نشون داد و راهنماییم کرد.

GPS از راننده انتظار نداره که مسیر رو هیچوقت اشتباه نره. اما ازش میخواد که اگه میخواد به مقصدش برسه، مسیرش رو دوباره اصلاح کنه. به همین سادگی!

داستان ما، این جهان و خدا هم دقیقا مثل داستان GPS گوشیمونه. خدا از هیچ بنده ای انتظار نداره که اشتباه نکنه. چون این توو ذات این جهانه. اما میگه OK اشتباه رفتی مسیر رو.. اشکالی نداره دوباره برگرد و من دقیقا از همون نقطه ای که هستی دوباره هدایتت می کنم.


معصومیت پیامبران

معصومیت پیامبران

خدا توو قرآن میگه ما پیامبران را انسانهایی شبیه خودِ شما خلق کردیم. خدا در پاسخ به کافران که می پرسند: چرا خدا رسولانش رو فرشتگانی قرار نداد که در روی زمین راه برن، میگه:اگه فرشتگان در زمین ساکن بودن، ما هم رسولان رو از جنس فرشتگان می فرستادیم.

در آیات ۹۴ و ۹۵ سوره اسراء به این نکته اشاره می کنه:

وَمَا مَنَعَ النَّاسَ أَنْ یُؤْمِنُوا إِذْ جَاءَهُمُ الْهُدَىٰ إِلَّا أَنْ قَالُوا أَبَعَثَ اللَّهُ بَشَرًا رَسُولًا

و مردم را چیزی از ایمان بازنداشت وقتی که هدایت بر آنان آمد جز این که گفتند: آیا خدا بشری را به رسالت فرستاده است؟

قُلْ لَوْ کَانَ فِی الْأَرْضِ مَلَائِکَهٌ یَمْشُونَ مُطْمَئِنِّینَ لَنَزَّلْنَا عَلَیْهِمْ مِنَ السَّمَاءِ مَلَکًا رَسُولًا

بگو: اگر فرشتگان را در زمین مسکن و قرارگاه بود ما هم فرشته‌ای را از آسمان به رسالت بر آنها می‌فرستادیم.

پس نتیجه می گیریم پیامبران هیچ تفاوتی با ما ندارند. تفاوت اونها فقط در میزان ایمان شونه. ایمان پیامبران به خدا به مراتب از ما بیشتره. تفاوت اونها فقط در باوریه که درباره خدا و قدرتش داشتن. پس اصلا نمیشه و نباید انتظار داشته باشیم که پیامبران اشتباهی مرتکب نشن.

تعصب مفسرین قرآن در اثبات بی گناهی پیامبران!

علماء و مفسرین قرآنی وقتی به آیه ای می رسند که از اشتباه پیامبران میگه، تمام سعی شون رو میکنند که ثابت کنند اشتباه و خطایی رُخ نداده! علت این تلاششون رو نمی فهمم. چرا باید ثابت کنند که پیامبران معصوم هستند؟!

موسی(ع) توو آیه ۲۰ و ۲۱ سوره شعراء میگه اون زمان که اون شخص رو توو درگیری کُشتم از گمراهان بودم اما پروردگار من به من نبوت داد.

قَالَ فَعَلْتُهَا إِذًا وَأَنَا مِنَ الضَّالِّینَ

فَفَرَرْتُ مِنْکُمْ لَمَّا خِفْتُکُمْ فَوَهَبَ لِی رَبِّی حُکْمًا وَجَعَلَنِی مِنَ الْمُرْسَلِینَ


معصومیت پیامبران..آری یا نه؟

معصومیت پیامبران..آری یا نه؟

مثلا خود من که  بعد از خوندن قرآن، فهمیدم موسی(ع) یک آدم بی گناه رو به قتل رسونده و بعد از خدا طلب بخشش کرده چه اتفاقی افتاد؟ الان که فهمیدم، خدا نه تنها اون رو بخشیده بلکه اون رو به مقام نبوت هم رسونده چه اتفاقی افتاد؟

من وقتی این موضوع رو توو قرآن خوندم، نه تنها نگفتم این چه پیامبریه که آدم کُشته، بلکه گفتم پس منم نباید از خودم انتظار بیجا داشته باشم.  پس منم نباید احساس گناه رو تا آخر عمر با خودم یدک بکشم و خودم رو آزاد بدم.

اتفاقا این داستانِ قرآنی ایمانم رو بیشتر کرد. عزت نفسم رو بیشتر کرد. خودم رو باور کردم. گفتم اگه موسی(ع) مرتکب قتل شده ولی بعدش رسیده به مقام نبوت، پس منم می تونم توو مسیر رسیدن به خدا به بالاترین مقام ها برسم.

