مهمترین و اصلی‌ترین هدف زندگی!

folder_openمقالات
[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 6 دقیقه ]

سلام به همه شما دوستان عزیزم.  این مقاله قرار است یک راهنما باشد. یک راهنما برای اینکه مهمترین هدف زندگی‌مان را انتخاب کنیم! در این مقاله درباره هدفی صحبت می‌کنیم که تمام هدف‌های دیگر زندگی‎مان زیر مجموعه‎ این هدف می‌شود. با من همراه شوید و از خواندن این مقاله لذت ببرید..

به نظر شما آن چه هدفی است که می‌تواند مهمترین و اصلی‎ترین هدف زندگی‎مان باشد؟! هدفی که تا آخر عُمرمان باید سعی و تلاش کنیم تا به آن برسیم؟!

پاسخ: آن هدف، شناخت قوانین بدون تغییر خداوند است. همان قوانینی که خالق این جهان برای مدیریت‌ آن وضع کرده است. قوانینی که باعث شده است تا به امروز و تا ابد، هیچ بی‎نظمی، هیچ هرج و مرجی در آن رخ ندهد. همان قوانینی که باعث شده است کوچکترین اتفاقات این جهان هم حساب و کتاب داشته باشد.

چرا شناخت قوانین جهان هستی اصلی‌ترین هدف است؟

ما انسانها به عنوان کسی که در این جهانِ هدفمند و منظم زندگی می‌کنیم، وظیفه داریم اول از همه، قوانین را بشناسیم و درک کنیم و مهمتر از آن، باید بتوانیم این قوانین را هرچه بهتر در زندگی‌مان اجرا کنیم. به عبارت بهتر باید تلاش کنیم خودمان را با این قوانین هم‌آهنگ و هم‌مسیر کنیم.

ما باید آنچنان به قوانین این جهان مسلط شویم که گویی سوار بر چرخ دنده قوانین شده‌ایم. باید سعی کنیم هماهنگ با این قوانین حرکت کنیم تا به هر چه که می‌خواهیم برسیم.

زیرا خدای خالق ما، بندگانش را هم خالق آفریده است! اگرخودش قدرت خلاقیت داره پس همه‌ی ما هم خالق آفریده شده‌ایم. خدای ما این قدرت را به ما داده است که روی زمین‌اش، در چهارچوب قوانین، هر آنچه از زندگی می‌خواهیم بدست آوریم و تجربه کنیم.

کلمه کلیدی در جمله بالا “در چهارچوب قوانین” است! سوال اینجاست که ما چه زمانی می‌توانیم در چهارچوب قوانین حرکت کنیم؟! زمانی که قوانین را بشناسیم و درست درک کنیم.

درست شبیه کسی که از قوانین کشوری که در آن زندگی می‌کند اطلاع دارد. یا بهتر است بگویم باید اطلاع داشته باشد، درغیر این صورت محکوم به مجازات است.

ما هم در زمین خداوند زندگی می‌کنیم و قبل از هر کار و فعالیتی لازم است که قوانین زمین‌اش را بشناسیم که در چهارچوب آن قوانین، با قدرتی که خود خداوند به ما داده است، زندگی خودمان را خلق کنیم.

فرکانس‌های ما تنها زمانی جواب دلخواه را به ما می‌دهد که در چهارچوب قوانین از قدرت آن استفاده کنیم، در غیر اینصورت قطعا نتیجه عکس می‌دهد و به جای خواسته‌ها، ناخواسته‌ها را وارد زندگی‌‌مان می‌کنیم!

پس متوجه شدیم که هیچ چیزی برای ما در این دنیا مهم‌تر از شناخت قوانین نیست. به نظر شما اصلی‌ترین اولویت برای کسی که در این جهان زندگی می‌کند بجز شناخت قوانین چه می‌تواند باشد؟

پس باید اصلی‌ترین هدف زندگی‌مان را شناخت و درک قوانین جهان هستی قرار دهیم. زیرا این اصل و اساس جهان است. همان اصلی که کل جهان را اداره می‌کند.

تنها به اصل بپردازیم!

اگر بخواهیم این قوانین را نادیده بگیریم و یا حتی اولویتی پایین‌تر از سایر اهدافمان به آن بدهیم، آن وقت است که به حاشیه پرداخته‌ایم نه به ریشه. آن وقت است که درگیر فرع شده‎ایم بجای پرداختن به اصل!

