[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط < 1 دقیقه

خیلی‌ها اعتقاد دارند زندگی ما آدمها جبر است نه اختیار. خیلی‌ها باور دارند کنترل زندگیِ ما، دستِ خداوند است و این یعنی جبر. اما قرآن را که می‌خوانیم، می‌بینیم بارها و به شیوه‌های مختلف می‌خواهد به ما بگوید: نتایج زندگیِ ما، حاصل افکار، باورها، اعمال و رفتار خود ماست.

بارها از عباراتی مثل بما قدمت ایدیهم.. بما کانوا یعملون.. بما کانوا یکسبون استفاده می‌کند. بارها تأکید می‌کند خداوند به کسی ظلم نمی‌کند.

بپذیریم که نتایج مثبت یا منفیِ زندگی ما، بازتاب اعمال خودِ ماست. بازتاب‌های مثبت و گاهی هم منفی! همه‌ی اعمال ما چه کوچک و چه بزرگ، بازتاب دارد. همه‌ی اعمال ما فرکانس دارند.

و طبق قانون، همه‌ی فرکانسهای ما توسط سیستم خداوند، دقیق و بی‌نقص پاسخ داده می‌شود. حتی به کوچکترین و شاید از نظر ما بی‌اهمیت‌ترین فرکانس!

فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ

وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ

بیایید از این سیستم بازتاب اعمال به نفع خودمان استفاده کنیم. به کمک قانون بازتاب، خواسته‌هایمان را خلق کنیم، اهدافمان را تیک بزنیم.

کنترل رفتار، نیاز به کنترل افکار دارد. ذهن جایگاه نجواهای شیطان است. ذهنی که از ما می‌خواهد حرکت نکنیم. قدم برنداریم. تا خدایی نکرده امنیّت‌مان به خطر نیفتد! ذهن دنبال راحتی است. دنبال لذت‌های زودگذر است… .

رفتارهایی که بر اساس نجواهای ذهن رقم می‌خورد، قطعا بازتاب مثبتی ندارد. رفتارهایی که مبنایش لذت‌های زودگذر باشد، مبنایش هوایِ نفس باشد. قطعا بازتاب مثبتی ندارد.

برای خلق زندگیِ‌مان آنطور که می‌خواهیم (که حاصل بازتاب مثبت اعمال ماست) راهی بجز کنترل ذهن (تقوا) نداریم.

ایمان بیاوریم که برای رسیدن به سعادت در دنیا و آخرت، تنها به یک مهارت نیاز داریم. تنها به یک توانایی نیاز داریم. توانایی کنترل ذهن یا همان تقوا داشتن.

بهشت را به بها دهند، نه به بهانه!

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست