هرگز نمی‌توان با تقلید کورکورانه به حقیقت خداوند و ایمان رسید!

مرجع تقلید شما کیست؟ قبل از پاسخ به این سوال بیاییم سوال دیگری را پاسخ دهیم. آیا در مسائل مربوط به دین می توان تقلید کرد؟ اصولا چرا باید درباره احکام دین تقلید کنیم؟ آیا می توان با تقلید به حقیقت ایمان رسید؟ خداوند در قرآن چه نظری دارد؟

حدود یک میلیارد مسلمان در دنیا هستند که بعد از ۱۴۰۰ سال هنوز درباره احکام دین مشترک خود (اسلام) به توافق نرسیده اند! بطور مثال درباره وضو گرفتن. عده ای می گویند برای مسح پا، کافیست بخشی از روی پا را مسح کنیم و عده ای دیگر می گویند باید همه پا شسته شود!

درباره نحوه نماز خواندن، عده ای با مُهر نماز می خوانند، عده ای بدون مُهر.. عده ای دست هایشان را روی هم می گذارند و نماز می خوانند ، عده ای دیگر دست هایشان را در موازات پاهایشان قرار می دهند و نماز می خوانند!

ایمان با تقلید بدست نمی آید!

همه این افراد مدعی هستند که دین آنها دُرست است و حق با آنها است. با چه استدلال و منطقی؟ بر اساس احادیث و روایات! ببینیم خداوند درباره وضو در آیه ۶ سوره مائده چه می گوید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ وَإِنْ کُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا وَإِنْ کُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَأَیْدِیکُمْ مِنْهُ مَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَکِنْ یُرِیدُ لِیُطَهِّرَکُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ

اى کسانى که ایمان آورده‌اید، چون به نماز برخاستید، صورت و دستهایتان را با آرنج بشویید و سر و پاهایتان را تا قوزک مسح کنید. و اگر جُنب بودید خود را پاک سازید. و اگر بیمار یا در سفر بودید یا از جاى قضاى حاجت آمده بودید یا با زنان نزدیکى کرده بودید و آب نیافتید با خاکى پاک تیمم کنید و صورت و دستهایتان را با آن مسح کنید. خدا نمى‌خواهد شما در رنج افتید، بلکه مى‌خواهد که شما را پاکیزه سازد و نعمتش را بر شما تمام کند، باشد که سپاس گزارید.

همه ما اصل را فراموش کرده ایم!

  • فقه های شیعه و اهل سنت درباره معنای کلمه «الی»، عبارت «ارجلکم» و کلمه «کعبین» با هم اختلاف دارند. شیعیان با استناد به این آیه دست‌ها را از بالا به پایین می‌شویند و بخشی از روی پاها را مسح می‌کنند ولی اهل سنت شستن از بالا به پایین را لازم نمی‌دانند و بیشتر به شستن همه پا نظر دارند. شیعیان به جز آیه وضو به روایات بسیاری که از اهل بیت (ع) درباره وضو و جزئیات آن نقل شده استناد می‌کنند. منبع

همه ما اصل را فراموش کرده ایم و خود را درگیر فرعیات دین کرده ایم. برای خداوند ایمان ما ملاک است نه نحوه شستن دست و پایمان! خداوند تنها به فرکانس ما پاسخ می دهد.


تقلید کورکورانه در دین

تقلید کورکورانه در دین

اما عده ای هنوز درگیر این هستند که پای خود را تا کجا باید مسح کنند!! عده ای وقتی به دشت و صحرایی می روند و می خواهند نماز بخوانند مشکل قبله دارند. باید آنقدر دقیق بایستند که سرشان به کعبه برخورد کند در غیر اینصورت نمازشان باطل است!!

قدری تفکر لازم است…

خداوند یک پادشاه قدرتمند نیست که آن بالا نشسته باشد و نحوه وضوگرفتن من و شما را بررسی کند که اگر به یک نقطه از پوست مان آب نرسد وضویمان را باطل اعلام کند و ما را به قعر جهنم بیاندازد!

 پیشنهاد می کنم کتاب ‘خداوند انسان نیست’ را از طریق بخش محصولات سایت تهیه کرده و مطالعه کنید. مطمئن باشید بعد از مطالعه کتاب، بسیاری از سوالات بی جواب تان پاسخ داده خواهد شد

دلیل همه این کج فهمی ها این است که یک بار، حتی یک بار قرآن را کامل نخوانده ایم. درباره آیات آن تفکر نکرده ایم. همه ما ادعای مسلمانی داریم و بهشت را حق مسلم خودمان می دانیم.

همه ما به تمام کتابهای احادیث، روایات و رساله های مراجع تقلید مسلط هستیم، اما حتی یک بار خودمان قرآن را نخوانده ایم تا ببینیم خداوند چه می خواهد به ما بگوید!

خداوندی که قرآن معرفی می کند، مو را از ماست بیرون نمی کشد! بلکه بسیار انعطاف پذیر است. در چه موردی؟ درباره هر آنچه که فرع و حاشیه باشد. اینکه تا کجا دست و پایمان را بشوییم اصل نیست! اینکه قبله مان چقدر دقیق است اصل نیست! اینکه اینقدر در آنچه که روزه را باطل می کند دقیق شویم اصل نیست!

فرکانس ما تعیین کننده است!

خداوند تنها و تنها درباره آنچه که اصل است مُحکم و قاطع برخورد می کند. خداوند تنها درباره قوانینش هیچگونه انعطافی ندارد! آنکه کافر و مُشرک است بدون هیچ احساس دلسوزی و ترحمی به جهنم می رود. حتی درباره آمرزش گناهان می فرماید: همه گناهان شما را می آمرزم به جز شِرک!

آنچه که نتایج زندگی ما را رقم می زند فرکانس های ما است نه حرف و عمل ما! اینکه قرار باشد یک ذکر خاص، یک نماز خاص، یک عبادت خاص زندگی ما را متحول کند طبق قوانین خداوند از اساس اشتباه است.

مهم این است که آن ذکر، نماز یا عبادت را با چه احساسی، با چه نیتی و با چه فرکانسی انجام می دهیم. این احساس ما است که خالق نتایج زندگی ماست.

فرکانس ایمان یا فرکانس کفر!

آیا در طول روز احساس آرامش، احساس امید، احساس شادی، احساس توکل داریم.. یا احساس ترس، احساس نگرانی، احساس کمبود، احساس ضعیف بودن بر ما غلبه می کند.

همه احساسات خوب از ایمان سرچشمه می گیرد و همه احساسات بد از ضعف ایمان، کفر یا شرک سرچشمه می گیرد. به همین دلیل است که طبق قوانین بی تغییر خداوند، تنها فرکانس ما است که مهم است.

فرکانس ایمان یعنی اعتماد به هدایت خداوند و نتیجه این اعتماد و توکل چیزی به جز تجربه نعمت و ثروت خداوند نیست. نتیجه کفر و شرک نیز کاملا مشخص است و نتیجه ای به جز بدبختی و فلاکت و مشکلات بی انتها ندارد. این یک قانون است.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
چه کسی گفته است وحی مخصوص پیامبران است؟ خداوند به همه وحی می‌کند!
نوشتهٔ بعدی
یک عمر دعای کمیل را به عربی خواندیم; یک بار هم به فارسی بخوانیم!
فهرست