تحلیل ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی بر اساس قوانین جهان هستی! حتما بخونش!

سیاوش قمیشی در جدیدترین ترانه اش به نام سرنوشت، بسیار زیبا از قوانین جهان هستی سخن گفته است. یک بار متن آهنگ سرنوشت از سیاوش قمیشی را با هم بخوانیم و سپس ببینیم قوانین جهان هستی بر اساس آنچه که در متن ترانه آمده است چه می خواهد به ما بگوید:

متن آهنگ سرنوشت با صدای سیاوش قمیشی

من اینا رو فهمیدم از زندگی

به جز مرگ هیچ چیزی اجبار نیست

که بین من و آرزو های دور

به غیر از خودم هیشکی دیوار نیست

♫♫♫♫♫♫♫♫

من اینا رو فهمیدم از زندگی

که با سرنوشت میشه جنگید و بُرد

که جنگیدن و باختن بهتره

از اینکه نشست و فقط غُصه خورد

♫♫♫♫♫♫♫♫

جهان مثلِ آیینه است که خوب و بدش

فقط انعکاسِ وجودِ منه

تن و روح هر آدمی رو زمین

یه تیکه از این تار و پودِ منه

♫♫♫♫♫♫♫♫

ما از نور و بارون و آیینه ایم

نباید به تاریکی عادت کنیم

نباید از هیچ آدمی توو جهان

با چشمای بسته اطاعت کنیمتحلیل متن ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی

تحلیل متن ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی

من اینا رو فهمیدم از زندگی
به جز مرگ هیچی اجبار نیست

چقدر زیبا به این نکته مهم اشاره شده است که هیچ تقدیری و سرنوشتی از قبل برای ما نوشته نشده است. خداوند هیچ برنامه از پیش تعیین شده ای که ما را مجبور به اجرای آن کند برای هیچکدام از ما مشخص نکرده است.

به قول شاعر تنها مرگ است که برای همه انسان ها نوشته شده است و هیچ راه فراری از آن نیست و هیچ موجود زنده ای در این دنیا وجود نداشته، ندارد و نخواهد داشت که تا ابد زنده بماند.

اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که مرگ تنها یک وسیله جهت انتقال ما از این دنیای مادی به سرای آخرت است.

انسانی که در مسیر درست زندگی کرده باشد از این اجباری که خداوند برایش در نظر گرفته است نه تنها نمی ترسد بلکه بی صبرانه منتظر است تا لذتی که در این دنیا تجربه کرده است، چندین برابرش را در بهشتی که خداوند به مومنین وعده داده است تجربه کند.

که بین من و آرزو های دور
به غیر از خودم هیشکی دیوار نیست

این جمله، جمله ای توحیدی است. ایمان به اینکه تنها فرکانس ها و باورهای من است که تعیین می کند من به یک خواسته برسم یا نرسم. حتی خداوند هم مانع رسیدن ما به خواسته هایمان نیست. هر خواسته ای از سمت خداوند اجابت می شود و هیچ صلاحی برای هیچ انسانی از طرف خداوند تعیین نشده است.

اگر فکر می کنیم کسی یا چیزی مانع رسیدن ما به خواسته ها و آرزوی هایمان است این شرک است. زیرا طبق قوانین خداوند تنها خودمان خالق نتایج زندگی مان هستیم. ما توسط افکار، باورها و فرکانسهایی که ارسال می کنیم شرایط مالی، سلامتی، روابط و … خلق می کنیم.

همه ما فارق از اینکه کجای این کره خاکی زندگی می کنیم. فارق از اینکه چه کسی رئیس جمهور است، فارق از اینکه دلار چه قیمتی است، فارق از همه عوامل خارجی، تنها بر اساس کانون توجه مان، شرایطی همسنگ و معادل با آنچه که به آن توجه می کنیم وارد زندگی مان می کنیم

من اینا رو فهمیدم از زندگی
که با سرنوشت میشه جنگید و بُرد

این نکته را نباید از یاد ببریم اگر در مسیر خداوند یا همان صراط مستقیم باشیم و اگر به الهامات خداوند عمل کنیم بدون شک همه تصمیمات ما منجر به نتایج دلخواه می شود. با توکل و ایمان به خداوند و البته عمل به هدایت های او، بدون شک هیچ شکستی وجود ندارد و باخت معنایی ندارد.

