آیه ۳۰ سوره ۳۰

سلام به همه قرآن دوستان و همراهان سایت انسان توحیدی. مطلب امروز توضیحاتی است درباره آیه ۳۰ از سوره ۳۰ (روم). در این آیه می توان سیستم و قوانینی که خداوند بر جهان هستی وضع کرده است را به زیبایی لمس کرد همان که خداوند به نام دین در قرآن آورده است و اساتید موفقیت آن را قانون جذب می نامند. قرآن شامل همه قوانین حاکم بر جهان هستی است از جمله قانون جذب. همانطور که پیش از این و در مطالب گذشته به آن اشاره شد همه کتابهای موفقیت، روانشناسی، خودشناسی، انسان شناسی، قانون جذب، قانون ثروت و … در کتاب قرآن خلاصه شده است.

کتابی که در آن خود خداوند به پیامبر(ص) می فرماید: همه آنچه که باید و لازمه سعادت بشر است به تو وحی شده است. پس در این کتاب کوچکترین نقصی و کوچکترین اختلافی نمی توانید پیدا کنید. خداوند در آیه ۸۲ سوره نساء می فرماید: آیا در قرآن نمی اندیشید؟ که اگر از سوی غیر خدا بود، قطعا اختلاف بسیار در آن می یافتید. پس اگر ایمان آورید که این کلام خداست. آن را بخوانید، درک کنید و عمل کنید تا نعمتها و ثروتهای خداوند به سوی زندگی شما سرازیر شود که این وعده خداوند است و خداوند خلف وعده نمی کند.

برداشتی متفاوت از آیه ۳۰ سوره روم

خداوند در آیه ۳۰ سوره روم می فرماید:

فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّـهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّـهِ ۚذَٰلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَـٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ ﴿٣٠﴾

اکنون بصورت جمله به جمله معنای آیه را با یکدیگر بررسی می کنیم تا درک درستی از این آیه داشته باشیم و بتوانیم بصورت عملی آن را در زندگی خود اجرا کنیم:

بخش اول: (فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ ) یعنی تمام توجه خود را به دین (قوانین جهان هستی) معطوف کن ، در اینجا کلمه دین الف و لام معرفه گرفته که تنها دین حاکم بر جهان هستی است که منظور همان سنتهای بی تغییر خداوند می باشد.

بخش دوم: (حَنِیفًا ) حق گرایانه به سمت این دین روی بیاور .حنیف یعنی کسی که از گمراهی به سمت هدایت میرود و لقب حضرت ابراهیم(ع) بوده  است.

بخش سوم: (فِطْرَتَ اللَّـهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا) این دین تحمیلی و ساخته دست پیامبران نیست ، بلکه دینی است که خداوند آن را در فطرت و ساختار وجود آدمی گذاشته، یعنی کل انسانها را با این فطرت آفریده است و هیچ انسانی از لحاظ فطرت با دیگری تفاوتی ندارد، نه پیامبران، نه شما، نه من هیچ تفاوتی با یکدیگر نداریم و این موضوع ارتباطی به مذهب و آئین خاصی ندارد. چون کلمه ناس با الف و لام معرفه آمده یعنی همه انسانها .پس نتیجه می گیریم که همه انسانها، قابلیت ثروتمند شدن، سعادتمند شدن و دستیابی به همه جنبه های موفقیت را به یک اندازه دارند.

بخش سوم: (لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّـهِ ) خلقت خداوند تبدیل و تعویض نمی شود، یعنی از ابتدای خلقت انسان تا آخرین بشر، این قوانین برایشان صدق می کند و تغییری در آن نخواهید یافت.

بخش چهارم: (ذَٰلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ) این همان دینی است که باعث رشد و پیشرفت شما می شود . قیم به معنای رشد دادن و بزرگ کردن است. برای رشد و پیشرفت انسان هیچ نهایتی وجود ندارد.

بخش پنجم: (وَلَٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ) ولیکن اکثر مردم نمی دانند. همان قانون ۲۰*۸۰ فقرا و ثروتمندان ! بسیاری از مردم بدون درک این قوانین، بدون اینکه سعادت و خوشبختی را درک کنند این دنیا را ترک می کنند و از آنجا که آخرت ادامه همین دنیای مادی است جهنم برای این افراد مهیا شده است.


آیه 30 سوره روم

آیه ۳۰ سوره روم

اکنون که با دین واقعی آشنا شدیم، چگونه به سمت این دین حرکت کنیم. خداوند در آیه ۳۱ سوره روم می فرماید:

مُنِیبِینَ إِلَیْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿٣١﴾

قانون اول : (مُنِیبِینَ إِلَیْهِ) همواره به سوی آن بازگردید . یعنی همیشه فرکانس خود را بر اساس آن هدف نهایی تنظیم کنیم تا منحرف نشویم!

قانون دوم : (وَاتَّقُوهُ) به معنی کنترل خویش و مهار نفس سرکش . تقوا در قرآن به معنای کنترل ذهن است. یعنی خودتان را در برابر افکار و احساسات منفی، فرکانسهای منفی کنترل کنید.

قانون سوم : (وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ) به معنی روی آوردن به خداوند است. “صلاه” یعنی رویکرد به خداوند و به معنای توجه کردن است. همان که ما به عنوان نماز می شناسیم. یعنی بعد از خودسازی و کنترل نفس، روی به رحمت و برکت خداوند کن تا صفات خداوندی پیدا کنید.

قانون چهارم : (وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ) و از مشرکین نباشید.اینجا خداوند می فرماید: بعد از این سه مرحله تنها او را قدرت مطلق بدانیم و هیچ قدرت یا شخصی را همتای خداوند قرار ندهیم که همان معنای شرک  به خداوند است.

مشرکین چه کسانی هستند؟

اما مشرکین چه کسانی هستند. خداوند در آیه ۳۲ سوره روم می فرماید:

مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا کُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَیْهِمْ فَرِحُونَ ﴿٣٢﴾

آنها که در دین خود متفرق و فرقه فرقه شدند و از توحید واقعی دست برداشته اند و به غیر خداوند روی آورده اند و تمامی آن افراد به آنچه که خود قبول دارند خوشحال هستند.

امیدوارم از توضیحات این آیه استفاده کرده باشید و باعث شود قدری در این معنای آیات قرآن تفکر کنیم. همان که بارها خداوند از ما می خواهد که در آنچه به ما گفته می شود تعقل کنیم، تفکر کنیم تا درک کنیم. و اگر درک کردیم و باور کردیم، بدون شک نتایج آن نیز وارد زندگی مان می شود.

بیاید قرآن را دریابیم! خداوندی که اینچنین عظیم است، اینچنین بخشنده است، اینچنین روزی رسان است را دریابیم. در این دنیا میلیاردها انسان زندگی می کنند و همگی روزی خود را دارند و تریلیونها انسان که مرده اند نیز از همین نعمات برخوردار بوده اند.

از نعمتهای خداوند سر سوزنی کم نمی شود اگر همه انسان ها بیل گیتس شوند..

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
قصه انسان و زمین
نوشتهٔ بعدی
جسارت پرواز داری؟
فهرست