آیه ۱۱۸ سوره هود

طبق قوانین جهان هستی، طبق آنچه که قانون گذار (خداوند) تعیین کرده است، این جهان تمام عقاید، تفکرات، دیدگاه ها، نظرات، سلایق و … را می پذیرد. این موضوع که همه در این جهان به یک شکل فکر کنند، یه یک شکل عمل کنند، اعتقادات یکسان داشته باشند جزو قوانین خداوند نیست.

خداوند در آیه ۱۱۸ سوره هود می فرماید:

وَلَوْ شَاءَ رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّهً وَاحِدَهً ۖ وَلَا یَزَالُونَ مُخْتَلِفِینَ

و اگر پروردگارت می‌خواست، همه مردم را یک اُمّت واحد (بدون هیچگونه اختلاف) قرار می‌داد ولی آنها همواره مختلفند

خداوند در این آیه از وَلَوْ شَاءَ استفاده کرده است. شاء از ریشه شیء است یعنی مشیت الهی. مشیت الهی همان سُنت های الهی و قوانین بی تغییر خداوند است.

خداوند در بعضی از آیات از عبارت وَلَوْ شَاءَ استفاده می کند. این عبارت می خواهد بگوید اگر خداوند می خواست کاری را انجام دهد بدون شک قدرت انجام آن را داشت اما آن اقدام جزو قوانین خداوند نبوده است. خداوند از قوانین خود تخطی نمی کند. به قول قرآن سنت های الهی تغییرناپذیر هستند.

بطور مثال در آیه بالا خداوند می گوید اگر می خواستم می توانستم همه شما را یک اُمت قرار دهم. در این صورت افراد هیچ اختلافی با هم نداشتند. ظاهر قضیه می گوید اگر این اتفاق رخ می داد، دنیا، گل و بلبل می شد. اما این برخلاف قوانین و عدالت خداوند است.

خداوند یک امت واحد نمی خواهد

طبق قانون، خداوند به همه انسانها اختیار کامل داده است که هر گونه که می خواهند فکر کنند، هر گونه که می خواهند باور کنند، هر گونه که می خواهند رفتار کنند. البته طبق همان قوانین نیز نتایج اعمال و رفتار خود را دریافت کنند.

عده ای می خواهند برخلاف قوانین خداوند عمل کنند! آنها می خواهند همه مثل آنها فکر کنند، دین آنها را داشته باشند، عقاید آنها را داشته باشند. اتفاقات بی شماری در طول تاریخ به وقوع پیوسته است که اثبات می کند این تفکرات با شکست مواجه شده است.

هر اقدامی بر خلاف قوانین خداوند باشد بدون شک، شکست خواهد خورد. این یک قانون است.

نتیجه گیری:

شما تنها می توانید زندگی خودتان را تغییر دهید. شما نمی توانید حتی نزدیک ترین افراد در زندگی تان را به اجبار تغییر دهید. خداوند این را نخواسته است شما هم بهتر است نخواهید. آن انرژی ای که برای تغییر دیگران صرف می کنید، برای تغییر در زندگی خودتان به خرج دهید تا نتیجه بخش باشد.

افراد بزرگی در طول تاریخ بوده اند که تلاش داشتند همه مثل آنها فکر کنند، اما نتیجه تلاششان مشخص است. گروه ها و حزب هایی بودند که می خواستند همه مثل خودشان فکر کنند اما شکست تنها نتیجه ای بود که گرفتند. عده ای کشف حجاب کردند. عده ای به زور باحجاب می کنند.. اما آنچه که آنها می خواستند نشد. هر خواسته ای که برخلاف قوانین باشد اجابت نخواهد شد.

باز هم لازم است این نکته را یادآوری کنیم که:

هر اقدامی بر خلاف قوانین خداوند باشد بدون شک، شکست خواهد خورد

امیر طبسی


آیه 118 سوره هود

آیه ۱۱۸ سوره هود

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
افکارت را پاک کن!
نوشتهٔ بعدی
از علاقت پول بساز!
فهرست