که جنگیدن و باختن بهتره
از اینکه نشست و فقط غُصه خورد

حتی اگر فرض کنیم شکستی هم باشد قطعا اقدام کردن و شکست خوردن بهتر است از اینکه کاری انجام ندهیم و نرسیدن به خواسته هایمان باعث شود ما غمگین، ناراحت و افسرده باشیم. کمترین نتیجه ای که از اقدام کردن بدست می آوریم این است که ما همه تلاش مان را کرده ایم و آن دنیا سرمان پیش خدایمان بالاست.

جهان مثلِ آیینه است که خوب و بدش
فقط انعکاسِ وجودِ منه

این جهان تنها بازتابی از باورهای ماست. طبق آیه صریح قرآن شرایط بیرون از ما تنها زمانی تغییر می کند که ما خودمان از درون تغییر کنیم.

خداوند خود از قوانینش آگاه است و به همین دلیل به ما انسانها توصیه می کند قبل از تلاش برای تغییر شرایط و عوامل بیرونی، ابتدا خودمان تغییر کنیم. وقتی خودمان تغییر کنیم لاجرم شرایط بیرون از ما نیز آرام آرام شروع به تغییر کردن خواهد کرد. این جزو قوانین بی تغییر خداوند است.


تحلیل متن ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی

تحلیل متن ترانه سرنوشت سیاوش قمیشی

تن و روح هر آدمی رو زمین
یه تیکه از این تار و پودِ منه

همه ما تکه ای از خداوند هستیم. خداوند از روح خود بر ما دمیده است. ما همه از خداییم و به سوی او باز می گردیم. ما بارها جمله انا لله و انا الیه راجعون را گفته ایم و شنیده ایم اما هیچ وقت درباره معنای آن فکر نکرده ایم.

همه ما پاره ای از خداوندیم و وقتی به این باور برسیم بی شک دیگران را مانند خودمان دوست داریم و فارق از نحوه نگرش و اعتقاداتشان به همه آنها احترام می گذاریم.

ما از نور و بارون و آیینه ایم
نباید به تاریکی عادت کنیم

ما منبعی برای بوجود آمدن تاریکی نداریم. تاریکی جایی است که نور نباشد. ما منبعی برای بوجود آمدن خشکسالی و بیابان نداریم. بیابان وقتی بوجود می آید که باران نباشد.

خداوند منبع خیر و خوبی است و اگر شر و بدی دامن گیر زندگی مان شده است طبیعی نیست. ما نباید به درد و مشکلات عادت کنیم. ما نباید به تاریکی عادت کنیم.

ما تیکه ای از خداوند هستیم. همان خداوندی که قرآن می گوید الله نور السماوات و الارض. همان که نور است و خیر محض. اگر تاریکی زندگی مان را فرا گرفته است باید به خودمان بیاییم و مسیر زندگی مان را تغییر دهیم.

نباید از هیچ آدمی توو جهان
با چشمای بسته اطاعت کنیم

متاسفانه به ما یاد داده اند که از همان ابتدا بصورت کورکورانه از دیگران تقلید کنیم. آن هم درباره مسائل مهمی مانند دین! ما هر چیزی را به راحتی و بدون لحظه ای تفکر قبول می کنیم.

خداوند در قرآن می فرماید حتی آیات قرآن را بدون تفکر و تعقل در معنای آیات، نپذیرید! تمام آیات قرآن منطقی است. خداوند در هیچ کجای قرآن حرف بدون منطق نزده است. هیچ کجا نگفته است من خدا هستم قدرت دارم و همین است که می گویم و غیر از این هم نیست.

ما باید یاد بگیریم با چشمان بسته و بدون آگاهی از هیچ کس اطاعت نکنیم و حرفهای او را بدون فکر نپذیریم.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. در انتها مقاله لینک دانلود آهنگ سرنوشت با صدای سیاوش قمیشی برای شما دوستان قرار داده شده است تا با توجه به مطالبی که مطالعه کردید آهنگ را گوش داده و ضمن لذت بردن از آهنگ، درباره معنای شعر آن نیز قدری تفکر کنید.

دانلود آهنگ سرنوشت با صدای سیاوش قمیشی

دانلود موزیک ویدئو سرنوشت با صدای سیاوش قمیشی

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
خواستن خداوند با خواستن من و شما متفاوت است! تفسیر فعل یشاء در قرآن!
نوشتهٔ بعدی
از نظر قرآن حجاب یک اجبار نیست، یک انتخاب است! نظر قرآن درباره حجاب خواندنی است!
فهرست