اگر بخواهیم شخصیتِ ابراهیم نبی(ع) را در یک کلمه خلاصه کنیم، بدون شک تنها می‌توانیم از یک کلیدواژه استفاده کنیم.. توحید! ابراهیم(ع) نمونه‌ی عملیِ توحید است. توحیدِ ابراهیم(ع) بود که او را تبدیل به یک الگو ی مثال زدنی کرد.

و اگر بخواهیم بزرگترین مانعِ رسیدن به خواسته‌هایمان را در یک کلمه خلاصه کنیم، قطعاً و بدون شک، آن کلمه، شِرک است! ریشه‌ی تمام مشکلات‌ها و ناخواسته‌های زندگیِ‌مان، ریشه‌ی تمام نرسیدن‌هایمان، شِرک است.

زندگیِ ابراهیم(ع) پر است از مثال‌هایی که مرور هر کدامشان، نقطه‌های تاریک قلب‌مان را، نقطه‌های تاریک توحید‌مان را روشن می‌کند. و تکرارشان هر بار این روشنایی را بیشتر می‌کند.

تا آنجائی که ما هم باور می‌کنیم، می‌توانیم ابراهیمی زندگی کنیم. می‌توانیم توحیدی باشیم. ما تفاوتی با ابراهیم پیامبر نداریم. تفاوت ما با ابراهیم(ع) تنها در میزان ایمان ماست. تفاوت ما با ابراهیم(ع) تنها در میزان توحیدی بودنِ ماست.

میزان شجاعت ما در اقدام کردن، ارتباط مستقیم دارد به میزان توحیدی بودنمان! وقتی قدرت را تنها به خداوند می‌دهیم.

وقتی عوامل بیرونی را بی‌اثر ترین فاکتور در خلق شرایط زندگی‌مان بدانیم (این عوامل هر چیزی می‌تواند باشد، دولت، دلار، تورّم، همسر، والدین، کشور و هزاران عامل دیگر)، آن وقت شجاعت اقدام را در وجودمان پیدا می‌کنیم.

ابراهیم(ع) به عاملی مثل آتش هم قدرتی نداد. او ایمان داشت که اگر خدا بخواهد، حتی آتش هم برای او سرد می‌شود! او ایمان داشت که اگر خدا بخواهد، حتی بیابان بی آب و علف هم، برای همسر و فرزندش تبدیل به شهر می‌شود!

ابراهیم(ع) از همان ابتدا اینچنین ایمانی راسخ را در وجودش نداشت. او از شِرک به توحید رسید. ما هم می‌توانیم از ابراهیم(ع) الگو بگیریم. اتفاقات زندگیِ او و نتایجی که از آن اتفاقات گرفت، فراتر از انتظار بود.

فراموش نکنیم که نتایج بزرگ، ایمان بزرگ می‌خواهد. روی ایمان‌ به قدرت ربّ‌مان کار کنیم. هر روز کمی، فقط کمی توحیدی‌تر شویم. آن وقت است که نتایج، ما را شگفت زده خواهد کرد!

امیر طبسی _ انسان توحیدیعده کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عده‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عده کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سریع ترین و بهترین روش جذب خواسته ها
فهرست