[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

ما برای مهاجرت کردن به دنبال فراهم کردن شرایطِ بیرون از خودمان هستیم. غافل از اینکه طبق آیه 11 سوره رعد، اولین قدم برای مهاجرت، تغییر شرایط (یا همان افکار و باورهای) درون مان است!

خداوند در آیه 11 سوره رعد می‌فرماید: إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ . مهاجرت کردن هم نوعی تغییر مکان است. و طبق آیه 11 سوره رعد این تغییر باید از درون‌ ما شروع شود.

یک باور نادرستی که اکثر ما داریم، این باور است که اگر شرایط من خوب نیست، با رفتن از آن مکان، از آن شرایط، از آن رابطه، از آن محل‌کار، شرایط من هم تغییر می‌کند.

بسیاری از ما باور داریم که با مهاجرت، شرایطِ بد ما بهبود پیدا می کند. این باور، از باور نکردن یک قانون نشأت می‌گیرد. قانونی که می‌گوید: شرایط بیرون از من انعکاس درون من است.

یعنی اگر شما از مکانی به مکان دیگر بروید. از رابطه‌ای خارج و وارد رابطه‌ای جدید شوید. از یک شرکت استعفا و در شرکت دیگری مشغول به کار شوید و … در همه این موارد یک وجه اشتراک می‌توان پیدا کرد:

اینکه در همه‌ی آنها، شما هستید! و طبق قانونی که می‌گوید: شرایط بیرون از شما را درون شما خلق می‌کند، پس در آن شهر جدید، در آن رابطه جدید، در آن شرکت جدید، در آن ….. جدید، همان شرایط قبل را تجربه می کنید.

پس بهترین و ساده‎‌ترین راه این است که قبل از مهاجرت فیزیکی، از درون هجرت کنیم! یعنی درونمان را تغییر کنیم، تا برای مهاجرت فیزیکی خودبخود و به ساده‌ترین شیوه هدایت شویم.

این جمله را هر کسی باور نمی‌کند. همه معتقدند که با مهاجرت کردن مسائل و مشکلاتشان حل می‌شود. غافل از اینکه ریشه‌ی مشکلات زندگی‌ِ ما، در درون خود ماست.

إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ

اولین قدم مهاجرت، قطعا و بدون شک، هجرت از درون است. و اگر این هجرت اتفاق نیوفتد، باز هم قطعا و بدون شک، تغییری در شرایط ما اتفاق نمی‌اُفتد. این یک قانون است.

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست