[ زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ متن زیر: فقط 2 دقیقه ]

خداوند در آیه 179 سوره اعراف، عده‌ای از انسان ها را شبیه چهارپایان می‌داند و حتی گمراه‌تر از آنها! تنها به یک دلیل. آنها از سه ابزاری که خداوند در اختیارشان قرار داده است غافل‌اند:

وَ لَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ ۖ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا وَ لَهُمْ أَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَا وَ لَهُمْ آذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَا ۚ أُولَٰئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ

بسيارى از جن و انس را برای جهنم آفریدیم. ايشان را دلهايى است كه بدان نمى‌فهمند و چشمهايى است كه بدان نمى‌بينند و گوشهايى است كه بدان نمى‌شنوند. اينان همانند چارپايانند حتى گمراه‌تر از آنهايند. اينان خود غافلانند.

منظور آیه 179 سوره اعراف چیست؟ مگر می‌شود گوش داشته باشیم، اما با آن نشنویم؟! مگر می‌شود چشم داشته باشیم، اما با آن نبینیم؟! مگر می‌شود قلب داشته باشیم اما با آن نفهمیم؟! قطعا منظور، شنیدنی فراتر از شنیدن ظاهریست. دیدنی فراتر از دیدن ظاهریست. درکی فراتر از درک زمینی‌ست.

اما افسوس که گاهی نگاهِ ظاهربین هم نداریم! گاهی چنان غرق در گذشته یا آینده‌ی خود می‌شویم که حتی ظاهر اتفاقات را هم نمی‌بینیم! از اتفاقات خوبمان، از زیبایی‌ای اطرافمان لذت نمی‌بریم. از نازیبایی‌ها اعراض نمی‌کنیم.

حتی گاهی شرایط از این هم بدتر می‌شود. عده‌ای از سه ابزار قدرتمندشان در مسیر نادرست استفاده می‌کند،  اهداف پلید. اهداف غیرانسانی، اهداف غیرخدایی در سر دارند. اینجاست که مقام و منزلت انسان از چهارپایان هم پایین‌تر می‌آید.

فراموش نکنیم ما در برابر این سه ابزار مسئولیم. آیه 36 سوره اسراء:

وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ ۚ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَٰئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا

از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند.

آگاه باشیم: به همان اندازه که می‌توانیم به کمک این سه ابزار بسیار قدرتمند، به سعادت و خوبشختی برسیم. بدانیم که این سه ابزار به همان اندازه قدرت دارند تا ما را به سمت شقاوت و بدبختی ببرند.

انتخاب با ماست! ما انتخاب می‌کنیم  از این سه ابزار، در چه مسیری استفاده کنیم. مراقب باشیم. مسئولیت این انتخاب، تنها و تنها با خودِ ماست. نه دیگران. نه دنیا. نه خُدا و نه هیچکس دیگر… .

امیر طبسی _ انسان توحیدیعدّه کمی، آنچه گفته شد را باور می‌کنند..

عدّه‌ی کمتری، به آنچه گفته شد عمل می کنند..

و همان عدّه‌ کمتر، بیشترین نتایج را می‌گیرند..

نکته مهم: چنانچه درباره مطلب بالا، سؤال یا ابهامی دارید، از بخش “پرسش و پاسخ قرآنی” سؤال خودتان را مطرح کنید تا بنده و سایر اعضای سایت به سؤال شما پاسخ دهیم. به سؤالات مطرح شده در کامنت‌های این صفحه، پاسخی داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست