جهان،جهان تغییر است نه تقدیر

بیایید روز خود را پر قدرت شروع کنیم با تکرار یک جمله انگیزه بخش: این جهان،جهان تغییر است نه تقدیر.. در جهانی که اتفاقات آن را هر کدام از ما در هر لحظه با ارسال فرکانس رقم می زنیم و هر لحظه می تواند نوع فرکانس ارسالی ما تغییر کند، اعتقاد به موضوعی به نام تقدیر واقعا مضحک و خنده دار است.بهتر است دیدگاهمان را تغییر دهیم تا به توانایی خود در تغییر زندگی ایمان آورده و فراموش نکنیم تنها با تغییر درون ما است که اتفاقات و شرایط بیرون از ما نیز تغییر می کند.

بگذارید با یک مثال موضوع را شرح دهم:تصور کنید شما در یک قایق بادبانی در دریا در حال حرکت هستید.شما ناخدای این قایق هستید.بادهای موافق و مخالف در حال وزیدن است اما به شما می گویند مقصد شما جزیره X است و شما چه تلاش بکنید و چه نکنید، بادبانها را به هر جهتی که تنظیم کنید هیچ تفاوتی نمی کند زیرا قایق مسیر خود را به جزیره X طی می کند.در این شرایط آیا شما کوچکترین تلاشی برای تغییر مسیر حرکت انجام می دهید؟آیا دیگر باد موافق یا مخالفی معنایی دارد؟ در زندگی ما نیز تقدیر همان جزیره X است که از قبل مشخص شده است و تغییر همان تنظیم بادبانها است که در این مثال کاری کاملا بیهوده و عبث است.

اگر کسی به تقدیر اعتقاد داشته باشد و اینکه سرنوشت ما پیش از این تعیین و به اصطلاح مقدر شده است و امکان تغییر آن نیز وجود ندارد.آیا اصولا فردی با این طزر تفکر تمایلی به تغییر شرایط زندگی خود دارد؟ آیا می تواند به تغییر حتی فکر کند؟ و اگر اقدامی هم انجام دهد،با اولین شکست ناامید می شود و با این توجیح که حتما رسیدن به این خواسته در سرنوشت من نبوده یا اینکه احتمالا صلاح من در این نیست،براحتی از تلاش دوباره منصرف شده و دیگر ادامه نمی دهد.

همه ما کم یا زیاد باورهای اشتباهی از گذشتگان خود، جامعه، والدین، اطرافیان، مذهب و … درباره خداوند داریم که اگر هر کدام از آنها در ذهن ما اصلاح شود،بارانی از نعمت الهی وارد زندگیمان می شود.یکی از این باورهای اشتباه این است که خداوند از آینده من و شما خبر دارد و بر اساس آن سرنوشت هرکس را رقم زده،مقدر کرده و دیگر به هیچ عنوان قابل تغییر نیست.

خداوند بارها در قرآن تاکید کرده است که به محض توبه کردن و ایمان آوردن همه گناهان آمرزیده می شود و سعادت دنیا و آخرت شامل حال توبه کننده می شود.به نظر شما با اعتقاد به تقدیر و برنامه از پیش تعیین شده چگونه این اتفاق ممکن است؟ توبه به معنای تغییر فرکانس است، به معنای تغییر مسیر حرکت است.زیرا ما در هر لحظه آگاهانه یا ناآگاهانه در حال ارسال فرکانس هستیم.این فرکانس می تواند مثبت یا منفی باشد.لحظه ای نیست که ما فرکانس ارسال نکنیم به جز در زمان خواب.وقتی نوع فرکانس ثابت نیست و هر لحظه قابل تغییر است از مثبت به منفی یا از منفی به مثبت دیگر نمی توان بر اساس یک فرکانس متغیر یک نتیجه ثابت را پیش بینی کرد.

با آگاهی از قانون فرکانس هر اتفاقی قابل توضیح است.و اصولا هیچ اتفاقی، اتفاقی نیست.این جهان بسیار بسیار منظم است.در مطالب روزهای آینده بیشتر به موضوع فرکانس و نحوه ارسال آن به جهان هستی صحبت می کنیم.

جهان جهان تغییر است نه تقدیر

جهان جهان تغییر است نه تقدیر

در فیلم راز یکی از اساتید قانون جذب مثال جالبی می زند.می گوید تصویر کنید در تاریکی محض در یک جاده با خودرو خود در حال حرکت هستید.چراغهای خودرو فقط ۵۰ متر اول را روشن می کند.تنها بعد از طی کردن ۵۰ متر اول در روشنایی چراغ خودرو ، ۵۰ متر بعدی روشن و واضح می شود و همینطور ادامه می دهیم تا زمانی که به مقصد برسیم.نور چراغ در اینجا منظور الهامات خداوند است که مسیر را برایمان روشن می کند.این چراغ زمانی روشن می شود که ما اولین قدم را برداریم.بعد از آن قدم دوم به ما الهام می شود.بعد قدم سوم و به همین ترتیب تا به مقصد برسیم.

