[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط < 1 دقیقه

خداوند درون همه‌ی ما قوّه های سه‌ گانه را قرار داده است. راه بیدار شدنِ این سه قوّه را هم در کتابش قرآن آورده است. اگر هر کدام از این سه قوّه کارشان را به درستی انجام ندهند، ما به خواسته‌ها و اهدافمان نمی‌رسیم! آیه 25 سوره حدید به زیبایی از سه قوّه می‌گوید: قوه مقننه، قوه قضائیه و قوه مجریه:

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَ أَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَ الْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ۖ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيْبِ ۚ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيزٌ

ما پيامبرانمان را با دليلهاى روشن فرستاديم و با آنها كتاب و ترازو را نيز نازل كرديم تا مردم به عدالت عمل كنند. و آهن را كه در آن نيرويى سخت و منافعى براى مردم است فروفرستاديم، تا خدا بداند چه كسى به ناديده، او و پيامبرانش را يارى مى‌كند. زيرا خدا توانا و پيروزمند است.

قوه مقننه‌ی درونمان باید بر اساس قوانین بدون تغییر خداوند، قانون‌گذاری کند. قوه قضائیه‌ی درونمان باید بر اساس قوانین بدون تغییر خداوند قضاوت کند. قوه مجریه‌ی درونمان باید به اندازه‌ی قدرتی که دارد، تلاش کند.

تنها در این شرایط است که به خواسته‌هایمان می‌رسیم. تنها در این شرایط است که به آرامش می‌رسیم.

  • اگر علیرغم تلاش فراوان، در زندگی به جایی نمی‌رسیم، شک نکنیم که قوه مجریه‌ی درونمان، مشغول کارهای غیرقانونی است!
  • اگر علیرغم تلاش فراوان، هنوز به آرامش نرسیده‌ایم، شک نکنیم که قوه قضائیه‌ی درونمان کاملا احساسی حکم صادر می‌کند، نه بر اساس قوانینِ بدون تغییر خداوند!

سیستم این جهان دقیق، بی‌نقص، کاملا عادلانه و کاملا بر اساس قوانین در حال کار است. اگر نقصی هست در افکار ماست. اگر نقصی هست در رفتار ماست. از سمت خداوند مطمئن باشیم و فقط روی خودمان کار کنیم.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست