خودشناسی مهارتی است که شاید از نگاه خیلی از ما، رسیدن به آن سخت باشد و یا حتی غیرممکن. مهارت در خودشناسی سخت نیست، اما نیاز دارد تا برای رسیدن به خودشناسی، هزینه کنیم. شاید بپرسید چگونه؟

ما زمان و انرژیِ خود را هزینه می‌کنیم برای شناخت دیگران. افکار و رفتار دیگران برای ما مهمتر است از افکار و رفتارهای خودمان. آنقدر که از رفتارهای بدِ دیگران با خودمان ناراحت می‌شویم، از اعمال و رفتارهای بدِ خودمان ناراحت نمی‌شویم!

برای رسیدن به مهارت درباره‌‌ی هر موضوعی، به دو فاکتور نیاز داریم. تمرکز و تعهّد. همان کلیدواژه‌هایی که نود درصد از آدم‌ها نتوانسته‌اند و البته باید گفت نخواسته‌اند به عنوان دو فاکتور اصلیِ موفقیت بپذیرند و به آن عمل کنند.برای رسیدن به خودشناسی باید بیدار باشیم و هوشیار. باید لحظه به لحظه احساس‌مان را، ذهن‌مان را رصد کنیم. هر جا که شیطانِ ذهن نجوا کرد. هر جا که احساس‌مان بد شد. همان لحظه مُچ ذهنِ نجواگر را بگیریم و به دنبال دلیل آن احساس بد باشیم.

دلیل را شناسایی کنیم و بعد، باوری برخلاف آن باوری بسازیم که شیطان ذهن، در ذهن‌مان نجوا کرده است. باور و ذهنیّتی که بتواند احساس ما را به سمت مثبت، تغییر دهد. و آنقدر آن باور را تکرار کنیم تا جزئی از شخصیت‌مان شود.

آنقدر الگوهائی را به ذهن‌مان نشان دهیم که برایش منطقی شود که آن باور درست است. و به این شکل هر روز در مسیر بهبود شخصیت‌مان حرکت کنیم.

کافیست تمرکزمان را از زندگیِ دیگران برداریم و روی زندگیِ خودمان بگذاریم. همین تمرکز و ادامه دادن مسیر، ما را به مهارت خودشناسی می رساند.

کافیست آیه 150 سوره مائده را سرلوحه زندگی‌مان قرار دهیم و هر روز به خودمان یادآوری کنیم که اگر من در مسیر درست باشم، هیچکس نمی‌تواند به من کوچکترین آسیبی برساند.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ ۖ لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ ۚ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، به خود بپردازيد. اگر شما هدايت يافته‌ايد، آنان كه گمراه مانده‌اند به شما زيانى نرسانند. بازگشت همه شما نزد خداست، تا شما را به آن كارها كه مى‌كرده‌ايد آگاه گرداند.

 

امیر طبسی _ انسان توحیدیعده کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عده‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عده کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست