آیه ۱۷ سوره اعراف

خداوند در قرآن بارها به انسان اعلام کرده است که شیطان دشمن آشکار و قسم خورده شماست و باید از او دوری کنید و وعده های دروغین و پوچش را باور نکنید. پس در اینکه شیطان دشمن ماست هیچ شک و شبهه ای نیست و لذا می توان نتیجه گرفت هر عملی که او می خواهد تمام سعی و تلاش خود را بکار گیرد تا ما آن را انجام ندهیم، اتفاقا همان عملی است که سعادت ما در دنیا و آخرت را تضمین می کند. در آیه ۱۷ سوره اعراف، شیطان آن عمل مهم و راه گشا را بیان می کند و این همان شاه کلید رسیدن به سعادت و خوشبختی است. شکرگزاری!

ابتدا بیایید یک بار آیه ۱۷ سوره اعراف را مطالعه کنیم:

ثُمَّ لَآتِیَنَّهُمْ مِنْ بَیْنِ أَیْدِیهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَیْمَانِهِمْ وَعَنْ شَمَائِلِهِمْ وَ لَا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شَاکِرِینَ

آن گاه از پیش روی و از پشت سر و طرف راست و چپ آنان در می‌آیم و بیشتر آنان را شکر گزار نخواهی یافت.


شیطان در این آیه خیلی صریح و روشن می گوید تمام سعی و تلاش خود را می کند تا انسانها شکرگزار نباشند. این نشان از اهمیت شکرگزاری و سپاسگزاری است که متاسفانه بسیاری از ما به آن اهمیتی نمی دهیم و حتی گاهی بجای شکر نعمت، کفر نعمت نیز می کنیم. خداوند در آیات مختلفی به این موضوع اشاره می کند که انسان را شکرگزار نیافتیم!

بهتر است یک بار دیگر قانون اصلی جهان هستی را مرور کنیم تا متوجه شویم این آیه دقیقا مطابقت می کند با قوانین حاکم بر جهان هستی.

طبق قانون بدون تغییر خداوند: احساس خوب = اتفاقات خوب و احساس بد = اتفاقات بد

اولین نتیجه شکرگزاری چیزی نیست به جز احساس خوب. شکرگزاری بالاترین سطح فرکانس ارسالی است که اگر با احساس خوب انجام شود بدون شک نتایج آن را در همان روزهای اول خواهید دید. برای امتحان این موضوع یک دفتر و قلم بردارید و نعمتهای بی شماری که اطراف شما را احاطه کرده است بنویسید. البته طبق آیه بالا شیطان ذهن، تمام سعی خود را می کند تا مانع انجام شکرگزاری شود و با خود بگویید بعدا آن را امتحان می کنم! اما شما کوتاه نیایید و همین لحظه از نعمتهای خداوند با خودتان صحبت کنید. چه با صدای بلند و چه در ذهن خود نعمتهای خداوند را مرور کنید. نعمت جسم سالم، امنیت، رفاه در زندگی، وجود والدین، همسر، فرزند، سقف بالای سر، نعمت همین کامپیوتر یا گوشی که با آن این مطلب را مطالعه می کنید و هزاران نعمتی که کافیست کمی به اطراف خود دقت کنید تا ببینید به قول قرآن به شماره درآوردن نعمتهای خداوند غیرممکن است.

همه شما اگر در بدترین شرایط هم باشید می توانید نعمتهایی را در زندگی خود پیدا کنید و طبق قانون وقتی توجه خود از ناخواسته ها بردارید و به داشته ها و نعمتها معطوف کنید و به دنبال آن به احساس خوب برسید و این احساس خوب ادامه داشته باشد قطعا شرایط زندگی شما تغییر خواهد کرد. این وعده خداوند است و خداوند خلف وعده نمی کند.

پس بیایید شکرگزاری را از یاد نبرید و با یادآوری نعمتهایی که به ما عطا شده است آن هم بی هیچ منتی، ظرف وجودی خود را گسترش دهید و بزرگتر کنید تا طبق آیه ۷ سوره ابراهیم (لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ) نعمتهای بیشتری را دریافت کنید. کلمه لازیدنکم یعنی بر شما می افزایم. نعمتهای خداوند را که انتهایی نیست. به قول قرآن اگر همه درختان قلم شوند و همه دریاها مرکب، باز هم نمی توانید نعمتهای خداوند را بنویسید. پس کلمه لازیدنکم اشاره به شما دارد. یعنی ظرف شما را برای دریافت نعمتهای بیشتر، بزرگتر می کند.

توجه به نکات زیبا و مثبت زندگی (نعمتهای خداوند) و اعراض از ناخواسته ها و نازیبایی ها نیاز به کنترل ذهن دارد.  همان ذهنی که اگر لحظه ای از آن غافل شوید قرار است کاری کند که شما شکرگزار نباشید، قرار است کاری کند که شما توجه تان فقط به نکات منفی، زشتی ها و در یک کلام گناه و فحشا باشد! خداوند در قرآن بجای توانایی کنترل ذهن، از کلید واژه ای به نام تقوا استفاده کرده است. در مطالب بعدی بیشتر در مورد تقوا و ارتباط آن با کنترل ذهن صحبت می کنیم.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
بت پرستی در قرن ۲۱
نوشتهٔ بعدی
جسارت یا ذکاوت!
فهرست