آیه ۶۵ سوره زمر، یک نمونه از سفسطه مفسرین

خدا توو آیه ۶۵ سوره زمر میگه:

وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْکَ وَإِلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکَ لَئِنْ أَشْرَکْتَ لَیَحْبَطَنَّ عَمَلُکَ وَلَتَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ

به تو و پیامبران پیش از تو وحى شده است که اگر شرک بیاورید اعمالتان ناچیز گردد و خود از زیان‌کنندگان خواهید بود.

اینجا آیه واضح داره میگه به تو و به بقیه پیامبران گفتیم که شرک نورزید که زیان می بینید. اما مفسر قرآن نظر دیگه ای داره. عین جملاتی که گفته اینه:

پیغمبران معصومند و شرک نمی ورزند. چنین خطابی گوشه زدن به دیگران است!

نمونه واضح شرک ورزیدنِ پیامبران، در داستان یوسف(ع) زمانی که در زندان بود اتفاق اُفتاد. وقتی که یوسف(ع) به اون دو نفر زندانی که قرار بودن از زندان آزاد بشن گفت:

سفارش من رو هم پیش پادشاه بکنید. یوسف(ع) خیلی زود متوجه اشتباهش شد و از خدا طلب بخشش کرد. خدا اون رو بخشید اما بخاطر این شرکی که ورزید، چند سال دیگه یوسف(ع) رو توو زندان نگه داشت.

بطور مثال در این لینک که سایت معتبری در پاسخ به سوالات دینیه، جوابی داده به یکی از سوالاتی که درباره خطای حضرت یونس(ع) پرسیده شده. خودتون برید مطالعه کنید و ببینید آیا متوجه می شید که بالاخره حضرت یونس(ع) خطا کرده یا نه؟

یک نمونه دیگه از اشتباهات پیامبران، داستان دو برادریه که واسه قضاوت پیش حضرت داوود(ع) رفتن که توو تفسیر نمونه، علامه طباطبایی قصد داره ثابت کنه که این یک رویا بوده و در واقعیت اتفاق نیفتاده.

اگه میخوای بیشتر درباره این داستان بدونی، پیشنهاد می کنم مقاله ماجرای داوود(ع) و قضاوت اشتباهش رو بخونید.

عصمت پیامبران

عصمت پیامبران


اشتباه و خطا توو جهان مادی، از طرفِ هر فردی حتی پیامبر خدا هم پذیرفته شده، چون بر اساس خاصیت جهان مادی جز این نمیتونه باشه.

چرا وقتی قرآن به صراحت میگه پیامبران خطا کردن اما بعد از استغفار، خداوند اونها رو مورد مغفرت و بخشایش خودش قرار داده، علمای دین ما همچنان اصرار دارن که بگن پیامبران هیچ اشتباهی مرتکب نشدند!

با وجود خدایی این چنین آمرزنده نگران اشتباهاتت نباش

خدا خیلی مهربون و غفوره. طبق آیه ۴۸ سوره نساء ، همه گناهان ما آمرزیده میشه به جز شرک به خدا

توو قرآن داستان خیلی از پیامبران اومده که مرتکب خطایی شدند اما خیلی زود استغفار کردند و خدا هم اونها رو بخشیده. داستان حضرت موسی(ع)، حضرت یوسف(ع)، حضرت یونس(ع)، حضرت داوود(ع) نمونه هایی از داستانهاست.

خداوند بارها و بارها به این نکته اشاره کرده، که اگه ایمان بیارید و عمل صالح انجام بدید گناهانتون آمرزیده میشه. خداوند بارها و بارها خودش رو غفور و رحیم معرفی کرده . خودش رو توبه پذیر و مهربان معرفی کرده.

احساس گناه بدترین نوع فرکانس ارسالی به جهانه که مانع ورود نعمتهای الهی به زندگی مون میشه. چرا؟ به یک دلیل خیلی ساده . چون احساس گناه باعث میشه احساس لیاقت ما نابود بشه. 

با وجود احساس گناه، ما دیگه خودمون رو بنده لایق خدا واسه دریافت نعمت ها و ثروت ها نمیدونم و به همین راحتی خودمون رو از نعمتهای خداوند دور و دورتر می کنیم.

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • hm31755 حسین مسعودی
  hm31755 حسین مسعودی
  بهمن ۲۰, ۱۳۹۹ ۱۰:۱۰ ق٫ظ

  سلام جناب طبسی
  لذت بردم ازاین مقاله واقعا چقدر این احساس گناه ریشه دار هستش اما همینکه بدونیم خدای ما کیست وکنترل ذهن داشته باشیم برای من لااقل حسم خیلی بهتراز قبل میشه
  سپاسگذار خداوندم هستم که هدایتم کرد وبا شما اشنا شدم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
برای تجربه سعادت و خوشبختی راهی بجز جدی گرفتن قرآن نداریم!
نوشتهٔ بعدی
مکالمه جنجالی من و خداوند; سوال و جوابهای جذاب بر اساس آیات قرآن
فهرست