[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

فلسفه‌ی تمام ذکرهایی که در تمام ادیان سفارش شده است، در احساس و باوری است که در ما می‌سازند. ذکر انشااله یا همان ان یشاء الله که در قرآن آمده است هم، از این قاعده مستنثی نیست!

اینکه در آیات 23 و 24 سوره کهف، پیامبر(ص) مورد سرزنش قرار می‌گیرد، که چرا انشااله نگفته است، بدلیل عدم توجّه به قوانین خداوند است.

وَلَا تَقُولَنَّ لِشَيْءٍ إِنِّي فَاعِلٌ ذَٰلِكَ غَدًا

هرگز مگوى: فردا چنين مى‌كنم.

إِلَّا أَنْ يَشَاءَ اللَّهُ ۚ وَاذْكُرْ رَبَّكَ إِذَا نَسِيتَ وَقُلْ عَسَىٰ أَنْ يَهْدِيَنِ رَبِّي لِأَقْرَبَ مِنْ هَٰذَا رَشَدًا

مگر خداوند بخواهد. و چون فراموش كنى، پروردگارت را به يادآر و بگو: شايد پروردگار من مرا از نزديك‌ترين راه هدايت كند.

در داستان خضرنبی و موسیِ پیامبر، موسی(ع) از این ذکر استفاده می‌کند اما نتیجه‌ی داستان تغییر نمی‌کند. موسی(ع) می‌گوید: انشااله من را از صابریان خواهی یافت. اما نتوانست صبوری کند!

قَالَ سَتَجِدُنِي إِنْ شَاءَ اللَّهُ صَابِرًا وَلَا أَعْصِي لَكَ أَمْرًا

گفت: اگر خدا بخواهد، مرا صابر خواهى يافت آنچنان كه در هيچ كارى تو را نافرمانى نكنم.

ما هم اگر می‌گوئیم انشااله، نه به این دلیل که بخواهیم با این ذکر خاص، قوانین خداوند را دور بزنیم. این ذکر را می‌گوئیم تا به خودمان یادآوری کنیم این جهان قانون دارد.

ما با توجه به قدرتِ اختیارمان هر عملی را می‌توانیم انجام دهیم، اما تنها اعمالی به نتیجه می‌رسد که هماهنگ با قوانین و مشیّت خداوند باشد. و اگر این هماهنگی اتفاق بیفتد ما می‌توانیم با اطمینان صددرصد بگوئیم که من فلان عمل را انجام می‌دهم.

قوانین خداوند ثابت و بدون تغییر است. اما آن چیزی که متغیّر است افکار و احساسات ماست. و این متغیر بودن ذات طبیعی ما و ذات طبیعیِ جهان مادیِ ماست. به همین دلیل است که پیش‌بینیِ اتفاقات آینده بصورت دقیق، هرگز اتفاق نمی‌اُفتد!

اتفاقاتی مثل کُسوف یا خُسوف را دانشمندان سالها قبل از اینکه رُخ دهد، می‌توانند دقیق پیش‌بینی کنند! آنها نمی‌گویند انشااله فلان تاریخ، کسوف اتفاق می‌اُفتد..چرا؟ چون قوانین خداوند ثابت است و همه‌ی سیارات هم، دقیق و بدون کوچترین خطایی در مدار خود در حال چرخیدن هستند.

اما احساسات ما هرگز ثابت نیست. فرکانس‌های ارسالیِ ما ثابت و دقیق نیست. به همین دلیل ما فقط باید تلاش کنیم تا جایی که می‌توانیم خودمان را با قوانین هماهنگ کنیم و نتیجه را به خُداوند بسپاریم.

ما باید سهم خودمان را درست انجام دهیم. سهم ما توکّل است. سهم ما صبر است. سهم ما نشان دادن ایمان‌مان است. سهم خودمان را انجام می‌دهیم و درباره سهم خداوند هم شک نکنیم.

شک نکنیم که قوانین خداوند، همیشه و هر لحظه، دقیق و بی‌نقص در حال اجراست. اگر به حرکت میلیون‌ها ستاره و کهکشان نگاه کنیم، درباره دقت بی‌نظیرشان فکر کنیم، قطعاً به دقتِ نظر خالق هم پی می‌بریم. قطعاً به برنامه‌ریزیِ دقیق و بی نقص خالق‌مان ایمان می‌آوریم.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست