آیه ۱۷۰ سوره بقره

افراد زیادی در زندگی خود یک شخص خاص، یک اعتقاد خاص، یک فرهنگ خاص، یک دیدگاه خاص را به عنوان الگو انتخاب کرده و از آن پیروی می کنند. گاهی در انتخاب الگو درست عمل کرده و پیروی از آن الگو باعث ایجاد نتایج دلخواه می شود و گاهی الگوی اشتباهی را انتخاب کرده و پیروی از آن قطعا باعث خارج شدن آنها از مسیر خوشبختی و سعادت می شود. آیه ۱۷۰ سوره بقره به این افراد اشاره دارد و می خواهد ما خود را از این گروه جدا کنیم و کورکورانه از دیگران تقلید نکنیم حتی اگر آن دیگران پدران ما باشند!

همه شما آگاهانه یا ناآگاهانه از یک سری اصول در زندگی خود پیروی می کنید که معمولا آن اصول و عقاید را آگاهانه انتخاب نکرده اید و در بیشتر موارد بصورت ناآگاهانه و نسل به نسل این عقاید به شما منتقل شده است و شما نیز بدون هیچگونه تحقیق و بررسی در مورد این اصول و عقاید، از آن تبعیت می کنید، تقلید می کنید و حتی در رعایت آن تعصب نیز دارید.

شما حتی دین خود را آگاهانه انتخاب نکرده اید. شما مسلمانید چون در یک خانواده مسلمان متولد شده اید. اگر در یک خانواده مسیحی متولد می شدید، دین شما مسیحیت بود. چند نفر از شما در مورد دین خود تحقیق کرده اید؟ چند نفر از شما در مورد سایر ادیان تحقیق کرده اید؟ من مسلمانم چون پدر من مسلمان است. چون پدر پدر من مسلمان بوده است. و چه زیبا آیه ۱۷۰ سوره بقره به این موضوع اشاره می کند که فقط از آنچه که خداوند نازل کرده است پیروی کنید نه آنچه که پدران تان از آن پیروی کرده اند.

وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَیْنَا عَلَیْهِ آبَاءَنَا ۗ أَوَلَوْ کَانَ آبَاؤُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ شَیْئًا وَلَا یَهْتَدُونَ

چون به ایشان گفته شود که از آنچه خدا نازل کرده است پیروى کنید، گویند: نه، ما به همان راهى مى‌رویم که پدرانمان مى‌رفتند. حتى اگر پدرانشان بیخرد و گمراه بوده‌اند.

وقتی این آیه را مطالعه می کنید تصور شما بر این است که این آیه برای کافران زمان پیامبر نازل شده است و یا منظور آیه، اعراب جاهل آن زمان بوده است و ارتباطی به شما با این روشنفکری و آگاهی که دارید ندارد. اما وقتی در زندگی انسانهای باصطلاح روشنفکر قرن ۲۱ دقیق می شوید می بینیمد بسیاری از آنها در همین جهان پیشرفته همین گونه عمل می کنند.یک تقلید کورکورانه و ناآگاهانه و البته متعصبانه!

اگر شرایط زندگی افراد را بررسی کنید می بینید شرایط زندگی اش بسیار شبیه زندگی والدین آن فرد است. این شباهت شامل مسائل مالی، روابط، سلامتی، معنویت و … می شود و به وضوح مشخص است و می توان نتیجه گرفت آن فرد همه اعتقادات و باورهای والدین خود را پذیرفته و بر اساس آن نیز عمل کرده است. زیرا طبق قانون اصلی جهان هستی، نتایج زندگی هر شخص حاصل افکار و باورهای او است.

بگذارید بر اساس آیه ۱۷۰ سوره بقره و با یک مثال موضوع را بررسی کنیم. خداوند در قرآن بارها به اصل فراوانی اشاره می کند. به اینکه نعمت های خداوند بیشمار است و اگر تمام درختان قلم و تمام دریاها مرکب شوند نمی توانید نعمتهای خداوند را بشمارش در آورید. پس بر اساس آنچه که خداوند نازل کرده است در این جهان فراوانی نعمتهاست و اگر انسان اصل فراوانی در جهان را باور کند، جهان نیز طبق قانون بی تغییر خداوند او را به سمت فراوانی هدایت می کند. این فراوانی فقط مربوط به پول و ثروت نیست بلکه فراوانی در مورد تمام نعمتهاست، نعمت سلامتی ، نعمت روابط خوب، نعمت آرامش و هزاران هزار نعمت دیگری که شاید اکنون تصوری از آن نداشته باشیم.

اما روی دیگر سکه چیز دیگری است. باور و اعتقاد والدین او باور کمبود در جهان است. باور به اینکه پول کم است. سلامتی کم است. نعمتهای خداوند به اندازه همه انسانها نیست و لذا طبق قوانین جهان هستی وقتی کمبود را باور کنید قطعا به کمبود هدایت می شوید و نمی توانید فراوانی نعمتهای خداوند را ببینید. پس پیروی از والدینی که خود در بیخردی و گمراهی هستند بدون شک نتایجی شبیه به والدین تان را برای شما رقم خواهد زد. اکنون و با این توضیحات یک بار دیگر ترجمه آیه را مطالعه کنید و ببینید آیا شما هم مصداق این آیه هستید یا خیر؟!

چون به ایشان گفته شود که از آنچه خدا نازل کرده است پیروى کنید، گویند: نه، ما به همان راهى مى‌رویم که پدرانمان مى‌رفتند. حتى اگر پدرانشان بیخرد و گمراه بوده‌اند.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
من،کرونا و قوانین جهان هستی
نوشتهٔ بعدی
بت پرستی در قرن ۲۱
فهرست