هر کس بر اساس مداری که در آن است آگاهی های قرآن را درک می کند!

ما در تمام نمازهایمان اولین سوره از قرآن یعنی سوره فاتحه یا (همان سوره حمد) را بارها و بارها می خوانیم. بسیاری از ما معنای آنچه را که می خوانیم، نمی دانیم! در سوره حمد می خوانیم اهدنا الصراط المستقیم. خدایا ما را به راه راست و صراط مستقیم هدایت کن. سوره حمد در همان ابتدا با یادآوری دو ویژگی رحمن و رحیم بودن خداوند آغاز می شود.

بسیاری از ما بعد از چندین سال نماز خواندن و تکرار آیه بسم الله الرحمن الرحیم ( به نام خداوند بخشنده و مهربان) تصور می کنیم بخشنده بودن خداوند یعنی ما وقتی گناهی مرتکب می شویم خداوند ما را می بخشد!

بخشنده بودن خداوند در این آیه اشاره به عطا کردن نعمت از طرف خداوند به ماست، آن هم فراوان و بی حساب!

در انتهای سوره حمد می گوییم اهدنا الصراط المستقیم یعنی خدایا ما را به راه راست و مستقیم هدایت کن. کلمه ‘اهدنا’ تنها دو بار در قرآن آمده است. یک بار در سوره حمد و یک بار هم در آیه ۲۲ سوره ص که دو برادر پیش داوود نبی(ع) می روند و از او می خواهند که آنها را به راه عدالت و برابری هدایتشان کند.

نکته ای که قابل تامل است این است که ما فقط یک بار از خداوند می خواهیم که ما را هدایت کند و خداوند در سوره ها و آیه های بعدی قرآن، بارها و بارها ما را هدایت می کند.

یا ایها الناس، یا ایها الذین امنوا…

این یعنی کافیست یک بار از خداوند درخواست کنیم تا همان لحظه اجابت شود و ما را از هزاران راه و از طریق هزاران دستی که بر روی زمین دارد هدایت کند. هدایت می شوی به شرط داشتن ایمان، به شرط داشتن باور، به شرط ارسال فرکانس خواسته ات!

وقتی قرآن را می خوانیم می بینیم خداوند برای دو گروه از واژه ‘یا ایها ‘استفاده می کند در بعضی از آیات می گوید ‘یا ایها الناس… ‘و در بعضی آیات با واژه ‘یا ایها الذین امنوا…’ ما را مخاطب قرار می دهد.


یا ایها الناس - یا ایها الذین امنوا

یا ایها الناس – یا ایها الذین امنوا

معنای این دو بسیار متفاوت است و جنس شان با هم فرق می کند. در آیاتی که با ‘یا ایها الناس’ آغاز می شود، خداوند در آن آیات خود را  به عنوان ‘رب ‘ یعنی کسی که تنها فرمانروای جهانیان است، یعنی کسی که تنها منبع قدرت است خودش را معرفی می کند.

زیرا همین که ما بدانیم فقط یک قدرت در این جهان وجود دارد که کل کیهان را رهبری می کند باعث می شود بسیاری از باورهای ما و به دنبال آن اقدامات ما و به دنبال آن نتایج زندگی ما تغییر کند.

به عنوان مثال در آیه ۵۷ سوره یونس خداوند اینگونه می فرماید:

یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُم مَّوْعِظَهٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَ شِفَاءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَهٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ

اى مردم، به یقین، براى شما از جانب پروردگارتان اندرزى، و درمانى براى آنچه در سینه‌هاست، و رهنمود و رحمتى براى گروندگان آمده است.

قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِّمَّا یَجْمَعُونَ

بگو: به فضل و رحمت خداست که [مؤمنان‌] باید شاد شوند و این از هر چه گرد مى‌آورند بهتر است

تفاوت مدارها در قرآن!

در این آیه ابتدا با ‘ایها الناس’ آغاز می شود و می خواهد به همه مردم اندرز بدهد و بگوید به شما راه حلی می دهم که می تواند شما را به همه خواسته هایتان برساند. می خواهم شما را به مسیری هدایت کنم که آنجا فضل و رحمت خداوند بی انتهاست.

اما همین راه حل که برای همه مردم، یک اندرز و نصیحت است برای آنها که ایمان آورده اند به عنوان هدایت است.

یعنی طبق قانون، آنهایی که ایمان می آورند و خداوند و قوانینش را باور می کنند با عمل به این آیه از عامه مردم جدا می شوند. خداوند قوانین را برای همه بیان کرده است ولی آنها که ایمان دارند به این قوانین عمل می کنند و همین عمل به قوانین است که باعث خلق نتایج متفاوت در زندگی مان می شود.

در آیه ۱۰۸ سوره یونس نیز خداوند می فرماید:

قُلْ یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَکُمُ الْحَقُّ مِن رَّبِّکُمْ فَمَنِ اهْتَدَى فَإِنَّمَا یَهْتَدِی لِنَفْسِهِ وَ مَن ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیْهَا و َمَا أَنَا عَلَیْکُم بِوَکِیلٍ

بگو: اى مردم، حق از جانب پروردگارتان براى شما آمده است. پس هر که هدایت شود به سود خود هدایت مى‌یابد و هر که گمراه گردد به زیان خود گمراه مى‌شود  و من بر شما نگهبان نیستم

خداوند می فرماید حق (یعنی همان قوانینی که خداوند به ما آموزش می دهد) از طرف رب و پرودگارمان برای همه آمده است. خداوند می فرماید به مردم بگو که منِ پیامبر هیچ کاری برای شما نمی توانم انجام دهم. حتی خود خداوند هم برای ما صلاحی در نظر نگرفته است.

حق همان است که بیان شده است. اینکه ما در صراط مستقیم قرار بگیریم تنها به نفع خودمان است و اگر گمراه شویم و به بیراهه برویم نیز تنها به زیان خودمان است.

ما در ابتدا از خداوند هدایت خواستیم و او در ادامه آرام آرام ما را هدایت می کند. به همان صراط مستقیمی که به شرط داشتن ایمان، به ما وعده داده است.

خداوند در آیات مختلف با جمله ‘یا ایها الذین امنوا… ‘ اقداماتی را که باید انجام دهیم تا در صراط مستقیم قرار بگیریم به ما آموزش می دهد. اقداماتی مانند صبر داشتن، خدا را بسیار یاد کردن، شرک نورزیدن، ایمان داشتن و … .

مدار ‘یا ایها الذین امنوا’ مداری است که ‘یا ایها الناس’ نمی تواند آن را درک کند. آنها باید هدایت خداوند را بپذیرند و بعد آرام آرام در مدار آنها که ایمان آورده اند یا همان ‘یا ایها الذین امنوا’ قرار گیرند.

پس در قدم اول باید خداوند را به عنوان رب، به عنوان تنها فرومانروای جهان هستی باور کنیم و بعد از آن است که آرام آرام همان رب ما را به مدار ایمان آورندگان هدایت می کند.

 خداوندا ما را به راه راست هدایت کن

راه آنهایی که به ایشان نعمت و ثروت داده ای

نه راه کسانی که بر آنها خشم کرده ای و و نه راه گمراهان

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نیروی تجسم و خیال بسیار قدرتمند است; آن را دست کم نگیر!
نوشتهٔ بعدی
روی همه حساب کردیم نتیجه نگرفتیم! یکبار روی خدا حساب کنیم!
فهرست