کدام دین مورد تایید قرآن است؟

سلام به همه انسان های یکتاپرست و همراهان سایت انسان توحیدی. مقاله امروز اختصاص دارد به بررسی این موضوع که طبق آیات الهی قرآن، کدام دین مورد تایید خداوند است؟ نکته قابل تامل این است که، دین بسیاری از ما اسلام است تنها به این دلیل که والدین ما مسلمان بوده اند. اگر در خانواده ای مسیحی به دنیا می آمدیم، به احتمال بسیار زیاد اکنون دین ما مسیحیت بود!

عقل و منطق حکم می کند تا دین خود را آگاهانه انتخاب کنیم. به نظر شما مسئله مهمی همچون دین و مذهب می تواند تقلیدی باشد و کورکورانه؟ پیش از اینکه به موضوع اصلی بپردازیم، بهتر است واژه دین را تعریف کنیم. دین‌، یک قانون و راه الهی برای تمام امت‌هاست و در فرهنگ توحیدی از اولین پیامبر تا آخرین آنها، یک دین بیشتر نبوده و آن دین، یکتاپرستی است.

در مقابل دین، واژه شریعت‌ است که راهی برای هر یک از ملت‌ها و یا پیامبرانی است که بدان مبعوث شده‌اند و بر حسب شرایط و زمان‌ متفاوت بوده است. بجای واژه شریعت، قرآن در آیه ۴۸ سوره مائده از تعبیر منهاج‌ استفاده کرده است:

لِکُل‌ٍّ جَعَلْنَا مِنکُم‌ْ شِرْعَه‌ً وَمِنْهَاجًا

برای هر گروه از شما پیامبران‌، آیین و روشی مقرر کرده‌ایم‌.


دین و مذهب در قرآن
دین و مذهب در قرآن

 

نام کدام شریعت ها در قرآن ذکر شده است؟

شریعت حضرت ابراهیم‌: بنابر آنچه در قرآن نقل شده و شواهد تاریخی نیز مؤید آن است‌. از حضرت ابراهیم شریعت و کتاب مدونی بر جای نمانده است‌. از این رو در بین پیروان ادیان آسمانی هیچ مکتب و گروهی را نمی‌توان یافت که مدعی پیروی از شریعت ابراهیم باشند.

شریعت یهود: قرآن در میان همه شرایع آسمانی و پیامبران الهی گذشته‌، بیشترین شرح و تفصیل را به یهود و حضرت موسی اختصاص داده است‌.

شریعت مسیحیت‌ : پیروان حضرت عیسی مسیح (ع) شریعت مسیحیت را انتخاب کرده اند.

شریعت صابئین‌: واژه “صابئین‌” دوبار در قرآن آمده است‌: (آیه ۶۲ سوره بقره ، آیه ۱۷ سوره حج) واژه صابئین مشتق از مصدر “صبأ” و به معنای کسانی است که از دین خارج شده و به دین دیگری گرویده‌اند.

شریعت مجوس: واژه مجوس تنها یک بار در قرآن آمده است‌. (آیه ۱۷ سوره حج)
دلایل مختلفی، از جمله اینکه نام آنها در قرآن کنار ادیان آسمانی و در برابر مشرکان قرار گرفته است ـ نشان می‌دهد آن‌ها دین و کتاب و پیامبری داشته‌اند.

شریعت اسلام‌: طبق آنچه به ما گفته اند، مسلمان کسی است که دین اسلام را به عنوان دین خود برگزیده باشد. به عبارت دیگر، دین پیروان حضرت محمد(ع)، اسلام است و آن شخص را مسلمان می نامند. اما معنای واژه مسلمان، مختص پیروان دین اسلام یا همان دین محمد(ص) نمی باشد. خداوند در آیه ۱۳ سوره شوری می فرماید:

شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ مَا وَصَّىٰ بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَمَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَمُوسَىٰ وَعِیسَىٰ أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ

خدا شرع و آیینی که برای شما مسلمین قرار داد حقایق و احکامی است که نوح را هم به آن سفارش کرد و بر تو نیز همان را وحی کردیم و به ابراهیم و موسی و عیسی هم آن را سفارش نمودیم که دین خدا را بر پا دارید و هرگز تفرقه و اختلاف در دین مکنید.

همچنین در آیه ۶۷ سوره آل عمران می فرماید:

مَا کَانَ إِبْرَاهِیمُ یَهُودِیًّا وَلَا نَصْرَانِیًّا وَلَٰکِنْ کَانَ حَنِیفًا مُسْلِمًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ

ابراهیم نه یهودى بود نه نصرانى، بلکه حنیفى مسلمان بود و از مشرکان نبود.

همانطور که در آیات ذکر شده مشاهده می کنید، معنای مسلمان از نظر قرآن، یعنی کسی که در برابر خداوند تسلیم باشد. بر اساس آیات مذکور و همچنین آیه ۱۹ سوره آل عمران که خداوند می فرماید: إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ برداشت می شود که دین تمام پیامبران اسلام و همگی مسلمان ( تسلیم در برابر خداوند) بوده اند.

شناخت اسلام با آیات قرآن

شناخت اسلام حقیقی با آیات قرآن

خداوند در آیه ۳۲ سوره روم می فرماید: مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا کُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَیْهِمْ فَرِحُونَ

از آنان مباشید که دین خود را پاره‌پاره کردند و فرقه‌ فرقه شدند و هر فرقه‌اى به هر چه داشت دلخوش بود.

و این دقیقا همان کاری است که ما انجام داده ایم. وجود این همه دین و مذهب با نامهای مختلف در دنیا ( یهودی، مسیحی، مسلمان، شیعه ، سنی و …) یعنی همان فرقه فرقه شدن از نگاه قرآن و البته هر فرقه ای نیز خود بر حق می داند و به آنچه فرقه خود می گوید دلخوش است.

آنچه میزان خداوند برای سنجش افراد است، ایمان آنهاست. اینکه شریعت شما کدام شریعت است تفاوتی نمی کند. بلکه ایمان و کفر است که تفاوت ایجاد می کند. زیرا طبق آیه ۶۲ سوره بقره خداوند می فرماید:

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالنَّصَارَىٰ وَالصَّابِئِینَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ

کسانى که ایمان آوردند و کسانى که آیین یهودان و مسیحیان و صابئان را برگزیدند، اگر به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند و کارى شایسته کنند، خدا به آنها پاداش نیک مى‌دهد و نه بیمناک مى شوند و نه محزون.

خداوند در آیه ۱۳۵ سوره بقره می فرماید:

وَقَالُوا کُونُوا هُودًا أَوْ نَصَارَىٰ تَهْتَدُوا ۗ قُلْ بَلْ مِلَّهَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ

گفتند: یهودى یا نصرانى شوید تا به راه راست افتید. بگو: ما کیش یکتاپرستى ابراهیم را برگزیدیم و او مشرک نبود.

خداوند در این آیه به حضرت محمد(ص) می فرماید: پیرو آئین ابراهیم باش که او موحد بود و مشرک نبود. به نظر شما چرا خداوند نفرمود پیرو دین مسیح یا یهود یا هر دین دیگری باش، زیرا هر کدام از ادیان راهی هستند از هزاران راه برای رسیدن به خدا و یکتاپرستی. به همین دلیل خداوند به محمد فرمود الگوی تو کسی باشد که یکتاپرست بود و نام مذهب یا دین خاصی را ذکر نکرد.

نتیجه گیری: برای خداوند هیچ تفاوتی نمی کند که ما چه مذهب و شریعتی داریم. همانطور که در مباحث گذشته اشاره شد. خداوند انسان نیست. خداوند یک پادشاه قدرتمند نیست. خداوند یک انرژی جاری در لحظه حال است. خداوند سیستم است. برای چنین موجودیتی هیچ تفاوتی ندارد که اسم مذهب یا شریعت من و شما چیست. این اسم ها همان فرقه فرقه کردن دین است که از سوی خداوند مورد مذمت قرار گرفته است. آنچه مهم است فرکانس افراد است. فرکانس ما، فرکانس ایمان است یا کفر؟

به یاد داشته باشیم، اگر می خواهیم نتایج زندگی مان متفاوت از آنچه باشد که اکنون هست، باید دیدگاه خود را درباره خداوند و دین تغییر دهیم. انسان توحیدی یکتاپرست است، با هر دین و مذهبی.. آری! ما نیز باید پیرو آیین ابراهیم باشیم که او موحد بود و مشرک نبود.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام جناب طبسی
  ممنونم خیلی چیزها اموختم امیدوارم دراین مسیری که هستید ثابت قدم وبا ایمان پیشرفتکنید
  خدایا سپاسگذاری ازخودت را روزیم فرما
  جناب طبسی فهمیدم تمام مشکلاتم از بی خداییست از شرکه از قدرت دادن به همه کس و همه چیز هستش
  سخته کنده شدن ازش ولی از خودش مدد میخواهم کمک کنه ابراهیمی باشیم
  مقاله ات فوقالعاده بود دست کم برای من حدود ۱ساعت زمان برد تا هضمش کنم خدایا شکرت
  ازت خواهشی دارم سوره حمد و توحید را برام با قلم روانت بازش کنی عاشق خواندن مقالهات شدم
  خدایا شکرت که هدایتم کردی و هرروز درحال هدایتم هستی از انچه که میخواهم برای رسیدن به خودت آمین

  پاسخ
  • سلام.. ممنون.. نظر لطف شماست.. چشم به محض فراهم شدن شرایط و کسب آگاهی های جدید درباره آیات سوره توحید و حمد که کلید قرآن هستند. بصورت مقاله یا فایل صوتی در سایت قرار میدم..

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
آیه گرافی بر اساس قوانین
نوشتهٔ بعدی
تنها خداوند هدایت می کند
فهرست