اگر مبدا و مقصد را ثابت در نظر بگیریم.هرکس بر اساس باورهایی که دارد(باورها قدرتمند کننده یا محدودکننده) مسیرهای متفاوتی را در رسیدن به مقصد تجربه می کنند.می تواند مسیر دور باشد یا نزدیک.سخت باشد یا آسان.لذت بخش باشد یا زجرآور..همه اینها را نوع باورهای هر شخص تعیین می کند.پس به عبارت دیگر اگر در طول مسیر هر شخص روی فرکانس ارسالی خود(همان باورها) کار کند و به مدار بالاتری برود قطعا مسیر رسیدن به مقصد تغییر می کند و به سمت نزدیکتر شدن،آسان تر شدن و لذت بخش تر شدن متمایل می شود.

نکته مهم و قانون جهان هستی این است که اساس جهان بر تغییر استوار است.اساس جهان بر هدایت استوار است آن هم در هر لحظه.پس میزان تکامل و رشد ما در همه ابعاد،به اندازه اشتیاق ما برای تغییر است نه چسبیدن به چیزی به نام تقدیر.

برای تغییر این نگاه کافیست، باور کنیم که خداوند هم نمی داند واکنش ما در برابر یک اتفاق چگونه است. خداوند در قرآن بارها به این نکته اشاره کرده است که می خواهد بداند(لِیَعْلَمَ‌ اللَّهُ‌)..اما مفسرین قرآنی بر این باور هستند که این دانستن آن دانستنی که ما می گوییم نیست. دانستن خدا با دانستن ما تفاوت دارد!

اصولا این باور که قرآن نیاز به تفسیر مفسرین دارد از ریشه اشتباه است. زیرا خداوند بارها در قرآن می فرماید ما آیات قرآن واضح و روشن بیان کرده ایم تا در آن تعقل کنید.اگر حداقل دو مرتبه ترجمه قرآن را مطالعه کنید ارتباط آیات را درک می کنید و طبق آیه ۷ سوره آل عمران آیات متشابه را از آیات محکم تشخیص می دهید و این یعنی هیچ نیازی به تفسیر دیگران که در آیه مذکور از این دیگران به نام راسخون فی العلم یاد می شود نیست(در آینده در یک پست جداگانه در مورد این آیه بحث برانگیز بیشتر صحبت می کنم)

خداوند در آیاتی مانند آیه ۱۴۰، آیه ۱۶۶ و آیه ۱۶۷ سوره آل عمران،آیه ۹۴ سوره مائده،آیه ۲۵ سوره حدید اشاره به این نکته می کند که خدا می خواهد بداند:

لِیَعْلَمَ‌ اللَّهُ‌ الَّذِینَ‌ آمَنُوا وَ یَتَّخِذَ مِنْکُمْ‌ شُهَدَاءَ وَ اللَّهُ‌ لاَ یُحِبُ‌  الظَّالِمِینَ‌ (۱۴۰ آل عمران)

 تا خدا، افرادی را که ایمان آورده‌اند، بداند (و شناخته شوند)؛ و خداوند از میان شما، شاهدانی بگیرد. و خدا ظالمان را دوست نمی‌دارد.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَیَبْلُوَنَّکُمُ اللَّهُ بِشَیْءٍ مِنَ الصَّیْدِ تَنَالُهُ أَیْدِیکُمْ وَرِمَاحُکُمْ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَخَافُهُ بِالْغَیْبِ  فَمَنِ اعْتَدَىٰ بَعْدَ ذَٰلِکَ فَلَهُ عَذَابٌ أَلِیمٌ (۹۴ سوره مائده)

ای اهل ایمان، خدا شما را به چیزی از صید می‌آزماید که در دسترس شما و تیرهای شما آیند تا بداند که چه کسی از خدا در باطن می‌ترسد. پس هر که از این به بعد (از حدود الهی) تجاوز کند او را عذابی سخت دردناک خواهد بود.

پس باور کنید که خداوند هیچ تقدیری برای هیچ فردی از پیش تعیین نکرده است که اگر اینگونه بود عدالت خداوند زیر سوال می رفت.یعنی خداوند از قبل تعیین نکرده است که بطور مثال امیر در زندگی خود این وضعیت مالی را داشته باشد،این سلامتی را داشته باشد،این حد از خوشبختی را داشته باشد،این ماشین را داشته باشد، این … . نعمتهای خداوند بی نهایت است اما دسترسی افراد به این نعمتها بستگی به باورهای افراد دارد.

پیام خداوند به ما انسانها این است: همه شما از توانمندی های یکسانی برخوردارید و به یک اندازه به منبع ثروت و نعمتهای بی انتهای جهان دسترسی دارید و خلق زندگی هر کس را به دست (باورهای) خودش داده ایم و این عین عدالت است.

امیر طبسی

افراد کمی آنچه گفته شد را باور می کنند

افراد کمتری به آن عمل می کنند

و همان افراد کمتر، بیشترین نتایج را می گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
ما به همه یاری می رسانیم
نوشتهٔ بعدی
احساس من، قطب نمای من
فهرست