از خداوند نترسید!

سلام به همه خداشناسان حقیقی. امیدوارم از خواندن مقالاتی که تا این لحظه در سایت امیر طبسی دات کام منتشر شده است استفاده لازم را برده باشید. موضوعی که این بار قرار است به آن بپردازیم معرفی انرژی ای به نام خداوند است. همان قدرت مطلق جهان هستی، همان نیروی برتر عالم، همان رب العالمین است. در این مقاله قرار است باور های اشتباه خود را درباره خداوند با باورهای درست و قدرتمندکننده جایگزین کنیم. قرار است معنای توحید را درک کنیم. پس با من همراه باشید.

بسیاری از آگاهی هایی که درباره خداوند از گذشتگان به شما رسیده است بر خلاف حقیقت خداوند است. وقتی در افکار و باورهای خود دقیق شوید می بینید آنچه که از دین، خداوند، بهشت و جهنم به شما آموخته اند هیچ آرامشی در شما ایجاد نمی کند. دین و مذهب را به گونه ای به شما آموزش داده اند که تنها از روی ترس احکام دین رو انجام می دهید. به شما گفته اند که نماز بخوانید، روزه بگیرید، حجاب داشته باشید. اگر نمازتان را هم بدون توجه بخوانید قبول نیست. همیشه وقتی نماز را شروع می کنید، افکار مختلف سراغتان می آید و دیگر نمی فهمید چه می خوانید!

با خود می گویید اگر نماز نخوانم ته جهنم هستم, اگر بدون توجه هم بخوانم باز هم ته جهنم هستم، خودتان را توجیه می کنید که به همین شکل می خوانم، شاید خداوند ببخشد، شاید پیامبران یا امامان شفاعتم را بکنند. در هر حال خواندنش بهتر از نخواندش است! روزه می گیرید و بعد لحظه شماری می کنید کی اذان می گویند تا افطار کنید. تنها برای فرار از آتش جهنم روزه می گیرید.

تنها شنیده اید اگر روزه بگیرید به فکر تشنگی و گرسنگی روز قیامت می افتید. چشم و گوش و زبان تان هم باید روزه باشند. هیچ وقت این اعمال را از روی لذت انجام نمی دهید. فقط بدلیل ترس از خداوند بوده است و همیشه این سوالات در ذهن تان می چرخد که اگر خداوند رحیم است، مهربان است، بخشنده است، رئوف است پس چرا من باید اینچنین از او بترسم و لذتی نبرم از خداوندی اینچنین مهربان؟

باورهای اشتباه مذهبی درباره خداوند

از خودتان بپرسید که شما مسلمان هستید یا مومن؟ اگر مومن هستید چرا طبق گفته قرآن احساس خوبی ندارید؟ چرا مثل مومن واقعی که در قرآن معرفی شده است لاخوف علیهم و لاهم یحزنون نیستید؟ چرا خبری از خوشحالی قلبی نیست؟ چرا اطمینان قلبی ندارید؟ چرا ترس و نگرانی تمام وجودتان را گرفته است؟ اگر به درستی این اعمال ایمان دارید پس چرا نتیجه اش توکل واقعی نیست؟


از خداوند نترسید

از خداوند نترسید

قرآن را می خوانید. هر سال یکبار قرآن را ختم می کنید. دریغ از اینکه یک بار معنای آیاتش را بخوانید. فقط شنیده اید که در ماه رمضان خواندن یک آیه برابر با ثواب ختم قرآن است و شما هر طور شده می خواهید هر روز یک جزء از قرآن را بخوانید.

قرآن کلام خداوند است، روشنگر راه مستقیم است، هدایتگر حقیقی است. بسیاری از شما درک درستی از این تعاریف ندارید. بیدار شوید. از چاه جهل و نادانی بیرون بیایید. قرآن را بخوانید و درک کنید تا خداوند حقیقی را بشناسید، تا قوانین خداوند را بشناسید. قرآن بخوانید تا به شما یاد بدهد که چگونه اعمالی مثل نماز و روزه را با لذت انجام دهید نه از روی ترس از خداوند.

باورهای اشتباه مذهبی چنان سفت و سخت به ذهن تان چسبیده است که با یک بار شنیدن این آگاهی ها، با یک بار خواندن قرآن، باور هایتان تغییر نمی کند. از شنیدن این آگاهی ها لذت می برید، همان لحظه باعث آرامش و شادی شما می شود، به این دلیل که این آگاهی ها را درون شما تایید می کند. اما باورهای اشتباه چنان مثل سیمان به ذهن تان چسبیده است که چند لحظه بعد باز سر و کله باورهای قبلی پیدا می شود تا شما را منحرف کنند.

اما شما نباید ناامید شوید. باید آنقدر این آگاهی ها را تکرار کنید تا آرام آرام جزئی از باورهای شما شوند. تا وقتی که آیات قرآن که هر کدامشان یک باور قدرتمند کننده است جایگزین آن باورهای مخرب و پوچ شود. این کار نیاز دارد به جهادی اکبر، به همت و پشتکاری که شما را بر شیطان ذهن پیروز کند.

باورهای محدود کننده مذهبی هستند که نمی گذارد شما، خداوند و ثروت را کنار هم ببینید. نمی گذارد راحت زندگی کردن و معنویت را در کنار هم ببینید. سالهای سال شنیده اید انسان هر چه فقیرتر باشد به خداوند نزدیکتر می شود. شنیده اید که هر چه انسان بیشتر سختی بکشد خداوند او را بیشتر دوست دارد! شنیده اید و باور کرده اید بدون آنکه از منبع آن آگاه باشید. بدون آنکه تفکر و تعقل کنید، بدون آنکه تحقیق کنید. همه نتایج زندگی تان حاصل همین افکار و باورهاست.

بسیاری از شما فکر می کنید اگر ثروتمند شوید از خداوند غافل می شوید. اگر شاد باشید و زیاد بخندید، خداوند ناراحتی می شود. غافل از اینکه همان لحظاتی که شاد بودید به خداوند وصل بوده اید. حقیقت این است که احساس خوب داشتن یعنی همان ایمان واقعی.

وقتی با قوانین خداوند آشنا می شوید. وقتی در مکتب توحیدی قرآن شاگردی می کنید هر لحظه در احساس خوب هستید. دیگر از روی ترس به قوانین خداوند عمل نمی کنید. کمتر نگران می شوید. و تنها وقتی خود را یک مسلمان می دانید که قوانین خداوند را درک می کنید و به آن عمل می کنید. آنوقت دیگر شاد زندگی کردن و احساس خوب داشتن و با خودتان در صلح بودن را عبادت  می دانید.

معنای توحید همین است. توحید یعنی نترسیدن، یعنی نگران نبودن، یعنی به خودتان بیشتر از همه اهمیت دادن، یعنی مسوول زندگی دیگران نبودن. توحید است که شما را از شرک، دروغ، غیبت و تهمت دور می کند .عمل به قوانین است که باعث می شود که درون تان پر شود از باورهای خالص و پاک. باعث می شود به آرامشی از جنس خداوند برسید، باعث می شود نعمتها خود به خود و بصورت کاملا طبیعی وارد زندگی تان شود. همه چیز خلاصه می شود در توحید و یکتاپرستی.

درک معنای توحید

  • اگر بپذیرید که تمام اتفاقات زندگی تان را خودتان با باورهایتان رقم می زنید یعنی معنای توحید رو درک کرده اید.
  • اگر شما بدانید که هر لحظه می توانید به خداوند وصل شوید و هدایت شوید به سمت خیر، یعنی معنای توحید را درک کرده اید.
  • اگر همه ی اعتبار زندگی تان را به خداوند بدهید یعنی معنای توحید را درک کرده اید.
  • اگر رها از هر قید و بند و مذهبی باشید یعنی معنای توحید را درک کرده اید.
  • اگر وابسته به همسر، فرزند، شغل، رئیس و پدر و مادر نباشید و بفهمید که همه ی این آدم ها دستان خداوند هستند و اگر بروند، خداوند دستان دیگری برای هدایت شما می فرستد یعنی معنای توحید را درک کرده اید.

امیدوارم هر لحظه توحیدی باشید که توحید همه چیز است. توحید همان است که قرآن فریادش می زند. توحید است که شما را در صراط مستقیم خداوند قرار می دهد، یعنی همان مسیر ورود نعمت ها و ثروت ها به زندگی تان. همان که بارهای در نمازتان می خوانید.

ایاک نعبد و ایاک نستعین یعنی توحید و نتیجه توحید چیزی به جز اهدنا الصراط المستقیم نیست. همان صراطی که انعمت علیهم است. نعمت یعنی همه آنچه که شما می خواهید. یعنی همه آنچه که وقتی وارد زندگی تان می شود به شما آرامش می دهد و آرامش همه آن چیزی است که انسانهای امروز برای رسیدن به آن دست به هر کاری می زنند.

اما شما لازم نیست کاری بکنید، لازم نیست به خودتان رنج و سختی بدهید. کافیست انسان توحیدی باشید. کافیست تنها و تنها بندگی خداوند را بکنید و تنها از او یاری بخواهید تا هدایت خداوند از راه برسد. خداوند در همین نزدیکی ست.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تمرین یکتاپرستی!
نوشتهٔ بعدی
مهاجرت ایمان می خواهد!
فهرست