از نظر قرآن حجاب یک اجبار نیست، یک انتخاب است! نظر قرآن درباره حجاب خواندنی است!

در مورد حجاب خانم ها بسیار حدیث و روایات شنیده ایم و دستورات مختلفی از طرف علمای زمان صادر شده است. اکنون بیایید یک بار هم به کلام خداوند در قرآن مراجعه کنیم و بدون تعصب و ذهنیت های قبلی و هر گونه پیش داوری، کلام خداوند را در قرآن با یکدیگر بررسی کنیم تا ببینیم نظر خداوند درباره حجاب چیست؟

خداوند در قران تنها در ۲ آیه در مورد حجاب صحبت کرده است. یکی در آیه ۳۱ سوره نور و دیگری آیه ۵۹ سوره احزاب.

خداوند در آیه ۵۹ سوره احزاب می فرماید:

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا

اى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند نزدیکتر است، و خداوند آمرزنده مهربان است.

آیه ۵۹ سوره احزاب درباره افرادی صحبت می کند که در آن زمان مزاحم نوامیس مردم شده و کسانی را که به تازگی مسلمان شده اند را مورد آزار و اذیت قرار می داده اند. خداوند به پیامبر(ص) توصیه می کند که به زنان و دختران خود و همچنین بقیه زنان مومن بگو که آن چیزی که روی سرشان است را به خودشون نزدیک تر کنند تا آنها که در دلشان مرضی هست برای آنها ایجاد مزاحمت نکنند.

پس در این آیه خداوند به زنان مومن توصیه می کند با توجه به شرایط آن زمان و برای آنکه مورد آزار و اذیت قرار نگیرند خود را بیشتر بپوشانند. در ضمن در این آیه هیچ گونه عذابی برای کسانی که این توصیه خداوند را اجرا نمی کنند، نیامده است. زیرا این پیشنهاد تنها برای آسایش زنان مومن آمده است و فواید عمل به این توصیه و یا ضررهای عدم اجرای آن تنها متوجه خودشان است.

آیه ۳۱ سوره نور چه می گوید:

خداوند در آیه ۳۱ سوره نور می فرماید:

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَ لَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَهِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ و َلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ

و به زنان مؤمن بگو که چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار که پیداست آشکار نکنند و شال خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشکار نکنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همکیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود که رغبت به آن ندارند، یا کودکانى که از شرمگاه زنان بى‌خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده‌اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار گردید.


حجاب در قرآن

حجاب در قرآن

پیش از توضیح این آیه لازم است به یک نکته مهم درباره نحوه مطالعه قرآن اشاره کنیم. تنها وقتی می توانیم متوجه معنای یک آیه مشخص در یک سوره مشخص شویم که چند آیه قبل تر و چند آیه بعد تر از آن را نیز بخوانیم. درست شبیه به خواندن کتاب داستان که تا وقتی چند پاراگراف قبل و بعد آن را نخوانیم متوجه نمی شویم که کتاب درباره چه موضوعی صحبت می کند.

آیات سوره نور به طور کلی می خواهد به عبارت ساده تر، فرهنگ آداب و معاشرت را به اعراب دوره جاهلیت آن زمان آموزش دهد. می توانید در صورت تمایل از اینجا سوره نور را مطالعه کنید.

معنای خُمُر چیست؟

در آیه ۳۱ سوره نور از کلمه (بِخُمُرِهِنَ) استفاده کرده است. ریشه این کلمه (خمر) هست که ۷ مرتبه در قرآن تکرار شده است. در ۶ بار دیگر که در آیات مختلف آمده است به معنای شراب آمده و جمع ریشه (خمر) می شود. خمار چیزی شبیه شال است که عربها بر روی سرشان می گذارند تا آفتاب سوزان آنها را آزار ندهد و از گرد و خاک آن مناطق در امان بمانند.

مردان عرب نیز از خمار استفاده می کنند. خمار شبیه شال است که  وقتی بر روی سر گذاشته می شود گوشه های آن آزاد است و بر روی شانه ها افتاده است. خداوند در آیه ۳۱ سوره نور می فرماید: به زنان و دخترانت بگو طوری این شال را ببندند که گریبان یا همان گردن آنها را بگیرد تا مردها نبینند و تحریک نشوند.

برای گریبان از کلمه (جیوبهن) استفاده کرده که به معنای گریبان است که منظور همون سینه ها است که ریشه این کلمه ۳ بار در قرآن تکرار شده است.

و در ادامه آیه خداوند توضیح می دهد که به زنان مومن بگو از نگاهشان فرو کاهند و عفت خویش حفظ کنند و زینت خویش جز آنچه آشکار است، آشکار نسازند و آن چیزی را که بر روی سر بسته اند (خمار) بر گریبان بیندازند و زینت خویش آشکار نسازند جز برای شوهرانشان، پدرانشان، پدر شوهرانشان، برادرانشان، برادر زاده هایشان، خواهر زاده هایشان و بقیه زنان و بردگان تحت تسلط شان و خدمتگزاران تحت تبعیت شان که بی رغبت به زنان هستند و کودکانی که به شرمگاه زنان اگاه نشده باشند.

قدری تفکر لازم است..

اکنون باید قدری تفکر کنیم. با توجه به اینکه کتاب قرآن در عربستان نازل شده است و از طرفی همه عرب ها بدلیل آفتاب سوزان و گرد و خاک، چه زن و چه مرد همه خُمار به سر می بسته اند، خداوند دستور داده است با همان خُمار سینه های خود را بپوشانند. یعنی اگر قرآن در جایی نازل می شد که هوا آنقدر گرم نبود و آفتاب سوزانی نداشت و به عبارت بهتر شرایط تغییر می کرد، قطعا دستورات نیز با توجه به شرایط تغییر می کرد.

این نکته را فراموش نکنیم که قرآن را نمی توان جدا از شرایط پیامبر(ص) و همچنین شرایط جامعه ای که پیامبر(ص) در آن زندگی می کرد جدا کرد. بعضی از آیات کاملا منطبق با شرایط آن زمان و حتی هماهنگ با شرایط جغرافیایی آن منطقه بوده است و این دیدگاه که همه آیات قرآن بدون توجه به زمان و مکان باید اجرا شود کاملا اشتباه است.

همه افراد در همه جای دنیا حتی در همان زمان پیامبر(ص)، خُمار بر سر نمی بستند که بخواهند با توجه به آیه ۳۱ سوره نور آن را بر روی گریبانشان بیاندازند. به عبارت دیگر به جز مناطق عرب نشین، بقیه جاهای دنیا چیزی بر روی سرشان نبوده که بخواهند آن را روی سینه هایشان بکشند. پُر واضح است که این آیه تنها برای آن منطقه جغرافیایی و با توجه به شرایط آب و هوایی آنجا، بر قلب پیامبر نازل شده است.

اگر پیامبر(ص) در یک کشور دیگر و در شرایط آب و هوایی دیگر زندگی می کرد قطعا و بدون شک آیه به شکل دیگری نازل می شد. اکنون با توجه به این توضیحات قدری درباره ضرورت داشتن روسری و چادر قدری تفکر کنیم!

در هیچ کجای این آیه یا آیات دیگر قرآن، نیامده است که مرد نمی تواند با زن دست بدهد یا مرد برای نشان دادن علاقه و احساسش به طرف مقابل او را در آغوش بگیرد. البته گفته است پاک دامن باشید و گریبانتان را تنها برای کسانی که در آیه ۳۱ سوره نور آمده است می توانید آشکار کنید.

متاسفانه عده ای همان خُماری را که عرب ها برای محافظتشان از آفتاب و گرد و خاک بر روی سرشان می گذاشته اند را به اسم دین و به عنوان روسری و حتی بالاتر از آن به عنوان چادر بر سر زنان مسلمان کرده اند.

زنان را محدود کرده اند و شعار می دهند که حجاب محدودیت نیست. آری درست است.. حجاب محدودیت نیست اما حجابی که قرآن معرفی می کند نه حجابی که روایات و احادیثی (که گاهی حتی بر خلاف قرآن است) به ما معرفی کرده است!

قرآنی که به دست ما رسیده است به وضوح می گوید حجاب یک انتخاب است نه یک اجبار

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تحلیل ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی بر اساس قوانین جهان هستی! حتما بخونش!
نوشتهٔ بعدی
اولو الالباب چه کسانی هستند؟ چگونه می‌توانیم اولوا الالبات باشیم؟
فهرست