حاشیه فقط یک چیز است اما ریشه همه چیز است.. ما با پرداختن به ریشه می‌توانیم به همه‌ی اهداف ریز و درشتمان برسیم ولی اگر بخواهیم به حاشیه بپردازیم، اگر بخواهیم درگیر فرعیات زندگی شویم، در بهترین حالت، شاید بتوانیم تنها در یک جنبه از زندگی‌مان رشد کنیم، و این یعنی زندگی‌ِ تک بُعدی!

اگر به زندگیِ اطرافیانمان نگاه کنیم پُر است از این نوع زندگی! افراد زیادی در زندگی پیشرفت می‌کنند اما در یک جنبه. فردی در حوزه کسب ثروت رشد می‌کند. فردی در حوزه روابط به نتایج خوبی می‌رسد. شخصی در بُعد معنوی رشد می‌کند اما در مقابل نمی‌تواند از این جهان مادی لذت ببرد.

ما نباید فراموش کنیم که خوشبختی یعنی رشد و پیشرفت در تمام جنبه های زندگی.

مسیر رسیدن به این هدف لایتناهی، مثل خود هدف بی انتهاست! برای حرکت به سمت چنین هدفی، لازم است که اول وارد مسیر شویم. اسم این مسیر را اتوبان سعادت می‌گذاریم! زیرا تنها مسیر رسیدن به سعادت همین مسیر مقدس است!

گفتیم که سعادت و خوشبختی یعنی داشتن همه چیز با هم! و قدم گذاشتن در این مسیر یعنی تجربه کلی اتفاقات خوب و رسیدن به سعادت.

در طول همین مسیر است که می‌توانیم به همه اهداف‌مان مثل ثروت، آرامش، عشق، سلامتی، خوشبختی و … با هم برسیم و  هر چه جلوتر می‌رویم، تمام آن نعمت‌ها هم بیشتر می‌شود.

اتوبان سعادت – هدف از زندگی

برای طی کردن این مسیر، وسایل نقلیه مختلفی با سرعت های متفاوتی در اختیار ما قرار داده می‌شود. در واقع اتوبان سعادت یک اتوبان چند لاینه است!

  • لاین اول مخصوص پیاده رو هاست.
  • لاین دوم مخصوص دوچرخه سوارهاست.
  • لاین بعدی مخصوص موتورسوارهاست.
  • لاین بعدی مخصوص ماشین های معمولی است.
  • لاین بعدی مخصوص ماشین های مدل بالاست.
  • لاین بعدی مخصوص ماشین های فول اسپرت و فوق سریع است.
  • لاین بعدی …

نکته جالب اینجاست که هر وسیله نقلیه فقط در لاین مخصوص به خودش می‌تواند حرکت کند. نعمت‌هایی مثل بسته‌های پول، خوشبختی، عشق، سلامتی و … در هر کدام از این لاین‌ها وجود دارد که هرچه جلوتر می‌رویم نعمت‌های بیشتری دریافت می‌کنیم.

شخصی که در لاین پیاده‌رو ها در حال حرکت است، سقف معین و مشخصی از نعمت‌ها را دریافت ‌می‌کند و در ضمن سرعت حرکت آن شخص هم نسبت به افراد دیگر در لاین‌های دیگر متفاوت است. نسبت به لاین بالاتر خود، سرعت کمتری دارد و نسبت به لاین پایین‌تر از خود، سرعت بیشتری دارد.

هرچه وسیله نقلیه‌مان بهتر می‌شود، هم سقف و ظرف نعمت‌هایمان بزرگتر می‌شود و هم سرعت حرکت‌مان در اتوبان سعادت که نتیجه‌اش شناخت سریعتر قوانین است بیشتر می‌شود.

اهمیت توجه به عزت نفس!

حتما می‌پرسید منظور از آن وسیله‌های نقلیه چیست؟ آن وسیله نقلیه عزت نفس است!

عزت نفس ما، از احساس لیاقت سرچشمه می‌‌گیرد و اگر عزت نفس پایین باشد، یعنی احساس لیاقت پایینی داریم! و طبق قانون و طبق چهارچوب جهان، کسی که احساس لیاقت پایینی دارد، نمی‌تواند بیشتر از یک حد معینی از نعمت‌ها را دریافت کند!

