آیه ۸ سوره شمس

خداوند در هر لحظه در حال هدایت جهان و همه موجودات است. طبق آیه ۱۲ سوره لیل که می فرماید: إِنَّ عَلَیْنَا لَلْهُدَىٰ خداوند بر خود وظیفه می داند که همه مخلوقاتش را هدایت کند. از چه طریق هدایت می کند؟ آیه ۸ سوره شمس پاسخ این سوال را می دهد، از طریق الهامات.. خداوند در هفت آیه ابتدایی سوره شمس به خورشید، ماه، شب، روز و نفس آدمی قسم یاد می کند که در آخر بگوید فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا. انسانها معمولا چه زمانی قسم می خورند؟ اول زمانی که می خواهند بگویند یک موضوع خاص حقیقت دارد و دوم زمانی که آن موضوع، موضوعی مهم و حیاتی باشد.

خداوند به مادر حضرت موسی(ع) وحی کرده است، خداوند به حواریون حضرت عیسی(ع) وحی کرده است. خداوند به آسمان وحی کرده است. خداوند به زنبور عسل وحی کرده است، خداوند به من و شما نیز هر لحظه خیر و شرمان را به ما الهام می کند. نوع الهامات بر اساس موجودیت و شرایط متفاوت است اما بر اساس آیات قرآنی در اینکه خداوند هر لحظه در حال الهام کردن به همه موجودات است هیچ شک و شبهه ای نیست. با توجه به این توضیحات پاسخ این سوالات را چگونه می دهید:

 • چرا ما از این هدایت استفاده نمی کنیم؟
 • چرا ما به این الهامات گوش نمی دهیم؟
 • چرا به همه حرفها و توصیه های پدر و مادر و دوست و رئیس و … گوش می دهیم اما به الهامات خداوند گوش نمی دهیم؟
 • چرا از این هدایت در زندگی شخصی مان، در روابط، در شغل و بیزینس مان، در سلامتی جسم مان استفاده نمی کنیم؟
 • چرا فقط روی عقل خودمان حساب می کنیم؟

بیایید باور کنیم خداوندی را که همه آگاهی ها را دارد، خداوندی که دانای مطلق است و استاد برنامه ریزی برای چیدن اتفاقات، افراد و شرایط است تا شما را به خواسته هایتان برساند. به خود یادآوری کنید اتفاقات بسیار عجیبی را که اگر اتفاق نمی افتاد هیچ کدام از این نتایجی که در زندگی شما وجود دارد نیز بوجود نمی آمد.

 • بصورتی عجیب شخص خاصی را در خیایان دیدید، او را ملاقات کردید و مسیر روابط تان تغییر کرد.
 • بصورتی عجیب کتاب خاصی به دست تان رسید، مطالعه کردید و مسیر زندگی تان تغییر کرد.
 • بصورتی عجیب ایده ای خاص به ذهن تان رسید، اجرایش کردید و مسیر شغلی تان تغییر کرد.
 • بصورتی عجیب میل به یک غذای خاص داشتید، خوردید و مسیر سلامتی جسم تان تغییر کرد.

و بی نهایت اتفاقات عجیب دیگر که شاید از نظر خیلی از افراد اتفاقی و شانسی باشد. اما از نظر شما که با قرآن و قوانین جهان هستی آشنا هستید هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست. در این جهان که برگی بی اذن خداوند بر روی زمین نمی افتد، اعتقاد به شانس و اتفاقی بودن اتفاقات پوچ و باطل است.

همه مثالهای بالا و هزاران مثال دیگری که شاید برای فقط شخص شما اتفاق افتاده است، برنامه ریزی های خداوند بوده است. الهامات خداوند بوده است. حالا اگر مثالهای بالا را قدری تغییر دهید، به نتایجی متفاوت می رسید:

 • بصورتی عجیب شخص خاصی را در خیایان ببینید، اما با او هم صحبت نشوید..
 • بصورتی عجیب کتاب خاصی به دست تان رسید، اما آن را مطالعه نکنید..
 • بصورتی عجیب ایده ای خاص به ذهن تان رسید، اما آن ایده را اجرایش نکنید..
 • بصورتی عجیب میل به یک غذای خاص داشتید، اما آن را نخورید..

نکته اینجاست که خداوند هر لحظه ما را هدایت می کند اما اجبار نمی کند. پس دلیل اصلی که افراد نتایج متفاوتی در زندگی خود می گیرند اینجا مشخص می شود. خداوند به همه الهام می کند اما همه اقدام نمی کنند. همه به یک اندازه ایمان ندارند، همه به یک اندازه به خداوند اعتماد ندارند. همه به یک اندازه شجاعت اقدام ندارند، پس منطقی است که همه به یک اندازه نتیجه نگیرند.

خداوند از طریق قلب تان الهاماتش را به شما می گوید.. اما در این میان، نجواهای شیطانی را نباید فراموش کنید. از کجا متوجه شوید که الهامات از سمت خداوند است یا از سمت شیطان؟ نوع احساسی که دارید آن را مشخص می کند. اگر احساس امید و آرامش دارید یعنی الهامات از سمت خداوند است اما اگر احساس نگرانی، ترس و ناامیدی دارید یعنی نجواها از سمت شیطان است. آیه ۲۶۸ سوره بقره به زیبایی تفاوت وعده های خداوند و شیطان را توضیح می دهد:

الشَّیْطَانُ‌ یَعِدُکُمُ‌ الْفَقْرَ وَ یَأْمُرُکُمْ‌ بِالْفَحْشَاءِ

 وَ اللَّهُ‌ یَعِدُکُمْ‌ مَغْفِرَهً مِنْهُ‌ وَ فَضْلاً وَ اللَّهُ‌ وَاسِعٌ‌ عَلِیمٌ‌

شیطان شما را از بینوایى مى‌ترساند و به کارهاى زشت وا مى‌دارد

در حالى که خدا شما را به آمرزش خویش و افزونى وعده مى‌دهد. خدا گشایش‌دهنده و داناست.

نتیجه گیری: شما در هر لحظه در حال دریافت الهامات خداوند هستید. اما اینکه چقدر به این الهامات گوش می دهید و مهمتر از آن، جقدر بر اساس آن الهامات اقدام می کنید بستگی به ایمان شما دارد. باید ایمان تان به خداوند را تقویت کنید، هر چه ایمان شما محکم تر شود توکل و اعتمادمان به خداوند بیشتر شود، در مقابل ترس هایتان کمتر می شود، قدمهای محکمتری برمی دارید و همه اینها در کنار هم باعث خلق نتایج دلخواه در زندگی تان می شود. البته در این مسیر قانون تکامل را از یاد نبرید. تقویت ایمان نیز باید آرام آرام اتفاق بیفتد. پس عجله نکنید و زود نا امید نشوید..

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
جسارت یا ذکاوت!
نوشتهٔ بعدی
سرچشمه باورهای ما کجاست؟
فهرست