آیه ۱۸۶ سوره بقره

امیدوارم مطالب سایت انسان توحیدی را مطالعه کرده و ضمن مطالعه آن قدری هم درباره آنچه صحبت می شود تفکر نمایید. آقای کارل هیلتی نویسنده سوئیسی می گوید: سواد حاصل خواندن زیاد نیست،بلکه حاصل تعمق و تفکر در آن چیزیست که خوانده شده! مطلب امروز توضیحاتی است درباره آیه ۱۸۶ سوره بقره که به زیبایی خداوند را توصیف کرده و همچنین قانون جذب و مراحل آن را نیز توضیح داده است.خداوند در این آیه می فرمایند:

وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ ۖ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ

و اگر بندگانم درباره من از تو پرسند، (بدانند که) من به آنها نزدیکم، هرگاه کسی مرا خواند دعای او را اجابت کنم. پس باید دعوت مرا بپذیرند و به من ایمان داشته باشند، باشد که (به سعادت) راه یابند.

در همین ابتدای آیه به نکته مهمی می توان اشاره کرد.آیه با وَإِذَا سَأَلَکَ شروع می شود.در بیشتر آیات قرآن زمانی که افراد از پیامبر درباره موضوعی سوالی دارند با یَسْأَلُونَکَ آغاز می شود در این خصوص می توان به آیاتی مثل آیه ۱۸۹ سوره بقره، آیه ۱ سوره مائده ، آیه ۸۵ سوره اسراء و تعداد بسیاری از آیات دیگر اشاره کرد که با یک جستجوی ساده در نرم افزارهای قرآنی می توانید تمام آیات مرتبط با این موضوع را یافت کنید.اطرافیان پیامبر درباره تمام موضوعات از پیامبر سوال می کردند به جز اصل موضوع که خداوند است.تا جایی که خداوند خود می گوید اگر درباره من سوال پرسیدند…یعنی همه درگیر فرعیات بودند و هیچکس از اصل سوالی نپرسیده است.


آیه 186 سوره بقره

آیه ۱۸۶ سوره بقره

پاسخ خداوند به این سوال چه زیباست.خداوند می فرماید: فَإِنِّی قَرِیبٌ : من نزدیکم.آری خداوند از رگ گردن به ما نزدیکتر است(آیه ۱۶ سوره ق). به همین نزدیکی زیا خداوند از روح خود در ما دمیده و ما قسمتی از خداوند هستیم.خداوند قدرت خلق زندگی هرکس را به خودش داده است.هرکس به هر شکلی که می خواهد می تواند زندگی خود را خلق کند.هر خواسته ای طبق این آیه از طرف خداوند اجابت می شود و خداوند هیچگونه دخالتی نمی کند و هیچ صلاحی برای انسانها در نظر نگرفته است.خداوند در قرآن می فرماید ما عده ای را هدایت می کنیم و عده ای را گمراه! همه ما به یک اندازه به نعمتهای خداوند دسترسی داریم اما تفاوت در میزان دریافت انسانها از این نعمتها بستگی دارد به نوع باوری که هرکس از خدای خود دارد و باز طبق آیه مذکور به اندازه ایمانی است که به خداوند دارد.

در این جهان همه چیز هست. اگر ثروت هست،فقر هم هست.اگر سلامتی هست،بیماری هم هست،اگر عشق هست،نفرت هم هست.مهم این است که ما به سمت کدامیک از اینها حرکت می کنیم. خداوند در آیه ۲۰ سوره اسراء می فرماید: کُلًّا نُمِدُّ هَؤُلَاءِ وَهَؤُلَاءِ ما همه را مدد می کنیم.چه آنهایی که می خواهند به سمت خوبی ها حرکت کنند و چه آنهایی که می خواهند به سمت بدی ها حرکت کنند.می پرسید چرا؟ پایان همین آیه خداوند می فرماید: وَ مَا کَانَ عَطَاءُ رَبِّکَ مَحْظُورًا. به این دلیل که لطف و عطای پروردگار تو از هیچ‌کس دریغ نخواهد شد.

قانون جذب سه مرحله دارد: ۱- درخواست ۲- پاسخ ۳- دریافت.

مرحله یک که همان درخواست است برای همه انسانها بصورت خودکار انجام می شود.زمانی که هرکدام از ما به یک ناخواسته یا به عبارت بهتر یک تضاد در زندگی برخورد می کنیم خواسته ما شکل می گیرد.این ناخواسته ها منظور همان فقر و بیماری و مشکلاتی که در روابط خود داریم و … است.مرحله دو که پاسخ است طبق آیه بالا نیز از طرف خداوند بی هیچ کم و کاستی انجام می گیرد.در آموزه های قانون جذب بجای خداوند از کلماتی مثل جهان یا کائنات استفاده می کنند.مرحله سه که مرحله دریافت است بستگی دارد به ما.به اینکه چه باورهایی داریم درباره آن خواسته.آیا باورهایی هماهنگ با خواسته مان داریم یا نه. این همان مرحله ای است که در قانون جذب می گویند باید اجازه دهیم تا آن خواسته وارد زندگیمان شود.

بطور مثال من در کسب و کار خود مدتی است مشتری ندارم و فروش پایینی دارم. وقتی با این ناخواسته برخورد می کنم همان لحظه خواسته من شکل میگیرد (در اینجا داشتن مشتری زیاد و فروش بالاست). خداوند هم در لحظه بدون هیچ قید و شرطی خواسته ما را اجابت می کند. تا اینجای داستان می توان اینطور تصور کرد که خواسته ما تا پشت در خانه ما آمده است. در مرحله آخر این ما هستیم که باید در را باز کنیم تا خواسته را دریافت کنیم. اما باورهای محدودکننده ای که داریم اجازه دریافت را به ما نمی دهد. باورهایی مثل اینکه شرایط اقتصادی افتضاح است، پول دست مردم نیست، محصول من بیشتر از این مشتری ندارد و … . پس اگر خواسته ای داریم اما هنوز به آن نرسیده ایم نه به این دلیل که خداوند اجابت نکرده است یا به قول بعضی افراد شاید به صلاح من نبوده است که اجابت نشده است. بلکه به این دلیل است که من مانع دریافت آن خواسته شده ام.

میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست

تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
قانونی مهم بنام قانون تکامل
نوشتهٔ بعدی
ایمان،تقوا،عمل صالح
فهرست