حالا که هدف و مسیر هدف مشخص شد باید روی عزت نفس‌مان به طور مداوم و متوالی کار کنیم تا هم سرعت حرکت در مسیر بیشتر شود و هم ظرفیتمان را برای دریافت نعمت‌های بی انتهای‌ خداوند ارتقا دهیم.

کلمه کلیدی در جمله بالا  “مداوم و متوالی” است. چرا؟! زیرا عزت نفس همان وسیله نقلیه ماست و اگر همیشه حواسمان به آن نباشد، دچار نقص فنی می‌شویم که همین نقص فنی باعث می‌شود به صورت نامحسوس سرعت‌مان پایین بیاید و یا حتی وسیله نقلیه‌مان ناگهان از کار بیفتد و مجبور به انتخاب وسیله نقلیه قبلی در لاین قبلی شویم!!

پس باید اصل عزت نفس را هرگز فراموش نکنیم و تا آخر عمرمان آن را ارتقا دهیم، قبل از اینکه دچار نقص فنی شود.

قانون تکامل در طی کردن مسیر فراموش نشود!

طبق قانون تکامل، کسی که وارد این جهان می‌شود باید از لاین پیاده‌رو شروع کند، و آرام آرام تکامل‌اش رو طی کند تا هم بتواند وسیله نقلیه‌اش را ارتقا دهد و هم لاین‌اش را ارتقا دهد.

سوال مهم این است که چگونه تکامل‌مان را سریعتر طی کنیم؟

باید بگویم مدت زمانی که طول می‌کشد تا ما تکامل‌مان را در این مسیر طی کنیم، ارتباط مستقیمی دارد به اینکه چقدر به نعمت‌های مسیرمان توجه داریم و چقدر از تجربه آن نعمت‌ها لذت می‌بریم!

به عبارت دیگر چه میزان بابت تمام نعمت‌هایی که در طول مسیر با آنها برخورد می‌کنیم سپاسگزاری می‌کنیم.  چه میزان شکرگزار کسی هستیم که این نعمت‌ها را در لاین ما قرار داده است!

طبق قانون، سپاسگزاری یک فرکانس است.. فرکانس لذت! هر چقدر از نعمت‌های لاین بیشتر لذت ببریم، تعدادشان بیشتر می‌شود و زمانی که تعدادشان بیشتر شود، یعنی می‌توانیم یک وسیله نقلیه بهتر تهیه کنیم و وارد لاین بهتری شویم که نعمت‌هایش خیلی بزرگتر است.

پس نتیجه می‌گیریم ما باید به طور مستمر و لحظه به لحظه‌ی زندگی‌مان، به نکات مثبت اطرافمان توجه کنیم و از این نکات مثبت لذت ببریم.

تنها در این صورت است که اول از همه حالمان خوب می‌شود، احساس خوبی داریم و از مسیرمان لذت می‌بریم. دوم اینکه این حال خوب، این فرکانس سپاسگزاری باعث می‌شود نعمت‌هایمان بیشتر شود و بتوانیم به لاین بعدی برویم.

وقتی به لاین بعدی می‌رویم آن هم با وسیله نقلیه بهتر و سریعتر، باعث می‌شود تا سرعت حرکت و پیشرفتمان خیلی بیشتر شود و سریعتر از قبل وارد لاین جدیدی از نعمت‌های خداوند شویم.

و زمانی که نعمت‌های سر راهمان بزرگتر و بهتر شود باعث می‌‌شود تا به دیگرانی که در لاین‌های بالاتر و با سرعت بیشتری در حال حرکت هستند حسادت نکنیم.

بلکه برایشان دست تکان می‌دهیم و برای آنها آرزوی خوشبختی بیشتری می‌کنیم چون مطمئن هستیم و باور داریم که ما هم به آن مرحله و آن لاین خواهیم رسید. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که از مسیرمان لذت ببریم و البته حواسمان به مسائل فنی وسیله نقلیه‌ خودمان باشد.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. امیدوارم در اتوبان سعادت در بهترین لاین و با بهترین وسیله نقلیه حرکت کنید و مسیر سعادت و خوشبختی را با لذت طی کنید.

امیر طبسی _ انسان توحیدی

عدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست